بازتاب حملات موشکی ایران به مواضع داعش در رسانه‌های روسیه

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۴
Share/Save/Bookmark
 
ایراس: حملات موشکی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به مواضع داعش در دیرالزور بازتاب گسترده‌ای در رسانه های خبری روسیه داشت. بسیاری از رسانه ها ضمن مخابره اصل رویداد به انتشار سخنان و اظهارنظرهای رسمی فرماندهان نظامی ایران، اظهارات رجل سیاسی و بیانیه منتشرشده از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران پرداختند. در این میان، تعدادی از سایت‌های روسی به انعکاس نظرات برخی از کارشناسان سیاسی و نظامی در ارتباط با این رویداد را مورد توجه قرار داده اند که در ادامه، به بخش هایی از این دیدگاه ها اشاره می‌شود ...
 
ایراس: حملات موشکی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به مواضع داعش در دیرالزور بازتاب گسترده‌ای در رسانه های خبری روسیه داشت. بسیاری از رسانه ها ضمن مخابره اصل رویداد به انتشار سخنان و اظهارنظرهای رسمی فرماندهان نظامی ایران، اظهارات رجل سیاسی و بیانیه منتشرشده از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران پرداختند. در این میان، تعدادی از سایت‌های روسی به انعکاس نظرات برخی از کارشناسان سیاسی و نظامی در ارتباط با این رویداد را مورد توجه قرار داده اند که در ادامه، به بخش هایی از این دیدگاه ها اشاره می‌شود:
 
 خبرگزاری ناکانونه دات رو (Накануне.RU) با این تیتر به انعکاس این واقعه پرداخت: «شب تعیین سرنوشت (شب قدر)». ایران به عنوان پیام به حامیان تروریسم دست به حمله موشکی زده است.
این سایت به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی این حمله را پاسخی به حملات تروریستی داعش در تهران دانست که در مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی  به شهادت 18 نفر و دهها زخمی انجامید.  پس از این حمله گستاخانه که اولین اقدام تروریستی گروه داعش در ایران بود، نمایندگان سپاه قدس اعلام کردند که ریختن خون این قربانیان بی‌گناه بی‌پاسخ نخواهد ماند.
 
درادامه این مطلب آمده است:
ایران یکی از دولتهایی است که در جریان جنگ داخلی سوریه پیوسته از دولت بشار اسد حمایت کرده است و تاکنون چندین حمله هوایی روسیه از پایگاه هوایی همدان به مواضع  داعش در خاک سوریه انجام گرفته است؛ با این حال این اولین بار بود که خود ایران در این مبارزه دست به حمله موشکی زده است.
 
این خبرگزاری در ادامه در این رابطه مصاحبه ای را با ولادیمیر یوسی‌یف مدیر مرکز پژوهش‌های سیاسی-نظامی انجام داده که به برخی از نکات ان اشاره می شود.
ولادیمیر یوسی‌یف در پاسخ به این سوال که چرا ایران حمله ای به این شکل را خصوصا در دیرالزور انجام داده، خاطرنشان کرد: حمله به دیرالزور اتفاقی نبوده است، چراکه این منطقه درعمل مقر شاخه سوری داعش است، و از این رو حمله به این منطقه کاملا بدیهی است. افزون براین، ایران بسیار علاقمند است که با رخنه در دیرالزور بین دمشق و حداقل بغداد کانالی ایجاد نماید. درواقع الان چنین کانالی به طور فعال وجود دارد، و در آن از یگان‌های جنبش حزب الله لبنان که قبلا از حلب منتقل شده بودند استفاده می شود.
 
