• ایران و روسیه صلح سازان خاورمیانه

  عادل الجبیر وزیر امورخارجه عربستان، امروز راهی مسکو می شود و از سوی دیگر محمد جواد ظریف به آنکارا می رود تا گفتگوها بر سر سوریه ادامه یابد. تلاش های جدید روسیه و ایران برای بازگرداندن ثبات به سوریه از مدتی قبل آغاز و در اجلاس امنیتی دوحه که هفته گذشته در قطر برگزار شد و وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه نیز در آن حضور داشتند مطرح گردید. گفته می شود جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست دوحه از همتایان خود در شورای همکاری خلیج فارس خواسته تا با این طرح مخالفت نکنند.

 • مثلث های دیپلماتیک در غرب آسیا

  امضای توافق جامع میان ایران و 1+5 اگرچه هنوز وارد مرحله اجرا نشده، اما موجب پیدایش رویکردهای جدیدی در غرب آسیا شده است. حل شدن پرونده هسته ای ایران، بحران سوریه در منطقه را بیشتر نمایان می سازد و از این رو طرف های مختلف سعی دارند در حل این بحران به نفع خویش نقش آفرینی کنند؛ در این میان خروج جمهوری اسلامی ایران از انزوا و برقراری ارتباط با ایالات متحده به همان میزان که به حل این بحران کمک می کند، می تواند آن را پیچیده تر از قبل نیز نماید.

 • ده نکته درباره اهمیت روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه پس از توافق هسته ای

  سفیر ایران در روسیه معتقد است دستیابی به توافق جامع میان ایران و گروه 1+5، شروعی دوباره در روابط ایران و روسیه نیز می باشد. دکتر "مهدی سنایی" طی یادداشتی به همین مناسبت نوشت: با اعلام توافق جامع هسته ای بین ایران و گروه 1+5، افق جدیدی برای رسیدگی به مشکلات جامعه بین المللی باز شد و محیط نوینی برای روابط بین المللی ایران و دیگر کشورهای جهان فراهم نمود. اما طی هفته های گذشته، برخی اظهارات منفی رسانه ای در خصوص اثرات این توافق بر روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مطرح شده است. من به دلایل متعددی معتقدم که چنین اظهاراتی نمی توانند مبنا و پایه محکمی داشته باشند و دورنمای روشنی برای روابط دو همسایه قابل تصور است.

 • توافق جامع برنامه هسته ای ایران در چارچوب منطقه ای (قسمت اول)

  اندیشکده «پیر-سنتر» که به طور تخصصی روند مذاکرات هسته ای ایران را رصد می کرده است، پس از مذاکرات لوزان، نشستی را با عنوان «توافق جامع برنامه هسته ای ایران در چارچوب منطقه ای» و با حضور کارشناسان منطقه برگزار و بازتاب توافقنامه احتمالی در اوراسیا بررسی کرده است. این اندیشکده خلاصه این گزارش هفتاد صفحه ای را ششم مرداد ماه در مجله «شاخص امنیت» منتشر کرده که سایت ایراس آن را ترجمه و در چند شماره منتشر خواهد کرد. گفتنی است نشستی نیز پس از امضای توافقنامه ایران با 1+5 در این اندیشکده تشکیل شده که هنوز جزئیات آن منتشر نشده است. آنچه در ادامه می خوانید قسمت نخست این گزارش است.

 • توافق جامع برنامه هسته ای ایران در چارچوب منطقه ای (قسمت دوم)

  در این قسمت آراء و نظرات نمایندگان جمهوری آذربایجان، امارات متحده عربی و روسیه در نشست «توافق جامع برنامه هسته ای ایران در چارچوب منطقه ای» منعکس شده است. صحبت های "حیدر میرزا" محقق برجسته دپارتمان تجزیه و تحلیل سیاست خارجی مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به نهاد ریاست جمهوری (جمهوری آذربایجان) معتقد است ایران امتیازات بیشتری نسبت به ایالات متحده کسب خواهد کرد و "آلبرت زولخارنییف" مدیر اندیشکده پیر-سنتر(روسیه) می گوید ایرانیان تمایلی به دادن هرگونه امتیاز غیر مرتبط با برنامه هسته ای ندارند. تلاش کشورهای 1+5 پس از توافق برای ورود به بازارهای ایران سبب می شود توسعه یک توافق جدید را تضیف نماید.

