آیین بزرگداشت نوزانده فقید کمانچه

«هابیل علی‌اف» هنرمند ماندگار تاریخ آذربایجان است

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۷
Share/Save/Bookmark
 
هابیل علی اف گرچه بی‌کلام می‌نواخت اما هزاران حرف و سخن در آهنگ‌هایش نهفته بود و این را بدانید که موسیقی آذربایجان شهرتش را مدیون هابیل علی اف است. هابیل عاشق موسیقی ایران بود و عاشق این سرزمین بود.
 
ایراس: آیین بزرگداشت هابیل علی اف نوازنده برجسته جمهوری آذربایجان، شامگاه سه شنبه 21 مهرماه با حضورکمانچه نوازان برجسته ایران و آذربایجان، سفیر جمهوری آذربایجان در تهران، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اهالی موسیقی، در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم،‌ سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران ضمن خوشامد‌گویی به حضار با بیان خاطره ای از کمانچه نواز برجسته آذربایجانی گفت: 15 سال پیش که به آذربایجان سفر کردم استاد علی اف را ملاقات کردم و از دیدارشان بسیار خوشحال شدم. ایشان یکی از شاخص‌ترین هنرمندانی بودند که به ایران آمدند و اجراهای فوق العاده‌ای در کشور ما داشتند. امشب خوشحالم که در این جمع شاهد حضور بسیاری از شخصیت‌های برجسته فرهنگی و هنری همچنین اساتید و دوستداران هابیل علی اف هستیم و یاد این هنرمند نامدار را گرامی می داریم.

علی مراد خانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دومین سخنران این مراسم بود که ابتدا درگذشت این هنرمند را به خانواده و دوستدانش تسلیت گفت و در ادامه اظهار داشت: موسیقی حد و مرزی نمی‌شناسد و اهالی موسیقی در هرجای دنیا و با هر ملیتی با هم همدل و یک صدا هستند.

وی ضمن ابراز خوشحالی از همکاری این هنرمند فقید با هنرمندان ایرانی از جمله محمدرضا شجریان و علیرضا افتخاری و اجرای‌های خوب او عنوان کرد: هابیل علی اف برای احیای هنر و فرهنگ در جهان قدم های بزرگی برداشت و امیدوارم روحش غریق رحمت الهی باشد.

پس از صحبت‌های مرادخانی خانم پروفسور زمرد استاد آکادمی ملی موسیقی آذرباجیان روی سن آمد و با زبان آذری گفت:علی اف جایگاه ویژه‌ای نه تنها در آذربایجان که  در ایران و جهان دارد و اثار ارزشمند آن بی تکرار است.

وی در پایان ضمن ابراز ناراحتی از غم از دست دادن این هنرمند گفت: هنرمند تاریخ تولد دارد اما تاریخ مرگ ندارد. استاد آکادمی ملی موسیقی آذرباجیان همچنین از برگزارکنندگان این مراسم و هنرمندانی که یاد علی اف را در ایران گرامی داشتند قدردانی کرد.

جوان شیر علی اف سفیر جمهوری آذربایجان در تهران دیگر سخنران این مراسم بود که ابتدا از برگزارکنندگان این برنامه قدردانی کرد و سپس با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و آذربایجان بر ضرورت گسترش همکاری های دوجانبه در این حوزه تاکید نمود.

سفیر جمهوری آذربایجان همچنین هابیل علی اف را هنرمندی نامدار و ماندگار در تاریخ جمهوری آذربایجان دانست که با هنر بی بدیلش توانسته بود از مرزها عبور کند و بسیاری از دوستداران موسیقی در کشورهای مختلف جهان تحت تاثیر آثار این هنرمند قرار داشتند.

