• نظام حقوقی جمهوری قزاقستان

  در کشوری همچون قزاقستان که مردمی از ملیت های کثیر را در خود جای داده است، یکی از دغدغه ها و چالش های عمده که نیازمند قانونمندسازی و نظارت بیشتر است، همانا حقوق احزاب، ادیان و مذاهب، اقلیت های نژادی، زبان و سایر نمادهای فرهنگی اقوام است. سایت ایراس در آخرین شماره از دایره المعارف قزاقستان، نظام حقوقی این کشور را بررسی می کند.

 • عصر جدید همکاری های روسیه و عربستان سعودی

  شاهزاده "محمد بن سلمان" جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در سفری به روسیه با ولادیمتر پوتین رئیس جمهوری این کشور مذاکرات گسترده­ ای انجام داد. این مذاکرات طیف گسترده­ ای از مسائل از جمله همکاری­ های اقتصادی و صنعتی و نظامی تا مسائل منطقه­ ای مربوط به خاورمیانه، به ویژه مساله سوریه و یمن را در بر می­ گرفت. علی رغم پافشاری مسکو بر مواضعش در خصوص خاورمیانه و علی رغم آنکه کدورت حاکم بر روابط دو کشور که مربوط به مسائل چهار سال گذشته در سوریه است، همچنان از گرم شدن تمام عیار روابط مسکو و ریاض می­ کاهد، اما به نظر می­ رسد عربستان سعودی مشتاق شروع دوباره و گرمی روابط و همکاری­ های همه جانبه با روسیه است و روسیه نیز به دور جدیدی از همکاری­ ها و روابط دوجانبه با این پادشاهی ثروتمند عربی بی میل نیست.

 • قزاقستان؛ قطب صنعتی آسیای مرکزی

  قزاقستان سومین کشور مورد بررسی در دایره المعارف سایت ایراس می باشد. این کشور در قرن 19 میلادی با سیاست های روسیه تزاری همراهی کرد و در 16 دسامبر 1991 رسما از فدراسیون شوروی جدا شد و کشور مستقل قزاقستان را ایجاد کرد. سایت ایراس در این یادداشت به بررسی اقتصاد و صنعت این کشور می پردازد. شرایط اقتصادی در قزاقستان تا قرن نوزده تغییر محسوسی نداشت و از اقتصادی با رویکرد کشاورزی و دامداری برخوردار بود؛ اما پس از قرن نوزده، این کشور به سمت صنعتی شدن پیش رفت.

 • انتخابات ترکیه؛ بازتاب صدای «به حاشیه رانده شدگان» در سیاست خارجی

 • آغاز شمارش معكوس افول قدرت سياسي اردوغان و حزب عدالت و توسعه

  اعلام نتايج اوليه انتخابات پارلماني ( يكشنبه 17 خرداد – 7 ژوئن) تركيه، اگرچه در موضع گيري هاي اوليه، واكنش حاكي از پيروزي رهبران حزب حاكم اين كشور بويژه "داود اوغلو" نخست وزير تركيه- كه پس از انتخاب اردوغان به رياست جمهوري كشورش رهبر اين حزب بشمار مي رود- را در پي داشت، ولي واقعيت انكار ناپذير اين است كه حزب عدالت و توسعه با نتايج بدست آمده در سراشيبي افول حاكميت سياسي خود قرار گرفته و پس از 13 سال يكه تازي در عرصه سياست و حاكميت تركيه، راي و نظر اكثريت شركت كننده هاي تركيه اي در انتخابات را از دست داده است.

 • حذف بازیگران غیرممکن است

  "محمد جواد ظریف" وزیر امورخارجه کشورمان در پایان کنفرانس «امنیت و ثبات در منطقه شانگهای» به گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیه 24 پرداخت. این گفتگو محورهای مختلفی را در بر داشت؛ از گفتگوهای ایران در مذاکرات با 1+5 گرفته تا سیاست های ایران در مقابل داعش و امنیت منطقه. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در این گفتگو تاکید کرد: "ما تلاش نمی کنیم عربستان را از منطقه حذف کنیم. اصولا معتقدیم حذف بازیگران غیر ممکن است، امیدوارم آنها هم به این درک واقع بینانه برسند."

