گزارش نشست

دیدار مديران ارشد بنياد پولاسكي لهستان و رئیس آکادمی اروپایی دیپلماسی از موسسه ایراس

تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در تاریخ 18 ارديبهشت 1396 میزبان «زبیگنیو پیسارسکی»، موسس و رئیس بنیاد پلاسکی لهستان؛ «کاتارزینا پیسارسکا»، موسس و رئیس آکادمی اروپایی دیپلماسی؛ «مارچین بوزانسکی»، مدیر گروه مطالعات صلح و ثبات در بنیاد پلاسکی؛ و «رادوسلاو سيزوسكي»، مدير برنامه ها در بنياد پلاسكي لهستان، بود. حضور مديران ارشد دو اتاق فكر اروپايي در موسسه ایراس با هدف بهره مندی از دیدگاه های اعضای شورای علمیو تبادل نظر در خصوص تحولات جاري در اروپاي شرقي و خاورميانه صورت گرفت. شايان ذكر است اين هيئت عالي رتبه اروپايي به دعوت دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه به ايران سفر كرده و با هماهنگي اين دفتر، فرصت حضور مديران دو اتاق فكر اروپايي در موسسه ايراس فراهم گرديد.
 
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در تاریخ 18 ارديبهشت 1396 میزبان «زبیگنیو پیسارسکی»، موسس و رئیس بنیاد پلاسکی لهستان؛ «کاتارزینا پیسارسکا»، موسس و رئیس آکادمی اروپایی دیپلماسی؛ «مارچین بوزانسکی»، مدیر گروه مطالعات صلح و ثبات در بنیاد پلاسکی؛ و «رادوسلاو سيزوسكي»، مدير برنامه ها در بنياد پلاسكي لهستان، بود. حضور مديران ارشد دو اتاق فكر اروپايي در موسسه ایراس با هدف بهره مندی از دیدگاه های اعضای شورای علمیو تبادل نظر در خصوص تحولات جاري در اروپاي  شرقي و خاورميانه صورت گرفت. شايان ذكر است اين هيئت عالي رتبه اروپايي به دعوت دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه به ايران سفر كرده و با هماهنگي اين دفتر، فرصت حضور مديران دو اتاق فكر اروپايي در موسسه ايراس فراهم گرديد.
 
