خبرنامه مطالب منتشر شده در سایت موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در نیمه نخست دی ماه 1394 تقدیم حضور شده است.
 • منافع گوناگون خط آهن ایران افغانستان تاجیکستان قرقیزستان و چین

 • نظام قبیله ای و ثبات تركمنستان

  بهروز قزل: در ترکمنستان، شاید تاکنون تمام پیش بینی های معطوف به ظهور خشونت و بی ثباتی سیاسی بسیار نامطمئن بوده است، لیکن این به معنای فقدان زمینه های آن نیست. علت های لازمه خشونت در جامعه ترکمن ها وجود دارد و گروه های اجتماعی نیز، دلایل کافی برای اعمال رفتارهای خشونت آمیز بر علیه نظام سیاسی حاکم و گروه های قبیله ای پشتیبان آن را دارا می باشند. حضور هر نوع محرکِ کامل کننده و مؤثر به عنوان علت تامه بروز این رفتار، می تواند این کشور را به کانون جدید خشونت و نزاع های گروهی در منطقه تبدیل کند.

 • ترجمه کتاب: «روسیه؛ چالش های دوران گذار» - قسمت چهارم

  «روسیه: چالش های دوران گذار»، عنوان کتابی است که در قالب مقدمه و پانزده فصل، به همراه پیشگفتار و خاتمه ای در ابتدا و انتهای آن تدوین شده و «انتشارات دانشگاه نیویورک» با همکاری «شورای پژوهش های علوم اجتماعی (SSRC)» آن را در 491 صفحه و در سال 2011 منتشر کرده است. این کتاب، با ویراستاری «پیوتر داتکیوکز» و «دمیتری ترنین»، حاوی مجموعه ای است که اساتید و پژوهشگران برجسته ای در هر یک از موضوعات و مباحث، وظیفه نگارش فصل های مختلف آن را بر عهده داشته اند.

 • روابط اقتصادی ایران و روسیه؛ چشم انداز آینده، فرصت ها و موانع

  دکتر بهرام امیراحمدیان: با نگاهی به حجم تجارت دو کشور می توان دریافت که تجارت خارجی دو کشور در سطح قابل قبولی نیست. مقامات هر دو کشور بر این باورند که با وجود محدودیتها، ظرفیتهایی خالی برای توسعه همکاری ها وجود دارد.

 • گشت و گذاری در «زیباترین روستای روسیه»

 • جمهوری اسلامی ایران و سازمان همکاری شانگهای

  دکتر مهدی سنایی: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تاسیس سازمان همکاری شانگهای همواره پیگیر فعالیتها و نقش سازنده اعضای این سازمان به عنوان یک مجموعه موثر در رویدادها و حوادث سیاسی و اقتصادی جهان بوده و از اهداف این سازمان در تحکیم اعتماد، دوستی متقابل بین کشورهای عضو، توسعه همکاری‌های همه جانبه با هدف حفظ و تحکیم صلح، امنیت و ثبات در منطقه، رویارویی مشترک با تروریسم، تجزیه‌طلبی و افراط گرایی در همه نوع مظاهر آنها، کنترل و مبارزه با مواد مخدر و تسلیحات حمایت نموده و با عضویت ناظر در این سازمان در سال 2005، تمایل خود را به همکاری با آن نشان داده و سعی نموده در پیشرفت و عملی نمودن اهداف این سازمان موثر باشد.

 • شبح داعش در آسیای میانه

  روسیه و جمهوری های شوروی سابق در آسیای میانه هر روز بیش از گذشته ضرورت مقابله با خطرات گسترش نفوذ داعش را با توجه به عضویت صذها شهروند خود در این گروه تروریستی درک می کنند که بازگشت آنان به کشورهایشان می تواند امنیت و منافع ملی آنها را در کانون تهدید قرار دهد.

 • «قلب چچن» زیباست!

 • گزارش تصویری نشست «ارزیابی سیاست ها و فعالیت های فرهنگی ایران در آسیای مرکزی و قفقاز»

 • ارزیابی سیاست ها و فعالیت های فرهنگی ایران در آسیای مرکزی و قفقاز

  نشست علمی و تخصصی «ارزیابی سیاست ها و فعالیت های فرهنگی ایران در آسیای مرکزی و قفقاز»، روز دوشنبه 21 دی ماه 1394، با حضور صاحب نظران، اساتید دانشگاه و پژوهشگران حوزه آسیای مرکزی و قفقاز برگزار شد. در این نشست، نمایندگان نهادهای فعال فرهنگی در مناطق آسیای مرکزی و قفقاز و نیز کارشناسان دستگاه های مجری و مرتبط با سیاست ها و فعالیت های فرهنگی ایران در اوراسیای مرکزی حضور و مشارکت علمی داشتند.

 • اهداف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ترکیه در افغانستان

 • ترجمه کتاب: «روسیه؛ چالش های دوران گذار» - قسمت سوم

  «روسیه: چالش های دوران گذار»، عنوان کتابی است که در قالب مقدمه و پانزده فصل، به همراه پیشگفتار و خاتمه ای در ابتدا و انتهای آن تدوین شده و «انتشارات دانشگاه نیویورک» با همکاری «شورای پژوهش های علوم اجتماعی (SSRC)» آن را در 491 صفحه و در سال 2011 منتشر کرده است. این کتاب، با ویراستاری «پیوتر داتکیوکز» و «دمیتری ترنین»، حاوی مجموعه ای است که اساتید و پژوهشگران برجسته ای در هر یک از موضوعات و مباحث، وظیفه نگارش فصل های مختلف آن را بر عهده داشته اند.

 • متروی مسکو، دیــــروز و امــــروز

  متروی مسکو که درسال 1931 و به دستور ژوزف استالین احداث شده است، به واسطه معماری داخلی منحصربه فرد و دکراسیون زیبای خود، به عنوان یکی از زیباترین بناهای مربوط به مترو در جهان شناخته می شود.

 • سفر به قلب روسیه سفید+ فیلم

 • پوتین و اقتصاد روسیه

  احمد وخشیته: ضرب المثلی در میان پیرمردان روس وجود دارد که می گویند «از آنجایی که گورباچف بوی باروت جنگ جهانی دوم به مشامش نخورده بود، سرزمین پهناور جماهیر شوروی را به نابودی کشاند». اگر چه این گفته صحیح است و می دانیم گورباچف نه تنها در جنگ حضور نداشته، بلکه با آرمان خواهی های نسل زمان خود نیز آشنا نبوده است؛ اما در این میان پرسشی وجود دارد و آن اینکه آیا فقط در جنگ شرکت نکردن رهبر اتحاد جماهیر شوروی باعث فروپاشی شد یا علل و عوامل دیگری نیز وجود داشته است. به راستی عوامل اقتصادی و وضعیت معیشت مردم در این اتفاق مهم در تاریخ روسیه مهم نبوده است؟

 • قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی، پیاده نظام «بازی بزرگ جدید» نخواهند بود

  ایرلن ایدریسوف، وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: جمهوری قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی در بازی های بزرگ جهانی، سرباز پیاده نیستند.

 • سال 2015 سال گشایش فصل جدیدی در مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان بود

  شبکه تلویزیونی «سی بی سی» در گزارش ویژه خود به بررسی مناسبات تهران و باکو در سال 2015 پرداخت و این سال را یک فصل پرتحول در مناسبات دوکشور و فصل جدیدی در مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان خواند.