روسیه و اروپای شرقی
آسیای مرکزی
قفقاز جنوبی
همسایگان اوراسیانسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » همسایگان اوراسیا

گزارش اختصاصی

سخنرانی دکتر دنیس ولکوف با عنوان «نگاهی به تغییر اهداف و رویکردها در ایران‌شناسی، از روسیه تزاری به شوروی»

گزارش از : جمال پیره‌مرد شتربانی(دانشجوی کارشناسی تاریخ)

۱۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۳

نشست «نگاهی به تغییر اهداف و رویکردها در ایران‌شناسی، از روسیه تزاری به شوروی» روز سه‌شنبه، پانزدهم بهمن ماه سال 1398 خورشیدی، با حضور دکتر دنیس ولکوف، برگزیده بخش جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و استاد دانشگاه مدرسه عالی مطالعات اقتصادی مسکو، و دکتر گودرز رشتیانی، استاد دانشگاه تهران، برگزار شد.

دکتر گودرز رشتیانی که دبیری این نشست را بر عهده داشتند، ضمن اعلام خیر مقدم به حاضرین این نشست، نخست به معرفی سوابق و پیشینه علمی دکتر ولکوف پرداختند، و در وهله دوم، گزارشی کوتاه درباره پیشینه ایران‌شناسی روسی و پیوندهای تاریخی ایران و روسیه ارائه دادند. ایشان اشاره کردند که پیشینه تلاش روس‌ها برای شناخت ایران بر اساس متون بر جای مانده، به سده پانزدهم میلادی باز می‌گردد. یعنی هنگامی که «آفاناسی نیکیتین »، سیاح و بازرگان روسی، با گذر از دریای خزر، به ایران وارد شد و تا سواحل خلیج فارس و کرانه‌های غربی هندوستان را پیمود. سفرنامه افاناش سی امروزه موجود است. دکتر رشتیانی همچنان ادامه دادند که دوره صفویان، و به خصوص روزگار فرمانروایی شاه عباس اول، یکی از دوره‌هایی است که روابط ایران و روسیه بر اساس پیوندهای تجاری و بازرگانی، بسیار گسترش یافت. ایشان سخنان خود را با اشاره به تحولات واپسین سال‌های فرمانروایی صفویان و تلاش‌های پتر اول برای تسخیر سواحل شمالی ایران، ادامه دادند و فرمودند از روزگار پتر اول، تلاش روس‌ها برای شناخت ایران، وارد مرحله نوینی شد.

   دکتر رشتیانی پس از پرداختن به تحولات روزگار فرمانروایی پتر اول، به جریان ایران‌شناسی و شرق‌شناسی روسی در سده نوزدهم میلادی اشاره کردند. در سده نوزدهم میلادی و با تلاش‌ دولت تزاری روسیه، شرق‌شناسی توسعه بسیاری یافت، و چهره‌های بارزی از میان شرق‌شناسان روسی برخاستند. دکتر رشتیانی با اشاره به شرق‌شناسان معروفی چون «واسیلی بارتولد» و «ولادیمیر مینورسکی»، سخنان خود را به پایان بردند.

  دکتر دنیس ولکوف سخنان خود را با یک پرسش آغاز کردند. این که لفظ شرق‌شناس چه باز