در این نشست كه از ساعت 18 شروع شد و بيش از دو ساعت به طول انجاميد، دکتر داوود کیانی، قائم مقام موسسه ایراس، دكتر محمود شوري، مدير برنامه اوراسياي مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر بهرام امیراحمدیان، استاد دانشگاه تهران، آقاي حسن بهشتي پور، تحليلگر مسائل منطقه، آقاي محسن پاك پرور، مدير گروه روسيه و قفقاز در دفتر مطالعات سياسي و روابط بين المللي وزارت امور خارجه، دکتر حمیدرضا عزیزی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و تعدادی از کارشناسان موسسه برگزار شد. در اين ديدار كه موضوعاتي همچون روابط ايران با اتحاديه اروپا و لهستان و همچنين سياست روسيه در قبال خاورميانه و اروپاي شرقي مورد بررسي قرار گرفت، دو طرف ديدگاه هاي خود را مطرح نموده و به نقد و ارزيابي اين ديدگاه ها پرداختند. در پايان نشست نيز، مهمانان موسسه ايراس به سوالات چند تن از حاضران در جلسه پاسخ دادند.
حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل منطقه با اشاره به روابط دیرینه ایران و لهستان و اشتراکات فرهنگی دو کشور اظهار داشت: سابقه روابط دو کشور طولانی اما سطح روابط پایین است، اما می توان امیدوار بود چرا که بعد از برجام لهستان چهارمین کشوری بود که به تهران آمد و امیدواریم این رفت و آمدها نتیجه بخش باشد. وی اظهار داشت كه نشست های اینچنین می تواند زمینه خوبی را برای همکاری بیشتر بین ایران و لهستان و همچنین ایران و اتحادیه اروپا فراهم کند. این کارشناس مسائل بین الملل مبارزه با تروریسم را یکی از زمینه های موجود برای همکاری ایران و اتحادیه اروپا دانست و گفت كه امروز ایران و اتحادیه اروپا تعریف یکسانی از تروریسم دارند و می توانند با یکدیگر در این زمینه همکاری کنند. بهشتی پور با اشاره به همکاری های ایران و روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم عنوان کرد كه بعد از عملیات های تروریستی در کشورهای اروپایی بحث مبارزه با تروریسم برای اتحادیه اروپا مطرح شد و این موضوع زمینه مهمی برای همکاری، هم فکری و تبادل نظر بین ایران و اتحادیه اروپا است. وی به بحث حقوق بشر به عنوان یکی دیگر از زمینه های همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا اشاره کرد و اظهار داشت كه نگاه ایران و اتحادیه اروپا در موضوع حقوق بشر متفاوت است و همیشه نیاز به گفتگو و تعامل بین ایران و اتحادیه در این زمینه وجود دارد. این کارشناس مسایل بین الملل با بیان اینکه بعد از برجام زمینه گفتگو های حقوق بشری فراهم شده است، تصریح کرد: گفتگوهای انتقادی باید به گفتگو برای رسیدن به تعریف مشترک از حقوق بشر تبدیل شود. ايشان همچنین به انرژی به عنوان یکی دیگر از زمینه های همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا اشاره کرد و اظهار داشت: ایران می تواند در زمینه نفت و گاز همکاری خوبی در بخش های تولید و پالایش با اتحادیه اروپا و همچنین لهستان داشته باشد. 
در ادامه، دکتر داوود کیانی، استاد دانشگاه و قائم مقام موسسه ایراس، در سخنانی به سیاست اتحادیه اروپا در قبال ایران پرداخت و از عدم انسجام سیاست خارجی در این بلوک اقتصادی و سیاسی انتقاد کرد. ایشان در سخنان خود به این موضوع اشاره داشتند که اگر تحولات ژئوپلتیکی باعث شد لهستان در برابر روسیه ایستادگی کند، اما تحولات ژئوپلتیکی در سطح منطقه خاورمیانه منتج به نزدیک شدن ایران به روسیه گردید. وی در خصوص روابط ایران و اتحادیه اروپا در دوره پسابرجام بیان داشت که پس از توافق، بسیاری انتظار گسترش روابط میان ایران و اروپا را داشتند، اما نقش متغیر «آمریکا» مانع از گسترش روابط دوجانبه ایران و اروپا شد. قائم مقام موسسه ایراس در تبیین سیاست منطقه ای دولت ایران اشاره داشت که آقای روحانی همواره تلاش داشته توازنی میان غرب و شرق ایجاد کند، اما عدم اطمینان و تردید اروپا در قبال ایران گزینه ای جز نزدیکی بیشتر ایران به روسیه برای دولت آقای روحانی باقی نگذاشت. ایشان در همین خصوص می افزاید ایران نیازمند فناوری اروپا بوده و مقامات ایرانی سفرهای متعددی به کشورهای اروپایی داشتند تا بتوانند زمینه های همکاری بخصوص در حوزه انرژی میان ایران و اروپا را فراهم سازند، اما تردید اروپا و بانک های غربی در پرتو به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، باعث گرایش تهران به مسکو شده است. وی در پایان سخنان خود مطرح کرد که اتحادیه اروپا می تواند به مثابه پلی میان ایران و آمرکا عمل نماید تا بتواند از شدت سیاست های خصمانه آمریکا در قبال ایران کاسته و زمینه های حفظ برجام از سوی آمریکا را مهیا سازد، چرا که اگر این امر اتفاق نیفتد، مسیر جایگزین ایران، حرکت به روسیه خواهد بود.
 کاتارزینا پیسارسکا، موسس و رئیس آکادمی اروپایی دیپلماسی در اظهاراتی در خصوص روابط ایران و اتحادیه اروپا ضمن اشاره به انتقاد شدید هفته ی گذشته فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از دولت ترامپ اظهار داشت که از دید اروپاییان توافق برجام، بهترین توافق ممکن در خصوص پرونده هسته ای ایران بوده و اروپاییان از این توافق حمایت می کنند. وی همچنین بیان کرد که در جریان سفر خود به ایالات متحده آمریکا در آینده نزدیک و حضور در کنگره آمریکا، دیدگاه مثبت اروپا در خصوص توافق برجام را به اطلاع سناتورهای آمریکایی خواهد رساند. وی همچنین در خصوص روابط ایران و لهستان نیز اظهار داشت که این کشور اروپایی می تواند حلقه واصل ایران و اتحادیه اروپا باشد. به اعتقاد این تحلیلگر غربی، ایران همچنین می تواند نقش اصلی در تنوع بخشی به منابع انرژی اروپا ایفا کرده و از این طریق تعاملات خود با اتحادیه اروپا را تعمیق بخشد.
 