در ادامه برنامه نوازندگان برجسته ای  از جمهوری آذربایجان و مناطق مختلف ایران به کمانچه نوازی پرداختند. ﺍﻟﺸﻦ ﻣﻨﺼﻮﺭ ﺍﻑ ﺍﺯ ﺑﺎﮐﻮ، ﺍﻣﯿﺮ ﺭﺍﺳﺘﺒﺪ ﺍﺯ تبریز، ﻓﺮﺝ ﻋﻠﯿﭙﻮﺭ ﺍﺯ ﻟﺮﺳﺘﺎﻥ، حاجی ﮔﻠﺪﯼ ﺑﺮﺯﯾﻦ از ﺑﻨﺪﺭ ﺗﺮﮐﻤﻦ، ﺧﺪﺍﺩﺍﺩ ﺷَﮑِﻞ زهی نصب ﺍﺯ ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎﻥ،ﺧﻠﯿﻞ ﯾﻮﺳﻔﯽ ﺍﺯ ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺷﻤﺎﻟﯽ و ﺟﻤﺎﻝ ﻣﺤﻤﺪﯼ ﺍﺯ ﻣﺎﺯﻧﺪﺭﺍﻥ قطعاتی را به یاد این هنرمند فقید نواختند و ودود موذن زاده با خواندن قطعاتی نوازندگان را همراهی کرد.

در ادامه علی اکبر شکارچی که تلاش زیادی برای برگزاری این برنامه صورت داد ضمن قدردانی از همه عواملی که در برگزاری این مراسم سهیم بودند گفت:هیچ چیز جز موسیقی نمی‌تواند یک انسان غمگین را به تعادل روحی برساند‌ وکسانی که از مرگ عزیزانشان غمگین و اندوهگین هستند می‌توانند با گوش دادن به موسیقی به آرامش برسند.

وی افزود: هابیل علی اف گرچه بی‌کلام می‌نواخت اما هزاران حرف و سخن در آهنگ‌هایش  نهفته بود و این را بدانید که موسیقی آذربایجان شهرتش را مدیون هابیل علی اف است. هابیل عاشق موسیقی ایران بود و عاشق این سرزمین بود. امیدورام برگزاری چنین برنام هایی به ایجاد صلح و دوستی در جهان کمک مضاعفی کند و همدلی کمانچه نوازان ایران و جهان را موجب شود .

شکارچی در ادامه توضیحاتی در ارتباط با موسیقی خودش ارائه داد و گفت: این موسیقی از پرده های عراق به صورت اعلام شروع میشود اعلام آوایی برای امداد طلبی و خبر رسانی است .نظیر آن مانند آهنگ سحری است که وقتی در لرستان با سرنا و دهل نواخته می شود هر کس بشنود خبر مرگی را متوجه می شود . قسمت دوم در پرده جامه دران نام با مسمایی است برای جامه دریدن در سوگ. بعد یک لالایی برای هابیل علی اف خواهم خواند. این لالایی در فرهنگ ایلات قشقایی همان نوایی است که در هنگام مرگ زنان در سوگ عزیزانشان ابیات سوگ را با ملودی خاصی می خوانند و ترجیع بند آن لالایی است که بگونه ای با احساس آن را می خوانند، گویی مادر برای خواباندن فرزند عزیزش لالایی می خواند.

اصغر فردی شاعرو همراه همیشگی شهریار شعر ایران نیز در سخنانی با ذکر این مطلب که موسیقی ایران و آذربایجان در هیچ کجای جهان مانند ندارد خاطر نشان کرد: ایران امروز قلمروی فرهنگی بزرگی است .مردان و زنان این سرزمین  فهم  و دریافت خود را بر گوشه گوشه موسیقی این سرزمین مهر زده اند. زنده یاد هابیل یکی از زیبایی های گنج نامه و نسخه داران راز آلود موسیقی ایران بود که در میان اقوام باستانی تاریخی ایران در هر بخشی به اسمی خوانده می شدند که این اسم حکایت از تقدسی داشت . هابیل یکی از موسیقی دانانی بود که از رنج درد انسان ها می گفت و این راز ماندگاری اوست .

در این مراسم چهرهایی ازجمله حسن ناهید، دکتر داریوش طلایی، عبدالحسین مختاباد، حسام الدین سراج، بیژن بیژنی، سینا جهان آبادی،  سید مجتبی حسینی مشاور وزارت فرهنگ و ارشادی اسلامی، علی ترابی مدیر عامل انجمن موسیقی،آرش کامور، حسین پرنیا، مهدی فلاح، ساحر حبیبی و  نمایندگانی از کشور آذربایجان در این مراسم حضور داشتند.


انتهای متن/ 
کد مطلب: 764