• روسیه از رفتار عربستان دلخور است

  "اسرائیل شمیر" در گفتگویی اختصاصی با سایت ایراس به تحلیل مذاکرات ایران با 1+5 می پردازد و از چرایی اعطای سامانه دفاعی اس 300 پس از پنج سال وقفه می گوید. وی معتقد است امروز شرایط به گونه ای نیست که ایران بتواند بگوید ما امریکا را دوست داریم. شمیر همچنان به موضع یمن می پردازد و به «طرح خاور میانه بزرگ» اشاره می کند و بر این باور است که به موجب آن عربستان سعودی قرار بود به چند تکه تقسیم شود.

 • اژدها پشت دروازه هند؛ فرصت‎ها و تهدیدهای موجود برای پاکستان

  سفر رئیس جمهور چین به پاکستان، با توجه به رقابت و تنش هایی که این دو کشور با هند دارند بدون شک فصل جدیدی را در مناسبات شرق و غرب آسیا خواهد گشود.

 • نگرشی بر سیاست های داخلی روسیه و مولفه های اثر گذار بر آن

 • لغو تحریم های ایران، منافع بزرگی برای روسیه به دنبال خواهد داشت

  شاید مسئله تاثیر منفی فاکتور ایران بر نفت و اقتصاد روسیه تا حد زیادی بزرگنمایی شده باشد و برعکس امکان افزایش دوباره قیمت طلای سیاه نیز وجود دارد. برداشتن تحریم های بانکی و نفتی تهران، افزایش چشمگیر گردش مالی با ایران را در پی خواهد داشت. مجموعه بزرگی از صنایع روسی وجود دارند که با برداشته شدن محدودیت های تجارت با ایران به پیروزی بزرگی دست پیدا خواهند کرد.

 • چشم انداز حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا

 • چادرنشینان اوراسیا

  کشور قزاقستان تا قرن ششم به عنوان قسمتی از خان نشین ترک ها شناخته می شد. تا قرن 13 میلادی، قوم قزاق کنونی به عنوان یک ملت مستقل از اختلاط با ترکان و مغولان به وجود آمدند و قزاقستان کنونی را پایه گذاری کردند. قزاقستان سومین کشور مورد بررسی در دایره المعارف سایت ایراس می باشد.

 • هفته پر ترافیک بهاری میان مسکو و تهران

 • روسیه با نگرانی به معامله ایران و آمریکا می نگرد

  هنگامی که گروهی از دیپلمات های خسته در لوزان از چارچوب تفاهم نامه ای دربارۀ برنامۀ هسته ای ایران سخن می گفتند، تصنعی بودن اشتیاق یکی از آنها کاملاً آشکار بود. سرگی لاورف، وزیر خارجۀ روسیه، روز سی ام مارس، مذاکرات را در بحرانی ترین مرحله ترک کرد. این حرکت او به رنجش جان کری انجامید که ظاهراً باید با لاورف شخصاً تماس می گرفت تا وی را متقاعد به بازگشت کند. با وجود اظهار نظرهای مثبت لاورف دربارۀ مذاکرات در طول هفته خطاب به خبرنگاران، به نظر می رسید او هنوز کارهای بهتری از تلاش برای تحقق توافقی که از مشکلات آمریکا در خاورمیانه می کاهد و ظرفیت بیشتری برای تمرکز بر پیرامون روسیه به این کشور می دهد، برای انجام دارد.

 • امضای هشت سند همکاری میان ایران و ترکیه

 • لغو تحریم های نظامی ایران و چشم انداز شروع مجدد رابطه نظامی تهران و مسکو

  به نظر می­ آید چشم­ اندازهای روشنی فراروی لغو تحریم­ های تحمیل شده علیه ایران توسط شورای امنیت وجود دارد. اگر بیانیه سوئیس منتهی به امضای یک قرارداد نهایی میان ایران و 5+1 شود، محدودیت­ های ایران در خرید سلاح از خارج از میان خواهد رفت: هم منع صدور هرگونه سلاح سنگین و اجزا، قطعات و تکنولوژی مربوط به آن که یک مانع اساسی در واردات اسلحه توسط تهران بوده و هم تحریم­ های نفتی و بانکی که موجب شده تا دولت دچار با تنگناهایی در کسب درآمد مواجه شود. با لغو تحریم­ های نفتی و پولی یکجانبه، ایران حتی با وجود کاهش قیمت جهانی نفت، به بخش بزرگی از دارایی­ های بلوکه شده­ اش دست خواهد یافت و درآمد ارزی اش نیز افزایش چشم­گیری خواهد یافت. همین مسئله سبب شده است تا افق همکاری­ های نظامی میان ایران و روسیه روشن به نظر آید. روسیه پس از انقلاب اسلامی بزرگترین فروشنده سلاح به ایران بوده است.

