• نوستالژی: ضیافت در «سبد میوه شوروی» + فیلم

 • «ایران یک نظریه است»

  دکتر سیدجواد طباطبایی در خلال درس گفتارهای چهارشنبه شب‌ خود با عنوان "ایده‌آلیسم آلمانی" که در موسسه بهاران خرد و اندیشه برگزار می‌شود، در راستای تشریح نظریه وحدت کانت و با توجه به اتفاقات تروریستی اخیر فرانسه که احتمال گسترش آن به ایران نیز وجود دارد، تحلیلی ارائه کرد. گزارش بخشی از سخنان وی را که توسط یکی از دانشجویان تقریر و در اختیار ما قرار گرفته در زیر می خوانید.

 • مناظر گرجستان - زوگدیدی

 • «آسیای مرکزی» به دور خود حصار امنیتی می کشد

  پس از آرامش نسبی در شمال افغانستان، گروه های طالبان و شبه نظامیان داعش مجددا حملات خود را از سر گرفتند.

 • تعلیق روابط نظامي تركيه و روسيه

  به دنبال سرنگونی هواپیمای سوخو-24 روسیه توسط نیروی هوایی ترکیه، مسکو اعلام کرد که کلیه همکاری های نظامی خود را با آنکارا به حالت تعلیق در می آورد. این در حالی است که، علی رغم آن که ترکیه یکی از اعضای ناتو بوده و ساختار نیروهای مسلح آن اغلب پذیرای تسلیحات آمریکایی است، اما این مساله موجبات عدم توجه آنکارا به تسلیحات روسی را فراهم نکرده است.

 • «روز پرچم» در تاجیکستان

 • انتقال و استقرار سامانه های اس-400 در سوریه + فیلم

 • تاملی بر ماهیت و اهداف مکانیسم ١+ ٥

  ترکیب 1+5 در ادبیات سیاسی سال های اخیر بیش از هر چیز تداعی¬کننده ترکیب پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به اضافه آلمان در روند مذاکرات هسته ای با ایران بود. اما طی هفته های اخیر ترکیب 1+5 کاربرد دیگری نیز یافت و برای اطلاق به همکاری های پنج کشور منطقه آسیای مرکزی با ایالات متحده آمریکا نیز مورد استفاده قرار گرفت؛ البته با این تفاوت که در نگارش انگلیسی آن به جایP5+1 که در مورد مذاکرات هسته ای ایران به کار می رفت، از ترکیب C5+1 برای نشان دادن ترکیب کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا استفاده شده است.

 • تأثیر حملات تروریستی داعش بر انجمن های علویان در ترکیه

  پس از حوادث تروریستی سوروچ، آنکارا، بیروت و اخیرا پاریس، بر نگرانی انجمن های علویان ترکیه درباره تکرار این قبیل حملات، و این بار درمیان افراد و مراسمات انجمن های علوی، به شدت افزوده شده است. در عین حال، افزایش هشدارهای دولت ترکیه درباره احتمال حملات تروریستی داعش به این گروه ها و انجمن ها، از نگاه تردید آمیز انجمن های علویان به این فضاسازی امنیتی ممانعت نکرده است.

 • سه سناریوی احتمالی برای واکنش روسیه به اقدام ترکیه

  طی سه روزی که از واقعه سرنگونی هواپیمای جنگنده روسی به دست نیروی هوایی ترکیه می گذرد، بحث های فراوانی درباره انگیزه های ترکیه از این اقدام و همچنین پیامدهای آن مطرح شده است. در این میان، پایگاه اینترنتی المانیتور ضمن بررسی دقیق تر میدانی ماجرا، به بررسی سناریوهای محتمل برای آینده روند کنونی پرداخته است.

 • اسقف تاتارستان: اتحاد تهران و مسکو مانع تسلط قدرت های غربی می شود

  «فئوفان» اسقف جمهوری تاتارستان روسیه در دیدار «محسن فغانی» سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان گفت: اتحاد و همگرایی مسکو و تهران در منطقه سبب می شود قدرت های غربی نتوانند بر ما تسلط یابند.

