• آغاز ثبت نام آموزش مكالمه زبان روسي در ايراس

  به اطلاع دانشجویان و پژوهشگران حوزه مطالعات روسیه و علاقه مندان میرساند، موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ايراس) با توجه به نياز و درخواست مكرر علاقهمندان به زبان روسي، از آغاز آذر ماه ۱۳۹4 اقدام به برگزاري كلاسهاي مكالمه زبان روسي از مقدماتي تا پيشرفته، توسط استادان مجرب خواهد نمود.

 • روسیه می خواهد بشار اسد در قدرت بماند/ منافع ایران و روسیه در سوریه متفاوت است

  استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسایل اوراسیا با بیان این که بیش از پنج هزار نیروی چچنی در میان داعش حضور دارند اظهار کرد: بازگشت این افراد با جنگ افزارها و تجربه ای که به دست می آورند ممکن است تمامیت ارضی روسیه و دیگر کشورها سی آی اس یا همان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی را تحت تاثیر قرار دهند، از این جهت مبارزه در محل وجود تروریست ها از اهداف روسیه است.

 • ششمین دوره انتخابات پارلمانی قرقیزستان

  ششمین دوره انتخابات پارلمانی جمهوری قرقیزستان در 4 اکتبر 2015 برگزار شد که طی آن حزب «سوسیال دموکرات» موفق به کسب بیش از 27 درصد آرا و 38 کرسی از 120 کرسی پارلمان این کشور کوچک منطقه آسیای مرکزی گردید. اهمیت انتخابات پارلمانی در جمهوری قرقیزستان از آن رو است که برخلاف نظام های سیاسی اقتدارگرا اما باثبات حاکم بر منطقه آسیای مرکزی، فضای نسبتاً باز سیاسی و رقابتی این کشور، همواره به گونه ای بوده است که می توان به نوعی آن را یک «شبه دموکراسی» یا «نیمه دموکراسی» البته از نوع بی ثبات دانست که در سطح این منطقه یک وضعیت نسبتاً متفاوت و متمایز به شمار می رود. لذا نتایج انتخابات پارلمانی اخیر در جمهوری قرقیزستان تا حد زیادی می تواند به درک دیدگاه و بینش سیاسی کنونی جامعه فعلی قرقیزستان، جایگاه احزاب سیاسی و نیز رویکردهای سیاست خارجی این کشور کمک شایانی کند. یادداشت تحلیلی پیش رو با مطالعه و بررسی فرایند ششمین دوره انتخابات پارلمانی جمهوری قرقیزستان، خواهد کوشید درک بهتری از این رویداد سیاسی و پیامدها و نتایج مهم آن به ویژه در عرصه سیاست خارجی حاصل شود.

 • تغییر قانون اساسی برای بازتولید حکومت سرکیسیان؟

 • بررسی موانع جریان های شیعی در تاریخ معاصر قفقاز

  پژوهش«بررسی موانع جریان های شیعی در تاریخ معاصر قفقاز»، اثر برهان حشمتی در آبان ماه سال جاری توسط واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منتشر شد. پژوهش مذکور در هفت فصل و ۳۲۹ صفحه و با استفاده از حدود سیصد منبع به زبان های فارسی، آذری، ترکی استانبولی و انگلیسی نوشته شده است.

 • جنبش ها و جریان های وهابی و تکفیری در جمهوری آذربایجان

  موسسه آینده پژوهی جهان اسلام (به قلم برهان حشمتی)، به بررسی وضعیت جنبش ها و جریان های وهابی و تکفیری در جمهوری آذربایجان پرداخته است که در ادامه می آید:

 • روس ها ديگر آرام نخواهند بود

  تنها دو روز از دیدار باراک اوباما و ولادمیر پوتین در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نگذشته بود که جنگنده های «سوخو۲۴ام»، «سوخو ۲۵ اس.ام» و «سوخو۳۴» روسیه سی ام سپتامبر (هشتم مهر) مواضع داعش در سوریه را مورد حمله قرار دادند تا نشان دهند مسکو در مورد سوریه عزمش را جزم کرده و کوتاه نخواهد آمد. به گزارش شبکه تلویزیونی سی.ان.ان، محور گفتگوی روسای جمهور ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه که پس از دو سال به طور رسمی با یکدیگر دیدار کردند، موضوع سوریه بوده است و می توان تلقی کرد در آن دیدار چراغ سبز کاخ سفید به کرملین برای حمله به سوریه نشان داده شده است.

 • ایجاد اتحادیه همکاری های دانشگاهی ایران و روسیه

  روز 6 آبان، دانشگاه دولتی مسکو میزبان مدیران ده دانشگاه برتر ایران و دوازده دانشگاه برتر روسیه بود. این همایش را می توان رویداد بزرگ و کم نظیر آکادمیک در روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه توصیف کرد.