به عقیده وی، ظاهرا تاکنون چنین امکانی میسر نبوده و امریکا از آن ممانعت به عمل می آورد. فعالیت ائتلاف ضدتروریستی و ایجاد منطقه حائل درنزدیکی مرز با اردن نیز ایجاد چنین کریدوری را دشوار می‌کرد. این حمله به خصوص در دیرالزور قابل انتظار بود. اما موضوع دیگر این است که هیچکس انتظار نداشت این اقدام حمله موشکی باشد. درواقع  ایران امکانی برای حملات هوایی جدی ندارد، هرچند از پتانسیل موشکی برخوردار است با این حال، تصور اینکه ایران می تواند در اهداف دوربرد اصابت موشکی موفقیت آمیز داشته باشد، در تاکتیک اجرای عملیات‌های نظامی ایران در خاک سوریه امر تازه ای است.
 
به باور این کارشناس این اقدام می تواند عکس العمل امریکا را به دنبال داشته باشد. با این حال، مقابله با موشک های بالستیک بسیار دشوار است. از این رو واکنش امریکا به احتمال زیاد حمله به مواضع حزب الله خواهد بود که احتمالا این اقدام از منطقه حائل واقع در نزدیکی اردن انجام خواهد گرفت. وی در ادامه گفت: «در هرصورت، بر این باورم این تغییر تاکتیکی مهم از جانب ایران، حاکی از قابل اعتمادبودن و ایمنی نسبتا بالای موشک های ایرانی است که قادرند تا چنین مسافتی در دیرالزور را مورد اصابت قراردهند». موضوع بعدی دقت اصابت این کلاس از موشک هاست. در این خصوص هنوز اطلاعات موثقی وجود ندارد.  ولی من فکر می کنم که دقت اصابت این نوع موشک ها در حال افزایش است.    
 
وی همچنین در پاسخ به این سوال که این حمله موشکی می تواند باعث ارعاب نزدیکترین دشمنان ایران یعنی عربستان سعودی و اسرائیل باشد، گفت:
عربستان سعودی در اینجا شاهد چنین پاسخی بوده است؛ ایران قادر است خاک عربستان را مورد اصابت قراردهد و این امر موجب نگرانی جدی عربستان سعودی خواهد شد.  
 
اما در مورد اسرائیل، لازم به یاداوری است که اصابت اهداف در اسرائیل مستلزم موشک‌های دیگری است. اصابت اهداف در مسافت 600-700 کیلومتری یا موشک‌های میانبرد انجام می شود.
موشک های میان برد باید حداقل دارای قدرت اصابت در فواصل 1000 کیلومتری باشند، و طبق اصطلاحات روسی موشک هایی که در مسافت های 600-700 کیلومتری عمل می‌کنند، موشک های عملیات تاکتیکی هستند. 
از این رو، مطمئن نیستم که در این مورد از موشک های میان برد استفاده شده باشد. اما برای اصابت به اسرائیل به موشک های با برد بیش از 2000 کیلومتر نیاز است، که بدین منظور موشک های بدر-1 و انواع مختلف موشک های شهاب -3 جوابگو نخواهد بود. برای اصابت اهداف موجود در اسرائیل  صرفا باید از موشک های نوع ساجی (Саджи) استفاده شود که هم اکنون در مرحله طراحی و تدوین قرار دارد. لذا تهدید مستقیم اسرائیل در حال حاضر احساس نمی شود، البته چنین تهدیدی به طور بالقوه وجود دارد؛ به کارگیری از  این نوع موشک ها از خاک لبنان، می‌تواند باعث هراس اسرائیل باشد.  
 