 • دوستی چین و روسیه تا چه زمانی تداوم دارد؟

  مانور نظامی مشترک چین و روسیه در دریای سیاه و مدیترانه و سفر اخیر رئیس جمهور چین به مسکو، حاکی از افزایش پیوندها میان دو ابرقدرت اوراسیایی است؛ اما با وجود منافع اقتصادی مهمی که دو کشور در آن شریک هستند و همچنین با وجود مخالفت آنها با آنچه نظم جهانی تحت سیطره ایالات متحده خوانده می شود، به نظر می رسد مسیر آینده روابط چین و روسیه می تواند ناهموار و پرتنش باشد.

 • اردوی سپید

  کشور قزاقستان در قرن 19 میلادی با سیاست های روسیه تزاری همراهی کرد و در 16 دسامبر 1991 این کشور رسما از فدراسیون شوروی جدا شد و کشور مستقل قزاقستان را ایجاد کرد. قزاقستان سومین کشور مورد بررسی در دایره المعارف سایت ایراس می باشد.

 • اعطای حکم «عضویت آکادمی علوم روسیه» به سفیر ایران

  انستیتوی فلسفه آکادمی علوم روسیه روز جمعه در مراسمی در نشست بخش علوم انسانی فرهنگستان علوم شامل پنج انستیتوی این آکادمی به "مهدی سنایی" سفیر ایران در فدراسیون روسیه، دانشیار دانشگاه تهران و رئیس موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) حکم «عضویت آکادمی علوم روسیه» را اعطا کرد.

 • اولویت دیپلماسی روسیه پروژه همگرایی منطقه ای است

  "استانیسلاو تکاچنکو" استاد روابط بین الملل و اقتصاد سیاسی در دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ در نشست اردیبهشت شورای علمی موسسه ایراس با اشاره به تمایل روسیه برای گسترش روابط خود با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در تعریف سیاست های خارجی روسیه در سال 2013 تنها یک جمله درباره روابط با ایران آمده است. در بند 89 این سند چنین نوشته شده است: «ما مایل به حفظ روابط ویژه با ایران هستیم و هدف ما حفظ نظام فعلی در این کشور است.»

 • بحران اوکراین و برباد رفتن پروژه های نظامی مشترک روسیه و غرب

  با الحاق کریمه به روسیه و حمایت مسکو از جدایی طلبان روس تبار در شرق اوکراین، همکاری­ های نظامی میان روسیه و کشورهای اروپایی خاتمه یافت. این همکاری­ ها فقط شامل واردات مستقیم سلاح توسط روسیه، یعنی مورد پرسروصدای خرید ناو آبی-خاکی میسترال ساخت فرانسه، نیست. بلکه پروژه­ های متعدد و متنوعی را در بر می گیرد که در این نوشته به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 • نگاهی به قدرت نرم روسیه و آنچه باید انجام شود

 • منشور ملل متحد اصلی ترین نقطه پیوند مردمان جهان است

  سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در نشست «هفتادمین سالگرد پیروزی جنگ جهانی دوم: دروس تاریخی گذشته و چالش های سیاسی امروز» تاکید کرد: پس از گذشت هفتاد سال از تأسیس سازمان ملل، و با تغییر فضای بین‌المللی، و به ویژه ناکارآمدی این سازمان در حل و فصل مسایل بین المللی طی دو دهه گذشته، ضرورت تغییر در این ساختار از سوی بسیاری از اعضای سازمان ملل و بسیاری از دانشمندان حقوق و سیاست بین الملل احساس می شود.

 • ۲۴ آوریل و روایت های ارمنستان و ترکیه

 • گفتگوهای حقوق بشری میان تهران و مسکو

  سفیر کشورمان در روسیه در هشتمین همایش علمی سالانه دانشجویان ایرانی در فدراسیون روسیه از انجام گفتگوهای حقوق بشری میان تهران و مسکو برای اولین بار خبر داد.