 • کنش در سوریه، واکنش در روسیه + فیلم

 • بازنده اصلی بحران در روابط روسیه و ترکیه کیست؟

  سرنگون شدن یک فروند هواپیمای جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه، بحرانی جدید و جدی را در روابط مسکو و آنکارا به وجود آورده و نگرانی هایی را درباره نوع واکنش احتمالی روسیه به این اقدام یک عضو ناتو برانگیخته است. در این میان، بررسی دلایل و زمینه های انجام اقدام مذکور از سوی ترکیه و همچنین پیامدهای احتمالی آن، ضروری است.

 • روس ها در سوریه به دنبال چه هستند؟

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تلاش بسیاری برای احیای نوعی تزاریسم جدید در سوریه می کند. اقدامات پوتین در پاسخ به این نیاز بوده و محصول برنامه هایی که او به اجرا گذاشته است، دستیابی روسیه به وضعیت قابل توجه اقتصادی است. روسیه که در سال ۱۹۹۸ به باشگاه پاریس مراجعه کرد تا بدهی اش را ببخشند، طبق آمار قبل از تحریم، بیش از ۶۶۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد. روس ها از سرانه سالانه سه هزار دلار به رقمی نزدیک به ۱۰ هزار دلار رسیده اند که نشان می دهد ملت روسیه بهره مند شده اند. جامعه روسیه به شدت مصرف گرا شده است، در عین حال پوتین نتوانسته اقتصاد روسیه را از وابستگی به انرژی جدا کند و این کشور به مراتب به انرژی وابسته تر شده است. پوتین به این مسئله بسیار واقف است و در تنظیم مناسبات روسیه بسیار زیرکانه دقت می کند تا از این منظر آسیب نبیند.

 • سفر به تهران؛ از استالین تا پوتین

  “ژوزف استالین” نخستین رهبر حزب کمونیست شوروی برای شرکت در کنفرانس تهران، ۲۸ نوامبر سال ۱۹۴۳ به ایران سفر کرده بود؛ کنفرانسی که تاثیر مهمی بر جنگ جهانی دوم داشت. پس از آن دیگر هیچ رئیس جمهوری از سرزمین شورویایی ها یا بهتر بگوییم تزارهای دیروز یا روس های امروز به ایران سفر نکرد تا در سال ۲۰۰۷، پس از ۶۴ سال باردیگر هواپیمای روسیه بر باند فرودگاه مهرآباد تهران بر زمین نشست و مرد شماره یک کرملین از آن پیاده شد؛ این بار رئیس جمهور پوتین.

 • سرنگونی جنگنده روسی سوخو 24 توسط ترکیه+ فیلم

 • هدیه ویژه پوتین به رهبر انقلاب

  «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه بعدازظهر دوشنبه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد.

 • دیدار پوتین با مقام معظم رهبری+ فیلم

  «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه بعدازظهر دوشنبه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد.

 • ورود رئیس جمهوری ترکمنستان به تهران

  قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان برای شرکت در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز وارد تهران شد.

 • ورود پوتین به فرودگاه مهرآباد + فیلم

  ورود "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه به فرودگاه مهرآباد و اسکورتش چند دقیقه‌ای طول کشید که حواشی جالبی به همراه داشت.