مارچین بوزانسکی، مدیر گروه مطالعات صلح و ثبات در بنیاد پلاسکی، نیز در خصوص روابط ایران با اتحادیه اروپا و بخصوص لهستان، اشاره ای به سفرهای متعدد مقامات سیاسی و هیئت های تجاری لهستان به ایران داشته و چشم انداز روابط را مثبت توصیف کرده است. با این حال، وی معتقد است که جمهوری اسلامی ایران باید در راستای جلب اعتماد تجار غربی سرمایه گذاری عظیمی داشته باشد و قوانین تجاری و حقوقی ایران باید به گونه ای باشد که زمینه ساز اعتماد هیئت های اقتصادی غربی بخصوص لهستان باشد. با این حال، وی نسبت به آینده روابط دو کشور و همچنین ایران و اتحادیه اروپا خوش بین بوده و ابراز امیدواری کرد که کشورهای اروپایی در راستای گسترش همکاری های همه جانبه، حضور جدی تری در بازار ایران داشته باشند.
 

پس از بحث و تبادل نظر در خصوص همکاری های دوجانبه و چندجانبه ایران و اروپا، کارشناسان موسسه ایراس و بنیاد پلاسکی لهستان به گفتگو و تبادل نظر در خصوص روابط ایران و روسیه و همچنین سیاست خاورمیانه ای روسیه پرداختند. در همین رابطه زبیگنیو پیسارسکی، موسس و رئیس بنیاد پلاسکی لهستان به بیان دیدگاه های خود در خصوص روسیه و سیاست های خاورمیانه ای این کشور پرداخت. در طرف مقابل نیز، تحلیلگران ارشد موسسه ایراس به بیان نظرات خود درباره نقش روسیه در بحران های سوریه و اوکراین پرداختند.
 آقاي بهشتي پور درباره سیاست های روسیه در سوریه و هدف روس ها از مبارزه با تروریسم در منطقه نیز تصریح کرد كه روسیه نمی خواهد یک دولت متحد غرب در سوریه به قدرت برسد بلکه می خواهد دولتی در سوریه شکل بگیرد که با روسیه روابط قوی داشته باشد. این کارشناس مسائل بین المللی با اشاره به وجود تضاد مناقع بین روسیه و آمریکا در بحث سوریه تاکید کرد: نوع برخورد روسیه با تروریسم مبتنی بر واقعیت است. بهشتی پور با بیان اینکه ایران و روسیه نیز در برخی از مسائل در خصوص سوریه اختلاف نظر دارند، گفت: ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم تکفیری اشتراک دارند.
 
در ادامه دکتر محمود شوری، عضو هیئت مدیره موسسه مطالعات ايراس نیز در سخنانی به بیان سیاست های روسیه در سوریه پرداخت و بيان داشت كه ایران و روسیه روابطی دیرینه دارند و با وجود اختلافات کمک های استراتژیکی را به یکدیگر کرده اند و روسیه در شرایطی به ایران کمک کرده که ایران تحت فشارهای غرب بوده است. وی با اشاره به تلاش های روسیه در راستای مبارزه با تروریسم تصریح کرد كه روسیه توانسته جلوی بسیاری از فاجعه ها را در منطقه خاورمیانه بگیرد. این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه ایران و روسیه هر کدام مسیر خود را می روند، عنوان کرد كه در برخی از مسائل از جمله مبارزه با تروریسم در سوریه ایران و روسیه هم سو هستند. ايشان با تاکید بر اینکه آمریکا و غرب کارنامه خود را در مبارزه با داعش نشان داده اند، اظهار داشت كه پایان مسیری که آنها در پیش گرفته اند نابودی داعش نیست. وی با بیان اینکه باید شرایط حال را در سوریه در نظر گرفت، خاطرنشان کرد كه ایران و روسیه می توانند در آینده هر کدام مسیر خود را در سوریه بروند و در حال حاضر باید به شرایط موجود و همکاری برای مبارزه با تروریسم فکر کرد. این کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به اینکه امروز همه کشور های جهان به دنبال صلح و ثبات هستند، گفت كه اگر اقدامات ایران و روسیه نبود امروز شرایط سوریه بدتر از این بود. دكتر شوری با اشاره به مذاکرات آستانه و تلاش ایران روسیه و ترکیه در این مذاکرات تاکید کرد كه تلاش برای خذف بشار اسد نتیجه ای جز ادامه روند فعلی در سوریه ندارد و اروپا باید به این مذاکرات کمک کند.
 


در پايان اين نشست، دو طرف ضمن ابراز خشنودي از برگزاري اين جلسه، نسبت به استمرار اين جلسات ابراز اميدواري كردند. همچنين مديران ارشد موسسات لهستاني از اعضاي شوراي علمي ايراس به منظور شركت در مجمع امنيتي ورشو كه در اواخر امسال (2017) برگزار خواهد شد دعوت بعمل آوردند كه با استقبال اعضاي شوراي علني ايراس رو به رو شد.
 
پايان گزارش /
 
 
 
کد مطلب: 3168