حامد کاظم زاده

رویای گرجستانی؛ پیروز انتخابات شوراهای شهر

گزارش اختصاصی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۴
Share/Save/Bookmark
 
کمیسیون مرکزی انتخابات شوراهای شهری گرجستان پس از پایان انتخابات، حزب حاکم این کشور موسوم به «رویای گرجستانی» را پیروز انتخابات اعلام کرد.
رویای گرجستانی؛ پیروز انتخابات شوراهای شهر
 

کمیسیون مرکزی انتخابات شوراهای شهری گرجستان پس از پایان انتخابات، حزب حاکم این کشور موسوم به «رویای گرجستانی» را پیروز انتخابات اعلام کرد. این حزب در میان 22 حزب سیاسی با کسب 55/7 درصد آرا، بیشترین رای را از 3644 حوزه انتخاباتی در سراسر کشور کسب کرده است.
 
بدون تردید شیرین ترین پیروزی این حزب در شهر تفلیس رقم خورد، جایی که کاخا کالادزه (Kakha Kaladze) فوتبالیست سرشناس و بازنشسته توانست بیش از 50 درصد آرا را به خود اختصاص دهد و بر ساختمان شهرداری در میدان آزادی تکیه زند. در این شهر از 943.423 نفر فرد ثبت نام کرده در انتخابات، تنها 411.847 نفر رای خود را در صندوق ها اندختند. این انتخابات برای حزب حاکم بسیار اهمیت داشت و با توجه به افزایش روابط آنها با اتحادیه اروپا و رشد اقتصادی گرجستان در یک سال اخیر، حزب رویای گرجستانی نیاز به تایید دوباره مردم از طریق این انتخابات بود که پایه اصلی پیروزی در انتخابات آتی پارلمان و ریاست جمهوری خواهد بود.
 
کاخا کلادزه، ستاره میلانی
وی متولد 27 فوریه 1978 است و از سال 1996 تا 2011 برای تیم ملی گرجستان بازی می کرد. می توان او را اسطوره فوتبال گرجستان و نماد این ورزش نامید. در سالهای اوج فوتبال با تیم آث میلان، دو بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا، یک بار سوپرجام یوفا و یک بار جام باشگاهی فوتبال فیفا را بدست آورد. بعد از بازنشستگی وی به سیاست ورود کرد و به عنوان عضو مخالف دولت و با حمایت بیدزینا ایوانیشویلی (Bidzina Ivanishvili) ثروتمند مخالف ساکاشویلی (Mikheil Saakashvili) در فوریه 2012 وارد عرصه انتخاباتی شد. او در اکتبر 2012 در پارلمان گرجستان انتخاب شد و بعنوان معاون نخست وزیر و همچنین وزیر انرژی در کابینه ایوانیشویلی و کویریکاشویلی تا ژوئیه 2017 خدمت کرد. وی در نهایت در تاریخ  21 اکتبر 2017 با رای مستقیم مردم به سمت مهم شهرداری تفلیس رسید.
 
انتخابات شوراهای شهر
این انتخابات در روز 21 اکتبر در سراسر این کشور برگزار شد و شهروندان واجد شرایط رای (حدود 3/4 میلیون نفر) با حضور در پای صندوق برای انتخاب شهرداران پنج شهر و فرمانداران 59 شهرستان و نیز اعضای 64 شورای شهری که در مجموع 2058 نفر می باشند را انتخاب کردند. در نهایت کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان (Central Election Commission - CEC)، نتایج نهایی این انتخابات دوم نوامبر اعلام کرد. در این انتخابات ۳۷۵ نامزد برای احراز پست شهرداری و حدود چهار هزار و ۷۰۰ نامزد نیز برای حضور در شوراهای شهر و روستا با یکدیگر به رقابت پرداختند.
 
انتخابات شوراهای شهری گرجستان با حضور 22 حزب سیاسی، پنج ائتلاف انتخاباتی و نیز نامزدهای مستقل برگزار شده و طبق قانون انتخابات این کشور حد نصاب چهار درصدی برای انتخاب در شورای های شهری تعیین شده بود.
 
حزب محالف دولت «جنبش ملی واحد» در این دوره از انتخابات توانست فقط 17/07درصد آرا را بدست آورد، ائتلاف انتخاباتی «باکرادزه اوگولاوا ـ گرجستان اروپایی» 10/04درصد، ائتلاف «داوید تارخان موراوی و ایرما ایناشویلی ـ اتحاد میهن پرستان گرجستان» 6/56درصد آرای را در کل به دست آوردند.
 
گئورگی کویریکاشویلی «نخست وزیر گرجستان» نیز از رأی دهندگان گرجستانی خواست تا با حضور گسترده در پای صندوق های رأی، در راستای توسعه کشور و ساخت آینده ای بهتر برای گرجستان به نمایندگان مورد نظر خود رأی دهند.

در انتخابات تفلیس (Sakrebulo) حزب رویای گرجستان، بر اساس نتایج 737 حوزه انتخاباتی شهر تفلیس، 51/09درصد آرای مردم (204.061 رای) را به دست آورد و شهرداری به کاندیدای آنها یعنی کاخا کالادزه رسید. الکو الیساشویلی (Aleko Elisashvili) 17/48درصد، زال اودوماشویلی (Zaal Udumashvili) 16/59درصد و النه خوشتاریا (Elene Khoshtaria) 7/11درصد را به خود اختصاص دادند. با این حال در شهر کوتایسی دومین شهر بزرگ گرجستان، هیچ یک از کاندیداها نتوانستند بیش از 50 درصد آرا را به خود جذب کنند.
 
برای مشاهده دقیق نتایج انتخابات می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:
http://agenda.ge/multimedia/view/elections2017

 
 
نویسنده: حامد کاظم زاده، پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات اروپای شرقی در دانشگاه ورشو

 
کد مطلب: 3396