 • توافق جامع برنامه هسته ای ایران در چارچوب منطقه ای (قسمت سوم)

  اندیشکده «پیر-سنتر» که به طور تخصصی روند مذاکرات هسته ای ایران را رصد می کرده است، پس از مذاکرات لوزان، نشستی را با عنوان «توافق جامع برنامه هسته ای ایران در چارچوب منطقه ای» و با حضور کارشناسان منطقه برگزار و بازتاب توافقنامه احتمالی در اوراسیا بررسی کرده است. این اندیشکده خلاصه این گزارش هفتاد صفحه ای را ششم مرداد ماه در مجله «شاخص امنیت» منتشر کرده که سایت ایراس آن را ترجمه و در سه شماره منتشر کرده است. گفتنی است نشستی نیز پس از امضای توافقنامه ایران با 1+5 در این اندیشکده تشکیل شده که هنوز جزئیات آن منتشر نشده است. آنچه در ادامه می خوانید قسمت سوم و پایانی این گزارش است.

 • افغانستان بعد از ملاعمر؛ فرصت ها و تهدیدها

  نظر به اهمیت طالبان در افغانستان و نقش غیر قابل انکار آن در تحولات این کشور بود که دولت شروع به انجام گفتگوهای صلح با آن کرد؛ گفتگوهایی که با مرگ ملاعمر فعلا لغو شده است. در این میان تحلیل ها در مورد افغانستان بعد از طالبان متفاوت است و برخی کارشناسان معتقدند که مرگ وی موجب بروز فرصت های جدید برای رسیدن به صلح در افغانستان می شود و برخی دیگر معتقدند که مرگ ملا عمر تهدیدهایی را برای افغانستان به دنبال خواهد داشت.

 • دیدار سفیر ایران در روسیه با نماینده ویژه پوتین در امور خاورمیانه

 • نمایندگان کشورهای اسلامی به روسیه می روند

 • پیامدهای عضویت هندوستان و پاکستان در سازمان همکاری شانگهای

  سازمان همکاری شانگهای گه نزدیک به دو دهه از عمر آن می گذرد، مجموعه ای از قدرت های آسیایی شامل هند، پاکستان، ایران، افغانستان و برخی دیگر از کشورها را به عنوان اعضای ناظر پذیرفته است؛ در این میان در نشست اخیر این سازمان رهبران کشورهای عضو از دو کشور هند و پاکستان دعوت کردند تا به عضویت کامل این سازمان در آیند. به همین مناسبت مرکز مطالعات صلح به گفتگو با دکتر "ماندانا تیشه یار" عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای علمی ایراس پرداخته است که در ادامه می خوانید:

 • افندی و اهداف چندگانه تجاوز به عراق و سوریه

  ترکیه از روز جمعه دوم مرداد تجاوز به عراق و سوریه را به بهانه مبارزه با داعش و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) آغاز کرده، اما آیا آنطور که آنکارا ادعا می کند، این حملات با هدف مبارزه با گروه های تروریستی انجام می شوند.

 • رقم مبادلات تجاری ایران و روسیه چقدر است؟

 • توافق ایران برای روسیه چه معنی دارد؟

  "پاول ان شوارتز" عضو ارشد برنامه روسیه و اوراسیا در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل واشنگتن طی یادداشتی با عنوان «توافق ایران برای روسیه چه معنی دارد» به تحلیل ابعاد گوناگون منافع روسیه از توافقنامه هسته ای ایران با 1+5 می پردازد. وی معتقد است این رویداد منجر به افزایش قدرت ایران در منطقه و کاهش نفوذ آمریکا و افزایش حضور روسیه خواهد شد. مطالعات استراتژیک و بین الملل واشنگتن (csis) یک نهاد خصوصی است که بر مسایل سیاست بین الملل تمرکز دارد.

 • توافق ایران؛ سرمشقی برای روسیه

  "سالواتوره بابونس" دانشیار جامعه شناسی و سیاست اجتماعی دانشگاه سیدنی و کارشناس شورای امور بین الملل روسیه در این مقاله که به بهانه توافق هسته ای وین نگاشته، تحریم های ایران را با تحریم های ایالات متحده علیه کوبا مقایسه کرده است. وی در ضمن پرداختن به این موضوع، تحریم های غرب علیه روسیه را نیز مد نظر قرار داده است و با آنکه شرایط روسیه را به مراتب بهتر از ایران معرفی می کند، اما از احتمال وقوع سناریویی مشابه توافق ایران برای روسیه ابراز نگرانی کرده است. نویسنده با غیراخلاقی و خطرناک خواندن توسل به این اصل که «هر که قوی تر است، صاحب حق هم می باشد» در روابط بین‌ الملل، و با بیان امکان ادعای بکارگیری این اصل توسط روسیه در الحاق کریمه به روسیه از جانب غرب و آمریکا، معتقد است «شر با شر اصلاح نمی شود» و بنابراین روسیه و غرب نیز باید از طریق مذاکره به حل اختلافات خود بپردازند.