خبرگزاری آرتی نیز با این تیتر «حملات موشکی ایران به مواضع داعش اوضاع در منطقه را تغییر خواهد داد.»، ضمن انعکاس نظرات دو کارشناس روسی (سرگی بالماسف و الکساندر واویلف)،  به تحلیل این رویداد پرداخت.
در ذیل این مطلب آمده است: ایران در حال افزایش حضور نظامی خود در سوریه است. به عقیده کارشناسان حمله موشکی به مواضع داعش در دیرالزور اقدام نمایشی تهران بود و بیانگر افزایش جاه طلبی های سیاسی این کشور است.  بعید است، تصمیم ایران برای حمله موشکی خودبه خود بوده باشد. در واقع نیروی نظامی ایران مدتهاست که برای حمله ای رعدآسا در سوریه آماده شده است. این تشکیلات شیعی قبلا هم از نیروهای دولتی سوریه پشتیبانی کرده بود. با این حال تهران قادر نیست به طور کامل بر اوضاع سوریه  متمرکز شود، چراکه ناگزیر به حمایت از حمله به مواضع داعش در عراق نیز هست. اکنون که موصل عراق تقریبا به طور کامل از تروریست ها خالی شده است، ایران منابع حمایتی خود را برای پشتیبانی از دمشق را گسترش داده است. با این حال تلاش‌های واشنگتن برای آزادسازی موصل از داعش دست رهبری ایران را در سوریه باز گذاشته است.
 
این خبرگزای ضمن اشاره به سخنان سردار پاکپور در 3 می سال جاری در رابطه با افزایش حضور مستشاری ایران در سوریه می نویسد: جالب است که این اظهارات درست چند روز پس از آنکه ژنرال رودسکُی فرمانده اداره عملیات ستادکل نیروی نظامی روسیه از خروج بخشی از نیروهای هوایی روسی از سوریه خبرداد، بیان شد. بسیاری از کارشناسان براین باور بودند که تهران عهده دار بخشی از تعهدات مسکو برای مبارزه با گروه های جهادی شده است.  ضمنا، علاوه بر نیروی قدس سپاه پاسدارن، حزب الله لبنان نیز در سوریه حضور دارد.
 
سرگی بالماسف، کارشناس شورای امور بین الملل موسسه خاورمیانه و روسیه، در گفتگو با آرتی اظهار داشت: «حمله موشکی ایران به داعش در سوریه، اقدامی نمایشی است و جنبه عملگرایانه ندارد». به عقیده وی، چنین موشک‌هایی برای انهدام اهداف زیرساختی جدی درنظرگرفته شده که داعش چنین امکاناتی را چندان در اختیار ندارد.  ذخایر تسلیحاتی آنها در انبارهای کوچک پراکنده شده است. تهران روابط حسنه با دمشق را در زمان حافظ اسد بنیان نهاد و در زمان بشار اسد این روابط بیشتر هم تقویت شد.  از سوی ایران، در سوریه سرمایه گذاری‌های زیادی شده است. اگر روسیه بیشتر به حمایت نظامی از سوریه پرداخته، تهران متحمل هزینه های مالی شده است. شکست در سوریه برای ایران یک فاجعه است چراکه در اینجا صحبت از ایجاد نفوذ ایران در منطقه در میان است که تهران قصد ندارد در آن بازنده باشد.
 
با این حال، بازیگران منطقه برداشت های مختلفی از برنامه های تهران دارند. به عنوان مثال، آنکارا به احتمال زیاد مانع استقرار نیروهای ایرانی در سوریه نخواهد شد. اگر ایران و حزب الله بتوانند در جنوب شرق سوریه تثبیت شوند، ارتباط کردهای سوری و عراقی دشوار خواهد شد. به عقیده سرگی بالماسف، علی رغم اتهامات قهرآلود متقابل ایران و ترکیه، این کشورها قادر به همکاری هستند. این کارشناس خاطرنشان کرد: «گسترش تحرک کردها نه به نفع ایران است و نه ترکیه؛ کردها به عنوان دشمن تلقی می شوند. وانگهی نباید اهمیت این تهدید را برای روابط ایران و ترکیه دست بالا گرفت. آنکارا در ارتباط با ایران  احساسات متناقضی دارد».
 
