خبرنامه این هفته سایت ایراس تنها به روسیه اختصاص ندارد؛ اگرچه برگردان یادداشت "فیونا هیل" مدیر مرکز  ایالات متحده و اروپا مؤسسۀ بروکینگز با عنوان مهره های ترک و هندی پوتین را در دارد که طی آن به تحلیل سفرهای اخیر رئیس دولت کرملین پرداخته شده است، اما در ادامه به بررسی قفقاز در سال 2014 به قلم "سرگی مارکیدونوف" دانشیار گروه مطالعات منطقه و سیاست خارجی دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه می پردازد و هم چنین توسعه سیاسی و اقتصادی قزاقستان مورد بررسی قرار می دهد.

طی این هفته مطالب فرهنگی نیز پررنگ تر بود به گونه ای که به بهانه کاندیداتوری فیلم ایرانی «چند متر مکعب عشق» از سوی کشور افغانستان، یادداشت برای عاشقی چند متر مکعب کافیست به تحریر درآمد و کلیپ زیبا و فرهنگی من فارسی بلدم که پیام تبریک مردمان مسکو به زبان فارسی به مناسبت آغاز سال نو میلادی بود منتشر شد.

یک پارلمان متفاوت در فدراسیون روسیه و ژانویه آغاز شال نو قدیم در روسیه نیز از مطالب بسیار خواندی از فیسبوک دکتر مهدی سنایی، سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه می باشد.

ناآرامی های ابتدای ژانویه نیز موجب شد طی یادداشتی به بررسی خاستگاه و ابعاد گوناگون اعتراضات مردم مسکو در اولین روزهای سال نو میلادی اشاره و شخصیت سیاسی ناونلی و قدرت وی در میان بدنه جامعه روسیه مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است سایت ایراس بسیار خرسند است که پس از مطالعه یادداشت های منتشر شده با نظرات و انتقادات خود به موفقیت این تحریریه کمک نمایید.
 • برای عاشقی چند مترمکعب کافیست

  جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان دو کشور همسایه هستند که مردمان آن یک خدا را می پرستند و به سوی یک قبله نماز می گذارند و اشتراکات فرهنگی بسیاری با یکدیگر دارند و هم زبانی در اوج آن باعث پیوند بیش از پیش آنها با یکدیگر شده است. "محمد حسین زرآبادی" عضو شورای نویسندگان فرهنگی ایراس کاندیداتوری فیلم «چند متر مکعب عشق» به کارگردانی " نوید محمودی" را بهانه کرده است تا در یادداشت خود بگوید اگر چه مردم آن سوی مرزها سال هاست در زمستان جنگ و ناآرامی به سر می برند، اما عشق جنگ و صلح نمی شناسد.

 • مهره های ترک و هندی پوتین

 • ناوانلی در برابر ولادیمیر ره به جایی نمی برد

  "آلکسی ناوانلی" حقوقدان منتقد روسی، در اولین روزهای سال نو میلادی خنده را از لبان رئیس جمهور پوتین ربود و راهپیمایی هایی را به شکلی اعتراضی در خیابان های مسکو به راه انداخت؛ سوژه ای که مورد توجه رقبای سرسخت پوتین در دوئل اوکراین قرار گرفت. "احسان تقوایی نیا" عضو شورای نویسندگان ایراس طی این یادداشت معتقد است اگرچه این وبلاگ نویس روس طرفدارانی در میان مردم روسیه دارد اما آنچه در سرمای منفی ده درجه به مردم انگیزه داد بحران اقتصادی روسیه بود که روز به روز با کاهش قیمت نفت تشدید می شود.

 • قفقاز در سال 2014

  به عقیده "سرگی مارکیدونوف"دانشیار گروه مطالعات منطقه و سیاست خارجی دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه، در سال 2014 تغییرات محسوسی در منطقه قفقاز رخ نداده است و پویایی منطقه بیشتر در حاشیه بحران اوکراین قرار گرفته بود.

 • 14 ژانویه آغاز سال نو قدیمی روسی

 • قزاقستان؛ توسعه اقتصادی یا سیاسی؟

 • یک پارلمان متفاوت در فدراسیون روسیه

 • من فارسی بلدم

  دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه دولتی مسکو، در پیامی تصویری به زبان فارسی آغاز سال 2015 میلادی را به تمامی فارسی زبانان تبریک گفتند.

 • پایان رویای پروژه خط لوله روسیه

  روسیه که به شدت به پول نیاز دارد به صورت ناگهانی پروژه خط لوله ساوث استریم را لغو کرده است و اتحادیه اروپا را متهم به دخالت در این طرح کرد زیرا این اتحادیه مدعی شده بود که طرح ساخت خط لوله قوانین بازار انرژی را نقض می کند.