 • نگاه تاکتیکی روس ها به رابطه با ایران

  روابط ایران و روسیه رسما از سال 1521، زمانی که صفویان در ایران روی کار بودند، آغاز شد؛ روابط چندوجهی با فراز و نشیب های بسیار، مملو از همکاری و رقابت و تاریخی از تعاملات جغرافیایی، اقتصادی و سیاسی اجتماعی. روسیه در دوران سخت تحریم، شریک اقتصادی ایران و از همراهان نظامی آن بوده است. تحریم های اقتصادی غرب، روسیه را به شریک تجاری اصلی ایران تبدیل کرد و در حوزه نظامی نیز ایران تنها کشور در غرب آسیا محسوب می شود که ازسوی روسیه دعوت به عضویت در «پیمان امنیت دسته جمعی» که یک سازمان پیمان بین المللی روس برای مقابله با ناتو بود دعوت شد. بااین‌حال غرب همواره بر روابط دوجانبه تهران- مسکو سایه افکنده و همین مسئله آن ها را از ایجاد ائتلافی همیشگی بازداشته است؛ ائتلافی که اندیشکده بروکینگز آن را عامل تحول در روابط بین الملل دانسته است. نشانه هایی از همکاری و اتحاد دو کشور را می توان در حوزه منطقه ای و به خصوص روند حل و فصل بحران سوریه شاهد بود؛ بحرانی که می تواند سناریوی ائتلاف ایران-روسیه را عملی کند اما آیا دو کشور نیز به واقع به دنبال شکل دادن چنین ائتلافی هستند؟ کرملین روز شنبه طی بیانیه ای اعلام کرد روابط دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یافته اما زمانی که پای صحبت های الهه کولایی، استاد دانشگاه تهران و کارشناس روابط بین الملل می‌نشینیم او چنین ادعایی را چندان منطبق با واقعیت نمی داند و معتقد است چنین بیانیه ای آن هم در آستانه سفر ولادیمیر پوتین به تهران تنها می تواند بیانگر میزان اهمیت رابطه با ایران برای روسیه باشد.

 • نگاه کنونی روسیه به ایران، تاکتیکی و ابزاری نیست

  در طول تاریخ، روابط ایران و روسیه همواره از فراز و فرودهای متعددی برخودار بوده و در هر دوره، به اقتضای شرایط بین المللی، منطقه ای و داخلی هر یک از این دو کشور، این روابط شکل متفاوتی به خود گرفته است. وضعیت کنونی روابط تهران و مسکو در پرتو تحولات جدید رخ داده در این سه سطح، موضوعی است که تحلیل آن می تواند به تأمین هرچه بیشتر و بهتر منافع ملی یاری برساند.

 • نگاهی به جنبه های سیاسی و اقتصادی اجلاس مجمع صادرکنندگان گاز

  سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در حالی روز دوشنبه در تهران برگزار می شود که با توجه به مجموعه اوضاع کنونی در عرصه بین المللی و همچنین شرایط جدید شکل گرفته پیرامون ایران، توجهی بیش از دوره های پیشین به آن معطوف شده است. از سوی دیگر، چشم اندازهای توسعه این مجمع بین المللی با حضور اعضای جدید و نیز عزم اعلامی اعضا برای گسترش دامنه تعاملات، عواملی هستند که بر اهمیت اجلاس تهران افزوده اند. در این میان، هرچند در محافل مختلف رسانه ای و تحلیلی از جنبه های فنی و کارکردی به این اجلاس بسیار پرداخته شده و اخبار آن نیز به شکل نسبتاً وسیعی پوشش داده می شود، برای روشن شدن بهتر ابعاد موضوع، به نظر می رسد می بایست جنبه های فنی- اقتصادی و سیاسی- دیپلماتیک اجلاس جدید این مجمع در کنار یکدیگر مورد توجه قرار گیرد.

 • ضرورت توجه به ظرفيت هاي توسعه روابط فرهنگي ايران و تركمنستان

  روز دوشنبه دوم آذرماه، تهران ميزبان سومين اجلاس سران مجمع كشورهاي صادر كننده گاز است و در اين چارچوب رئيس جمهور تركمنستان هم به عنوان مهمان افتخاري و به اعتبار اين كه يكي از كشورهاي مهم صادر كننده و دارنده ذخائر گاز طبيعي در جهان است به دعوت دكتر روحاني رئيس جمهور كشورمان به تهران سفر كرده و در اين اجلاس شركت خواهد كرد. اين سفر اگرچه يك سفر كاري در چارچوب روابط و مناسبات دو جانبه تهران – عشق آباد تعريف نمي شود و در قالب يك همكاري بين المللي در خصوص انرژي گاز است، ولي فرصت مناسبي است تا در جريان ملاقات ها و ديدارهايي كه آقاي بردي محمداف رئيس جمهور تركمنستان با برخي از مقامات ارشد كشورمان خواهد داشت الزامات فضاي جديد بين المللي مورد توجه قرار گرفته و دور نماي جديدي در افق روابط و مناسبات آينده دو كشور با توجه به شرايط پيش آمده در دوران پسابرجام تصوير و ترسيم شود.