الکساندر واویلف استاد آکادمی دیپلماسی وزارت امور خارجه  روسیه نیز دیدگاه مشابهی دارد. به عقیده وی روسیه از برنامه های تهران برای افزایش حضور نظامی در سوریه حمایت می کند، اما ترکیه مواضع محتاطانه ای در پیش خواهد گرفت. ایران یکی از بازیگران ضامن حل و فصل اوضاع سوریه است. برخلاف امریکا، تهران کمک بزرگی به مبارزه با تروریسم در منطقه می کند و از این خط مشیء دست برنمی دارد. ایران ضمن حمایت از برقراری صلح میان طرف های متخاصم، کاملا در راستای منافع روسیه عمل می کند.  به عقیده این کارشناس وزارت امورخارجه روسیه، برای ترکیه تلاش های ایران می تواند مشکل ساز باشد. اما برای این کشور رقابت با بازیگری مثل ایران دشوار خواهد بود.
 
وی همچنین معتقد است، ارتقاء و برجسته شدن نقش ایران در جریان حل و فصل مناقشه سوریه بدون شک، علاوه بر واشنگتن موجب برافروختگی تل اویو هم خواهد شد. برای اسرائیل ایجاد محور شیعی گسترده با مشارکت ایران، لبنان و سوریه، نگرانی زیادی ایجاد خواهد کرد. نیروی هوایی اسرائیل به طور مرتب یگان های حزب الله در سوریه را مورد اصابت قرار می دهد. تل آویو با حزب الله به عنوان یک سازمان تروریستی برخورد می کند. با این حال،  چنین   دیدگاهی در مسکو وجود ندارد؛ پیش از این سرگی لاوروف توضیح داد که حضور نیروهای ایران و حزب الله در سوریه کاملا مشروع و قانونی است، آنها به دعوت دولت رسمی حاکم در سوریه در این کشور حضور دارند. 
 
سوبسدنیک دات رو (Sobesednik.ru) نیز ضمن مصاحبه با نیکیتا سماگین سردبیر نشریه «ایران سودنیا» چنین تیتری را برای پرداختن به این رویداد برگزید: «کارشناس: ایران بدون توافق با روسیه دست به حمله نزد. این حمله تا حد زیادی معنی دار بوده و نشاندهنده توان نظامی ایران است.»

این کارشناس در خصوص اهمیت حمله موشکی ایران اظهار داشت:
«این اولین مورد از موشک‌هایی بود که از خاک ایران در سوریه فرود آمد». این امر تا حد زیادی معنی‌دار بوده و نشاندهنده  توان نظامی ایران است. من در اهمیت  این حمله موشکی مبالغه نمی کنم، چرا که این امر در وهله نخست پاسخی نمادین به  عملیات تروریستی «داعش» در تهران بوده است؛  وی در ادامه گفت: «ایران درصدد تولید تسلیحات بومی است، و در عین حال  به طور جدی با روسیه در تعامل می‌باشد. سال گذشته روسیه عرضه گسترده تسلیحات به ایران را  آغاز کرده است. از جمله می توان به سامانه دفاع موشکی اس-300 اشاره کرد که بالاخره به ایران تحویل داده شد. ایران به طور مرتب به آزمایش سامانه موشکی خود می‌پردازد که موجب برافروختگی و عصبانیت واشنگتن شده است و به طور متناوب مخالفت خود را اعلام می‌کند. وی احتمال تکرار چنین حملات موشکی از جانب ایران را منتفی دانست. چراکه به عقیده وی، این اقدام بسیار گران و هزینه‌بر است و نسبت به سایر عملیات های نظامی چندان هم موثر نیست. وی در ادامه افزود: «این حمله موشکی همانند حملات موشکی روسیه از دریای خزر، اقدامی نمادین بوده است و نباید در انتظار حملات موشکی منظم در سوریه باشیم».
 
سماگین همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این حمله با هماهنگی روسیه انجام شده یا نه گفت: «من فکر می‌کنم که قطعا اینگونه بوده است. اگرچه به طور رسمی بیان شده که این حمله ضمن هماهنگی با دولت سوریه انجام شده، اما به گمان من چنین چیزی بعید است بدون توافق با روسیه انجام گرفته باشد».
 

تهیه و تنظیم: رقیه کرامتی نیا
 

کد مطلب: 3215