 • هین بگو که ناطقه جو می کَند تا به نسلی بعد او آبی رسد

  بزرگترین مذاکرات در تاریخ نظام بین الملل بعداز ظهر امروز چهاردهم جولای (23 تیر) به پایان رسید، مذاکراتی که حتی خبرنگاران نیز آمادگی تمدید آن را در دوره های مختلف به ویژه در لوزان و این بار در وین نداشتند. خبرنگاری از شرق آسیا در گفتگو با بی بی سی در روز شنبه تاکید می کرد امیدوار است مذاکرات یکشنبه به اتمام برسد نه دوشنبه؛ چرا که وی دیگر لباس تمیزی برای پوشیدن ندارد؛ اگرچه آرزوی وی با دو روز وقفه رو به رو شد، اما به نظر می رسد آنقدر ها نیز بد شانس نبوده و ناچار به پرداخت هزینه ای نشده است.

 • پیام وزارت خارجه روسیه در رابطه با حصول توافقنامه هسته ای ایران

 • روابط روسیه و ارمنستان در پرتو «اعتراض های برقی» در ایروان

  در پی اعتراض مردم ارمنستان به افزایش قیمت برق در هفته‌ های گذشته پرسش هایی پیرامون امکان آغاز جنبشی مردمی شبیه به «یورومایدان» اوکراین در یکی دیگر از جمهوری های پساشوروی مطرح شد. اما آنچه تظاهرات مردم را در پایتخت ارمنستان متمایز می‌کند این نکته است که آنان نه به طرح خواسته‌ های سیاسی پرداخته اند و نه خواهان تغییر سیاست خارجی کشور شده‌اند. بنابراین هرچند این اعتراضات روابط روسیه و ارمنستان را دگرگون نمی کند اما حاکی از حرکت یک جامعه مدنی به سوی بلوغ است. از آنجا که ارمنستان متحد نزدیک سیاسی، اقتصادی، و نظامی روسیه و آخرین سنگر این کشور در قفقاز است قطعاً مسکو هر تغییر سیاسی را در ایروان به دقت رصد می‌کند. اما در مقایسه با اوکراین که در اروپای شرقی کشوری قدرتمند به شمار می‌رود ارمنستان کوچک، با جمعیت سه میلیونی در منطقه خودش به شدت آسیب‌پذیر است و غیرمحتمل است که دولت و جامعه مدنی این کشور در کوتاه مدت راهشان را از مسکو جدا کنند.

 • مناسبات امروز ایران و روسیه؛ چالش ها و فرصت ها

  کتاب «مناسبات امروز ایران و روسیه؛ چالش ها و فرصت ها» که چندی پیش توسط شورای امور بین الملل روسیه (ریاک) منتشر شده بود توسط موسسه ایراس ترجمه و منتشر شد. نویسندگان روس در این کتاب پیشرفت های به دست آمده در گفت و گو بر سر برنامه هسته ای ج.ا.ایران و چشم انداز کاهش تحریم ها علیه ایران را فرصت تازه ای برای گسترش و تقویت مناسبات دوجانبه میان تهران و مسکو می دانند. به عقیده آنها دو دولت ایران و روسیه از ظرفیت های بالایی در همکاری دوجانبه برخوردار هستند که امروزه از همه آنها بهره برداری کامل نمی شود.

 • کتابخانه دولتی روسیه در مسکو، 153 ساله شد

 • چرا یوگنی پریماکوف مورد احترام همگان بود؟

 • پیوندهای تاریخی ایران و آسیای مرکزی

  کتاب «پیوندهای تاریخی ایران و آسیای مرکزی؛ با نگاهی به آثار و ابنیه تاریخی تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان» منتشر شد. این کتاب زیر نظر دکتر "مهدی سنائی" سفیر ایران در روسیه و رئیس موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) با همکاری موسسه فرهنگی اکو و ایراس انتشار یافت.

 • هنگامی که عربستان و روسیه بر سر یک میز می نشینند

  سفر "محمد بن سلمان" وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان در هفدهم ژوئن (27 خرداد) به فدراسیون روسیه بازتاب های گسترده ای داشت. تحلیلگران مسائل بین الملل تحلیل های گوناگونی از این سفر که تا پیش از عزیمت بن سلمان محرمانه بود ارائه داده اند. برخی براین باور هستند که همزمانی این سفر با واپسین روزهای مذاکرات ایران با 1+5 عرض اندام شیوخ سعودی برای متحد امریکایی خود می باشد تا ارزش خود را برای واشنگتن افزایش دهند و از سوی دیگر برخی براین باورند که مقام بلندپایه نفتی عربستان به روسیه رفته است تا کرملین را تطمیع کند تا از حمایت روس ها در جنگ یمن برخوردار شود.