 • دلایل حضور روسیه در سوریه

  به حضور روسیه در سوریه از دو رویکرد اصلی باید نگریست؛ یکی از حیث مجموعه رویکردهای مربوط به سیاست خارجی روسیه که حاصل آن در تصمیم پوتین برای حضور نظامی در سوریه نمود یافت و دیگری مجموعه سیاست های داخلی روسیه که حضور در سوریه را توجیه می کند. از منظر اول، روسیه به دلیل آنکه در فضای بین المللی احساس کنار گذاشته شدن می کند و نیز انتظارات خاص خود را از فضای بین المللی دارد، امروز وارد صحنه بازی سوریه شده است. از منظر دوم روسیه برای برون رفت از بحران های داخلی مانند رقابت قدرت میان جناح پوتین و رقبا، رکود اقتصادی، تحریم ها، بحران اوکراین و بحران های انباشته قدیمی مانند عدم پذیرش سیاست های مسکو در قفقاز نیاز مبرمی به بیرون روی از مرزهای خود داشت، وارد جنگ سوریه شد.

 • داعش در ترکمنستان؛ «تهدید» یا «تصور تهدید»؟

  در ماه های اخیر، بسیاری از ناظران و تحلیل گران مسائل آسیای مرکزی، از احتمال حضور داعش و یا زمینه های ظهور جریان های منتسب به این گروه در ترکمنستان سخن گفته اند. برخی آن را أمری محتمل و عده ای نیز بعید دانسته اند. با وجود این، چشم انداز مشترک بیشتر این ناظران، محور قرار دادن اراده این گروه های تروریستی برای حضور یا عدم حضور در این کشور و شدت جذابیت های ترکمنستان برای آن ها است. لیکن، به موضوع ویژگی های اجتماعی و سیاسی جامعه ترکمن ها و مؤلفه های اجتماعی قدرت ملی در این کشور، که با مفروض حضور گروه های افراطی و تروریستی در این منطقه، فراهم آورنده اصلی ترین ابزارهای مقابله با آن ها است، کمتر پرداخته شده است. در متن پیش رو، کوشش شده است با عطف توجه به ویژگی های جامعه و سیاست در ترکمنستان، نسبت میان تهدید حضور و تأثیرگذاری داعش با واقعیت های این کشور مورد ارزیابی قرار گیرد.

 • زیباترین و بزرگترین مساجد اوراسیا

  در بسیاری از کشورهای دنیا، مساجد برای مسلمانان و غیر مسلمانان به صورت جاذبه گردشگری درآمده و هرکسی را با هر دینی به خود جذب می کند. با هم برخی از زیباترین مساجد را می بینیم.

 • برگزاری نشست روسای دانشگاه های بزرگ ایران و روسیه

  چهارشنبه این هفته 6 آبان 1393 (مصادف با 28 اکتبر 2015)، یک رویداد بزرگ و کم نظیر آکادمیک در روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه رخ خواهد داد. در این روز، روسای ده دانشگاه بزرگ ایران و سیزده دانشگاه برتر روسیه گرد هم می آیند تا ضمن معرفی ظرفیت های علمی و دانشگاهی خود، زمینه های همکاری مشترک را بررسی نمایند.

 • برگزاری مسابقات بین المللی قرآنی در مسکو

 • مثلث راهبردی ایران، آمریکا و روسیه در سوریه

  اگرچه ایران و روسیه اعتماد کاملی به یکدیگر ندارند، اما زمینه‌های مشترک کافی بین آنها است که به جای دشمنی، شریک همدیگر باشند. منافع راهبردی این دو در سوریه یکی نیستند اما در تضاد با هم نیز نمی‌باشند.

 • ایران و تنگنای پیمان پیشنهادی روسیه در سوریه

  به نظر می رسد روسیه نمی خواهد بار حضور ایران در سوریه را به دوش بکشد، به ویژه که انتقادها و حساسیت ها به حضور ایران در سوریه افزایش یافته است.

 • تغییر ساختار سیاسی ارمنستان از ریاست جمهوری به پارلمانی

  مجلس ملی جمهوری ارمنستان در روز دوشنبه 5 اکتبر 2015، لایحه پیشنهادی دولت سرژ سارگسیان را در خصوص «تغییر ساختار سیاسی کشور از ریاست جمهوری به پارلمانی» با 103 رای مثبت درمقابل 10 رای منفی و 3 رای ممتنع به تصویب رسانید. این مصوبه در 6 دسامبر 2015 در یک همه پرسی به رای گذاشته خواهد شد و در صورت کسب آرای موافق ملت ارمنستان، ساختار سیاسی این کشور پس از گذشت 25 سال از فروپاشی شوروی و کسب استقلال سیاسی از نظام ریاست جمهوری به پارلمانی تغییر خواهد کرد. یادداشت تحلیلی پیش رو با مطالعه و بررسی پیشینه تاریخی و سیر تحول این رویداد و نیز دلایل، اهداف و پیامدهای تصویب نهایی این طرح خواهد کوشید درک بهتری از این تحول مهم در ساختار سیاسی جمهوری ارمنستان به عنوان تنها همسایه مسیحی کشورمان حاصل شود.