«حلقه زرین روسیه» چیست؟

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۷
Share/Save/Bookmark
 
در هر کشوری مکانهایی وجود دارد که از آنها به عنوان آثار تاریخی آن کشور یاد می کنند. چنین مکانهایی در روسیه نیز وجود دارد. بر هیچ کس پوشیده نیست که بهترین روش آشنایی با فرهنگ کشور روسیه، سفر در طول حلقه زرین آن است. این مسیر شناخته شده از 8 شهر تاریخی می گذرد که آثار معماری و فرهنگی تاریخی را از زمان روسیه باستان در خود جای داده اند.
«حلقه زرین روسیه» چیست؟
 
ایراس: در هر کشوری مکانهایی وجود دارد که از آنها به عنوان آثار تاریخی آن کشور یاد می کنند. چنین مکانهایی در روسیه نیز وجود دارد. بر هیچ کس پوشیده نیست که بهترین روش آشنایی با فرهنگ کشور روسیه، سفر در طول حلقه زرین آن است. این مسیر شناخته شده از 8 شهر تاریخی می گذرد که آثار معماری و فرهنگی تاریخی را از زمان روسیه باستان در خود جای داده اند.
 
حلقه زرین چیست؟
حلقه زرین تاریخچه ای غنی و پر حادثه ای دارد، که نه تنها توسط روسیه، بلکه توسط یونسکو هم نگهداری می شود. همه هشت شهر در اطراف مسکو قرار دارند که به صورت نمادین تشکیل یک حلقه را می دهند. اصطلاح "حلقه زرین" در دهه  60 قرن بیستم توسط ژورنالیستی به نام یوری بیچکوف رواج یافت که در روزنامه «ساوتسکایا راسیا» چندین مقاله در خصوص اماکن تاریخی اطراف مسکو به چاپ رساند. در سال 1974م. روسیه برای حفظ آثار تاریخی راهنمایی با عنوان "در مسیر حلقه زرین" به چاپ رساند که همین راهنما باعث معروفیت و مشهوریت این مسیر در کشور شد. در کنار این هشت شهر اصلی، یک فهرست دیگری هم وجود دارد که شامل 20 نقطه دیگر هم می شود. برای اینکه بتوان یک دور کامل این مسیر را طی کرد به حداقل یکماه زمان نیاز است. به همین دلیل، بسیاری از توریست ها ترجیح می دهند که مسیرهای کوتاه اطراف مسکو را بازدید کنند که فقط به چند روز زمان نیاز است.
 
فهرست شهرهای حلقه زرین
حلقه زرین میراثی گرانبها از معماری قدیمی روسیه است که طبیتی زیبا و هنرهای خارق العاده دست را در خود جای داده است. در هر یک از این مناطق می توان چیزهای جالبی را پیدا کرد و با تاریخ روسیه باستان آشنا شد.
 
سرگیف پاساد
سرگیف پاساد به دلیل تثلیث مقدس سرگیوا لاورا معروف شده است. این مکان یکی از بزرگترین معابدروسیه است که در قرن 14م. توسط سرگی رادونژسکی ساخته شده است. این مجموعه بسیاری از آثار تاریخی از قرن 15 تا 19 را در خود دارد، از جمله کلیسای جامع سنگ سفید که مقبره سازنده اش هم در آنجا وجود دارد.


علاوه بر این معبد، موزه اسباب بازی نیز در این شهر وجود دارد که کلکسیون بی نظیری از اسباب بازی های ملی روسیه، اسباب بازی های سال نو و اسباب بازی های غربی را نگهداری می کند.
 
ولادیمیر
جاذبه اصلی شهر ولادیمیر اثر تاریخی روسیه باستان به نام "دروازه های طلایی" است که در سال 1164 با هدف پیروز شدن و دفاع کردن ساخته شد.
 
