ایراس منتشر کرد:

مناسبات امروز ایران و روسیه؛ چالش ها و فرصت ها

تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
کتاب «مناسبات امروز ایران و روسیه؛ چالش ها و فرصت ها» که چندی پیش توسط شورای امور بین الملل روسیه (ریاک) منتشر شده بود توسط موسسه ایراس ترجمه و منتشر شد. نویسندگان روس در این کتاب پیشرفت های به دست آمده در گفت و گو بر سر برنامه هسته ای ج.ا.ایران و چشم انداز کاهش تحریم ها علیه ایران را فرصت تازه ای برای گسترش و تقویت مناسبات دوجانبه میان تهران و مسکو می دانند. به عقیده آنها دو دولت ایران و روسیه از ظرفیت های بالایی در همکاری دوجانبه برخوردار هستند که امروزه از همه آنها بهره برداری کامل نمی شود.
 
ایراس؛ کتاب «مناسبات امروز ایران و روسیه؛ چالش ها و فرصت ها» که چندی پیش توسط شورای امور بین الملل روسیه (ریاک) منتشر شده بود توسط موسسه ایراس ترجمه و منتشر شد.

سردبیر نسخه روسی این کتاب "ای.اس.ایوانف" دکترای تاریخ و عضو فرهنگستان علوم روسیه می باشد که "یو.آ.بلابروف"، "آ.گ.والودین"، "و.ای.یورتایف"، "اس.و.دمیدنکو"، "و.ای.ساژین"، "و.نوویکوف"، "ن.ای.کازیرف" و "ی.و.لانکین" که از اساتید تاریخ، علوم سیاسی و علوم اقتصادی هستند تحت عنوان شورای نویسندگان وی را در نگارش این کتاب همراهی کرده اند.

این گزارش که که در چارچوب طرح شورای امور بین الملل روسیه به بررسی مناسبات امروز ایران و روسیه می پردازد؛ معتقد است دو دولت ایران و روسیه از ظرفیت های بالایی در همکاری دوجانبه برخوردار هستند که امروزه از همه آنها بهره برداری کامل نمی شود. نویسندگان روس در این کتاب پیشرفت های به دست آمده در گفت و گو بر سر برنامه هسته ای ج.ا.ایران و چشم انداز کاهش تحریم ها علیه ایران را فرصت تازه ای برای گسترش و تقویت مناسبات دوجانبه میان تهران و مسکو می دانند.

نوشتار یاد شده به تحلیل شرایط کنونی مناسبات بازرگانی-اقتصادی دو دولت، برنامه های قابل تحقق در همکاری های منطقه خزر، آسیای مرکزی و خاورمیانه، ظرفیت تعاملات بعدی و حضور روسیه در حل و فصل برنامه هسته ای ایران می پردازد. تحلیل گران به برنامه های مشخصی اشاره کرده و توصیه هایی برای گسترش گفت و گوهای دوجانبه و اقداماتی به منظور ارتقا همکاری های دو کشور به سطحی نو و بالاتر پیشنهاد می کنند.

گفتنی است این گزارش توسط "فرزانه شفیعی" دکترای زبان روسی و "نسرین عبدالمحمدی" کارشناس ارشد مطالعات روسیه به فارسی برگردان شده است. ویراستار و ناظر علمی این کتاب دکتر "ماندانا تیشه یار" عضو شورای علمی ایراس و هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی می باشد.


پایان نوشتار/ 
کد مطلب: 687