 • ساخت و توسعه اولین شهرک علمی از زمان فروپاشی شوروی در روسیه

  مرکز فناوری اسکولکووا که در بازه زمانی 2010 تا 2011 از آن بعنوان «دره سیلیکونی روسیه» نام برده می شد، در اطراف شهر مسکو در حال ساخت و توسعه می باشد.

 • مودی؛ مردی از جنس مردم؟

  10 ماه پیش، هنگامی که در خرداد ماه 1393 نارندرا مودی قدرت را در هند در دست گرفت، بسیاری از 800 میلیون رای دهنده ای که پای صندوق ها رفته و به او رای داده بودند، چشم امید به انجام وعده های انتخاباتی او بسته بودند. گذشته از هزار مشکل دست به گریبان سرزمین 72 ملت، مردم بیش از هر چیز خواستار اصلاح در دو امر بودند؛ فساد اقتصادی و ناامنی اجتماعی. دکتر ماندانا تیشه یار طی یادداشت پیش رو به بررسی عملکرد سیاست داخلی دولت جدید هند در سال ۹۳ می پردازد.

 • عبور از نقطه صفر

  انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یکی از مهمترین تحولات سیاسی سال 93 برای این کشور بود. انتخاباتی که به ادعای عبدالله عبدالله در آن تقلب شده بود. دکتر نوذر شفیعی معتقد است نوعی مصلحت اندیشی در افغانستان صورت گرفت و با ترسیم ساخت جدیدی از قدرت عبدالله ریاست بدنه اجرایی دولت را بر عهده گرفت تا شاهد بازگشت افغانستان به نقطه صفر نباشیم.

 • رویاهای اردوغان

  اردوغان در سیاست منطقه ای خود، عربستان سعودی و قطر را متحد خود می داند.

 • نه سوریه اوکراین است و نه طرطوس کریمه

 • میزان وابستگی اقتصادی روسیه به غرب کاهش می یابد

  دکتر محمود شوری، مدیر گروه اوراسیا مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع نشخیص مصلحت نظام و عضو شورای علمی ایراس معتقد است: اقتصاد روسیه بعد از بحران اوکراین دچار تنش شدیدی شد و فشارهای بالایی را بر خود دید. این وضعیت عملا روس‌ ها را به سمتی سوق داد که اکنون صحبت از ضرورت تغییر مدل توسعه اقتصادی روسیه مطرح است و به دنبال‌ این هستند که نوع نگاه تازه‌ ای را به اقتصاد این کشور وارد کنند. موضوعی که شاید باید سال‌ ها پیش رهبران روسیه نسبت به آن اقدام و تلاش می‌کردند.

 • بازگشت با کارت ایران در بازی با آمریکا

  دکتر "الهه کولایی" استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل روسیه طی گفتگویی با مثلث به بررسی روابط تهران و مسکو در سایه بحران اوکراین و همچنین سفر اخیر آقای ولایتی به روسیه پرداخت. کولایی اعزام مشاور امور بین الملل رهبری به مسکو را به همراه پیام ویژه رئیس جمهور برای پوتین، بیانگر جایگاه مسکو برای تهران و اهمیت، سطح و عمق روابط ایران و روسیه می‌داند. این استاد دانشگاه در خصوص روابط دو کشور نیز گفت که ایران در مساله‌ اوکراین هم تعامل با روسیه را در نظر دارد و هم بر ضرورت همزمان توسعه‌ روابط با کشورهای غربی واقف است؛ یعنی ژئوپلتیک حکم می‌کند که ایران با روسیه روابط گسترده و همه جانبه خود را در هر شرایطی دنبال کند.

 • خبر خوب برای صادر کنندگان ایرانی به روسیه

 • بیم‌ها و امیدهای پوتین

  شواهد امر حاکی از این است که سال ٢٠١٥ سال سخت و دشواری برای روسیه خواهد بود. حتی اگر فشار تحریم‌های غرب قابل تحمل باشد، کاهش قیمت نفت ضربه سختی برای اقتصاد متکی به انرژی روسیه در سال 2015 خواهد بود.

 • خالق «خداحافظی با مادر» رفت

 • سفري با وزن سياسي ، اقتصادي در بستري از پيوندها و مشتركات تاريخي و فرهنگي

 • دور شدن «خارج نزدیک»

  یخبندان بر سومین سال از سومین دوره ریاست جمهوری رفیق پوتین چیره شد تا مرد قوی فدراسیون روسیه روزهای سختی را بگذراند. روزهای تلخی که با اخراج از جی هشت آغاز و با باران تحریم ها علیه کرملین سخت تر شد.