طی روزهای پایانی سال 2014 شاهد آن بودیم که روس ها درصدد هستند از ناتو انتقام هسته ای بگیرند، موضوعی که باعث شد دکتر "جهانگیر کرمی" طی یادداشتی برای ایراس به ابعاد گوناگون آن بپردازد. از سفر رئیس جمهور کرملین نشین به هند نیز اگرچه بیش از ده روز می گذرد، اما هنوز محور اندیشکده ها و اتاق فکرهای بین المللی است که منتج به ترجمه چندین مقاله برتر شد که طی این خبرنامه و خبرنامه قبل ارسال شده است. همچنین دکتر "مسعود ایمانی" عضو تحریریه یورو نیوز طی یادداشتی به رقابت قدیمی ایران و ترکیه بر موضوع سوریه اشاره دارد. خطر بالقوه مسلمان تندرو در آذربایجان، توسعه قزاقستان و بررسی حکومت ارمنستان از دیگر یادداشت های اندیشکده ایراس طی هفته گذشته بوده است.
لازم به ذکر است "فئودور لوکیانوف" نیز طی مصاحبه ای با عنوان "سیاست خارجی روسیه در سال 2014" به بررسی ابعاد گوناگون سیایت خارجی این کشور پرداخت و پیش بینی خود در رابطه با اوضاع فدراسیون روسیه در سال 2015 را ارائه داد.
 • رهنامه نظامی جديد روسیه و انتقام هسته ای از ناتو

  روزهای پایانی سال 2014 با اظهارات رئیس‌ جمهوری روسیه در مورد دکترین نظامی جدید کشورش همراه شد و طبق این دکترین، ناتو تهدید شماره یک تلقی شده است. در این دکترین آمده است که در صورت تهدید روسیه با سلاح‌ های متعارف علیه موجودیت کشور روسیه، استفاده از سلاح‌ های اتمی مجاز است. دکتر "جهانگیر کرمی" دانشیار و مدیر گروه مطالعات روسیه دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و عضو شورای علمی ایراس در یادداشتی به ابعاد گوناگون این رویکرد جدید روسیه پرداخته است و معتقد است: تاكيد بر تلافي هسته اي نشان از شدت تهديد و ضعف عمومي دارد و منطق به‌ کارگیری ضربه هسته ‌ای، نخست در حکم عاملی برای جبران ناکافی بودن بازدارندگی متعارف در روسیه امروز، نشان می‌دهد که باید دشمن یا دشمنانی ‌باشند که در قابلیت‌ های متعارف بر‌تر بوده و بتوانند منافع کشور را با انجام عملیات هجومی متعارف و موفقیت‌آمیز به خطر افکنند.

 • رقبای قدیمی بر سر اسد قمار می کنند

  رقابت ایران و ترکیه در سده 21 ام، نسخه معتدل تری از رقابت فزایندۀ آنها در سده 16 ام بر سر موضوعاتی مانند شیعه گرایی در مقابل سنی گرایی و نبرد برای منافع اقتصادی و سرزمینی است. با توجه به نقش حقوق بین الملل، اصول اخلاقی و سیاست های مثبت در قبال همسایگان در عصر ما، چنین رقابت هایی به نوعی با احتیاط در پیش گرفته می شود و ابریشم و راه ابریشم جای خود را به نفت و خطوط نفتی، درگیری مستقیم با عنوان مذهب جای خود را به تقویت ایدئولوژی های دولت ها، و جنگ بر سر تصرف سرزمین ها جای خود را به نبرد برای کسب نفوذ بیشتر و در صورت امکان هژمونی داده است. با این حال نکته مثبت اینجاست که اکنون ایران و ترکیه به جای رویارویی با یکدیگر، منافع مشترک بیشتری برای همکاری دارند.

 • عکس های برگزیده پوتین در سال 2014

 • جمهوری آذربایجان: زمان رویارویی با خطر بالقوۀ سلفی گری

  "الدار ممدوف" مشاور سیاسی گروه سوسیالیست ها و دموکرات ها در پارلمان اروپا طی یادداشتی در اوراسیا نت به خطر مسلمانان افراطی گروه دولت اسلامی موسوم به داعش برای کشور جمهوری آذربایجان اشاره می کند. ایراس برای آشنایی پزوهشگران با دیدگاه این تحلیلگر مسائل سیاسی، یادداشت وی را به زبان پارسی برگردان کرده است. لازم به ذکر است انتشار این دیدگاه لزوما به معنای تائید آن نمی باشد.

 • سالی سرد در کرملین

  سال 2014 با بحران اوکراین و سقوط دولت نزدیک به مسکو در کی یف، سرمایی سخت بر سیاست خارجی روسیه وارد کرد و سیاستمدارن این کشور را با چالش رو به رو ساخت؛ از تحریم های اقتصادی گرفته تا اخراج از جی 8. اکنون تنها سه روز تا پایان این سال باقی مانده است، از این رو "احمد وخشیته" سردبیر سایت ایراس به گفتگو با "فئودور لوکیانوف" پرداخته تا سیاست خارجی فدراسیون روسیه در این سال را مورد بررسی قرار دهد.

 • بی ثباتی دولت-ملت؛ عامل اصلی بروز رادیکالیسم

  دکتر مهدی سنایی در همایش "نقش دولت ها در جهان معاصر" در دانشگاه دولتی مسکو موسوم به 'ام.گ.او' با اشاره به بحران های متعد جهانی در دو دهه اخیر و قدرت گرفتن گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه طی سال های اخیر، عامل اصلی این بی ثباتی را تضعیف دولت-ملت دانست و به تشریح آن پرداخت.

 • چگونه می توان روابط هند و روسیه را بهبود بخشید

  اندیشکده راشا دیرکت به دنبال سفر "ولادیمیر پوتین" در دهم دسامبر به هند، گزارشی تحلیلی از چشم انداز روابط آینده روسیه و هند منتشر کرده است. سایت ایراس خلاصه ای از این گزارش 11 صفحه ای ارائه داده است. پژوهشگران علاقه می توانند برای مطالعه متن کامل این گزارش، فایل آن را که به ضمیمه می باشد، دانلود کنند.

 • حکومتی در امتداد جاده ابریشم

  دومین کشور مورد بررسی در دایره المعارف سایت ایراس جمهوری ارمنستان است. این کشور که در 21 دسامبر 1991 از فدراسیون روسیه مستقل شده است، در کنار آذربایجان و گرجستان منطقه قفقاز جنوبی را تشکیل می دهد. آنچه در ادامه می خوانید اولین شماره از معرفی اولین کشور مسیحی جهان است.

 • دولت های مودی و روحانی چگونه می توانند روابط خود را گسترش دهند

  روابط دوستانه و دیرپای ایران و هند چندی است که در بازی های سیاسی بر سر انرژی هسته ای ایران، دچار کاستی شده است. در نوشتار زیر، انگیزه هند از رفتارهای محافظه کارانه و راه های پیش روی دو کشور برای بازگشت به پیوند دیرین، بررسی شده است.

 • زیبایی های تاتارستان

 • قزاقستان؛ توسعه اقتصادی یا سیاسی؟

 • نمایش فیلمی که برای پوتین اکران خصوصی شد