 

در نگاه اول به شهر کلیساهای تک بنا با گنبد طلایی به چشم می خورد؛ کلیساهایی چون اوسپنسکی، دمیتریفسکی و ترائیتسی. همچنین زندان مرکزی ولادیمیر در این شهر قرار دارد که شاعر روسی میخاییل کروگ درباره آن شعر سروده است.
 
کوستروما
یکی از اماکن دیدنی و کلیدی کوستروما معبد ایپاتیفسکی است که در متون خطی سال 1432 از آن یاد شده است. مساحت قسمت مردانه به دو بخش تقسیم می شود – شهر جدید و شهر قدیم. در این شهر همچنین برخی آثار تاریخی فوق العاده ای وجود دارند که معماری بی نظیر و تکرارنشدنی خود را حفظ کرده اند.


بسیاری از گردشگران تنها برای بازدید از موزه "کاسترومسکایا سوابودا" و یا معبد "باگایاولنسکا-آناستازینی" به کوستروما سفر می کنند.
 
سوزدال
در شهر سوزدال بیشترین توجه را بخش قدیمی و باستانی آن، یعنی «سوزدالسکی کرمل» به خود جلب می-کند. کرملی که حدود هزار سال قدمت دارد.
 


اتاق های اسقف اعظم و کلیسای جامع "راژدستوو باگارادیتسی" نیز جالب توجه هستند. علاوه بر کرمل، چندین مجموعه معابد و بیش از 50 کلیسا در سوزدال وجود دارد.
 
ایوانووا
شهر عروسان، که در زمان اتحاد جماهیر شوروی به دلیل وجود کارخانه های بافندگی خود به شهرت رسید. خیابان های این شهر حوادث بیشماری از زمان پس از انقلاب را در دل خود دارند.


در وهله اول شهر ایوانووا به دلیل وجود آثار تاریخی مربوط به دوره کنستراکتیویسم یا ساخت گرایی و معبد وویدیونسکی
است که در قرن 20 در اطراف کلیسا احداث شده، معروف است. در معبد یادبود و مقبره حدود 168 قدیس وجود دارد و من جمله یادبود ولادیمیر وویدیونسکی.
 
یاراسلاول
یاراسلاول یکی از قدیمیترین شهرهایی است که در جوار رودخانه ولگا به وجود آمدخ است. تاریخ پیدایش این شهر را در سال 1110 تخمین زده اند که در خود حدود 140 بنای تاریخی را جای داده است.


قدیمیترین بنای شهر، معبد سپاسکی است که در نیمه اول قرن 16 در کنار آثار باقی مانده از بنای قدیمی-تری ساخته شده است. اصیل ترین و ناب ترین بنای روسی، کلیسای یوهان پریتچ است که دارای 15 گنبد می باشد.
 
ولیکی راستوف
به دلیل وجود اماکن دیدنی بیشمار، به نظر می رسد که این شهر یکی از مهمترین شهرهای روسیه باستان به شمار می رفته است.


راستوفسکی کرمل به دلیل داشتن کلیساهای متعدد و معبد سپاسا-یاکاولفسکی که در سال 1389 بنا شده است، دارای ارزش زیادی می باشد.
 
پرسلاول-زالسکی
بسیاری از گردشگران تنها به دلیل بازدید از پنج معبد و نه کلیسا به پرسلاول-زالسکی سفر می کنند. و در این میان کلیسای جامع سپاسا-پری آبراژنسکی که توسط یوری دالگاروکی در سال 1152 بنا شده است، به خوبی حفظ و نگهداری شده است.


به علاوه اینکه در شهر موزه های زیادی وجود دارد که معروفترین آنها موزه پرسلافسکی است که شامل گالری نقاشی، نمایشگاه صنایع چوبی، پیکرنگاره ها و آثار هنری روسیه باستان است.

تهیه گزارش: ستاره محمدی، عضو شورای نویسندگان ایراس

پایان گزارش/

کد مطلب: 3194