بحران در روابط روسیه- آمریکا: ‌درس هایی برای سال 2015

تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۵
Share/Save/Bookmark
 
 
ایراس؛ اندیشکده راشا دیرکت به تازگی گزارشی با عنوان «بحران در روابط روسیه-آمریکا:‌درس هایی برای سال 2015» منتشر کرده است که موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) ترجمه مقدمه آن را به همراه متن کامل انگلیسی در اختیار خوانندگان قرار داده است. 
 
در سال 2014، روابط روسیه- آمریکا به پایین ترین سطح خود از زمان پایان جنگ سرد تاکنون رسید. بحران با اقدام روسیه برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، شدت یافت. در ماه های پس از این اقدام، جنگ تحریم ها و اطلاعات تبدیل به بخشی از بحران شد و بی اعتمادی میان دو طرف را بیشتر کرد. آنچه اکنون نیاز است، رویکرد جدید به روابط آمریکا- روسیه است که نگرش دو طرف به بحران اوکراین را در بر می گیرد.  

این گزارش بر درس هایی که این بحران می دهد و همچنین راه حل های ممکن همچون نگاه نزدیک به عوامل اصلی که بر موفقیت یا شکست استراتژی ها تاثیر می گذارد نیز تمرکز ویژه دارد.

وخیم شدن روابط آمریکا و روسیه در سال 2014، غیرمنتظره بود. در 17 ژوئن 2013، ولادیمر پوتین و باراک اوباما بیانیه مشترکی را امضا کردند که می گفت: ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه آمادگی خود را برای تشدید همکاری های دوجانبه بر اساس احترام متقابل، برابری و احترام واقعی به منافع یکدیگر اعلام می نمایند. اما در مارس 2014، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، برنامه بی سابقه ای از تحریم علیه روسیه را آغاز کردند که موجب بحران در اقتصاد روسیه شد، اقتصادی که با کاهش قیمت نفت نیز آسیب دیده بود. این برنامه تحریم ها به تدریج موجب اقدامات ضد تحریمی از سوی مسکو شد.

سیاست ها و دستور عمل های آمریکا در ماه های بعد سوالاتی را درباره جنگ سرد دو و بازگشت سیاست های مقابله با روسیه و برنامه های تجدید نظرطلبی روسیه ایجاد کرد. در روسیه،  تئوری های توطئه مختلف مربوط به حوادث اوکراین ایجاد شده که بسیاری از آن ها بر نقش محوری ایالات متحده آمریکا در توطئه جهانی علیه روسیه تمرکز دارد. در نتیجه روابط بین روسیه و آمریکا یک اقدام تلافی جویانه شده است. چنین رویکردی غیرممکن به نظر می رسد.
 

عدم همکاری آمریکا- روسیه می تواند حل مشکلات اساسی بین الملل همچون عدم اشاعه هسته ای یا محافظت از محیط زیست را متوقف و یا منتفی سازد.

بحران همیشه یک آزمون است. تنها زمان می گوید که چه خسارت های ناخواسته ای بر دوکشور و سایر وارد آمده است رهبران روسیه و آمریکا نیز به دنبال گذراندن این آزمون هستند. هرچه زودتر گفت و گوی جدی آمریکا-روسیه آغاز شود، امید بیشتری برای پیروزی آن وجود خواهد داشت. با فهم دلایل ریشه ای بحران مانند اینکه این دو چگونه بر ارزیابی های سیاسی رهبران ارشد تاثیرگذار هستند، می توانیم استراتژی های خروج از بحران را طرح ریزی کنیم و از درس ها استفاده کنیم.

سرفصل های این گزارش عبارتند از:

ریشه های بحران در روابط آمریکا-روسیه، طبیعت بحران: پنج دلیلی بر اینکه چرا این یک جنگ سرد جدید نیست، جنگ تصاویر، منابع ضد آمریکایی در روسیه، ریشه های ضدروسی در آمریکا، تلاش برای نگارش دوباره تاریخ توسط روسیه و آمریکا، درس های بحران در روابط روسیه-آمریکا و راه های ثبات آن، تاکید بر راه حل دیپلماتیک بحران، ایجاد دستور کار عملی برای روابط دوجانبه، همکاری امنیت منطقه ای، اقدامات ضد تروریستی جدید، مشارکت اقتصادی و تجارت دوجانبه، آوردن کارشناسان آکادمیک بیشتر به مجموعه سیاست خارجی، چه چیز بر روابط آینده روسیه- امریکا تاثیر دارد؟، عامل یک، شرایط سیاست داخلی روسیه، عامل دو، شرایط سیاست داخلی آمریکا، زمینه های بین المللی، نتیجه گیری.


برگردان: بهاره رحمت، کارشناس ارشد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای نویسندگان ایراس؛


پایان نوشتار/
 
کد مطلب: 587