اجلاس آستانه و مثلث طلایی ایران، روسیه و ترکیه

تاریخ انتشار : شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷
Share/Save/Bookmark
 
اجلاس مهم 'آستانه' در حالی در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه در قزاقستان تحت نظارت ایران،روسیه و ترکیه برگزار می شود که جدیدترین مطالعات پژوهشی روابط بین الملل نشان می دهد که نتایج این نشست به عنوان یک متغیر سیاسی مهم، تاثیری سازنده بر روند تحولات جاری سوریه خواهد داشت.
 
ایراس: اجلاس مهم 'آستانه' در حالی در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه در قزاقستان تحت نظارت ایران، روسیه و ترکیه برگزار می شود که جدیدترین مطالعات پژوهشی روابط بین الملل نشان می دهد که نتایج این نشست به عنوان یک متغیر سیاسی مهم، تاثیری سازنده بر روند تحولات جاری سوریه خواهد داشت.

جنگ سوریه که حاصل یک توطئه پیچیده و چندلایه دشمنان منطقه ای علیه محور مقاومت بود، اکنون به هفتمین سال خود نزدیک شده است، جنگی که میلیون ها کشته و زخمی و آواره برجا گذاشته و این در حالی است که سایه شوم جنگ و تروریسم همچنان در منطقه حضور دارد. در این جنگ خانمان سوز، هزاران تروریست با حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی و با پشتیبانی برخی کشورهای مرتجع عرب منطقه بویژه عربستان سعودی و قطر علیه دولت قانونی 'بشار اسد' رئیس جمهوری این کشور می جنگند و این در حالی است که اقدامات غیرقانونی آنان موجب شده تا وضعیت کنونی سوریه به یکی از بحران های خاورمیانه تبدیل شود که ابعادی بین المللی نیز به خود گرفته است.

در حالی که تاکنون چندین دور مذاکرات سیاسی در سطوح مختلف و با حضور کنشگران مطرح بین المللی و منطقه ای و همچنین معارضان سوری با هدف یافتن راه حل سیاسی برای حل و فصل این بحران ویرانگر برگزار شده، اما همگی به دلیل کارشکنی آمریکا و برخی کشورهای غربی از یک سو و وجود برخی اختلافات جزیی در مسیر برقراری آتش بس از سوی دیگر، بی نتیجه پایان یافته است و آتش جنگ همچنان در سوریه زبانه می کشد.

با وجود همه کارشکنی های صورت گرفته از سوی آمریکا و چند کشور غربی و تداوم حمایتهای آنها از گروه های تروریستی و با توجه به اهمیت راهبردی تحولات سوریه، سه کشور ایران، روسیه و ترکیه توافق کردند تا مذاکرات دیگری را در چارچوب توافقات سه جانبه در شهر 'آستانه' پایتخت کشور قزاقستان و با هدف برقراری صلح در سوریه برگزار کنند.

بنا بر گزارش های منتشره، این مذاکرات که در چارچوب توافق ایران، روسیه و ترکیه و با حضور نمایندگان دولت سوریه و مخالفان و مشارکت نماینده سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد، نقشی مهم و تاثیرگذار در حصول آتش بس و حذف سایه شوم جنگ و تروریسم از منطقه خواهد داشت.

در این میان و برای درک دقیق و واقع بینانه از روند این مذاکرات و نیز تحولات جاری منطقه، توجه به نکات ذیل ضروری به نظر می رسد:

الف) راهبرد قاطع ایران مبنی بر حضور نیافتن آمریکا و حامیانش در نشست آستانه
آمریکا و برخی کشورهای مرتجع منطقه ای از شش سال پیش، گذرگاه های امن را برای هزاران تروریست جهت ورود به سوریه فراهم و نقشی مهم در تجهیز، آموزش و اعزام تروریست ها به داخل خاک سوریه ایفا کردند.

تازه ترین بررسی های دقیق میدانی حکایت از آن دارد که آمریکا در بخش تسلیحاتی و اطلاعاتی حمایت های زیادی از گروه های تروریستی در سوریه به عمل آورده و این کمک ها موجب شده تا تروریست های مستقر در داخل خاک سوریه همچنان به مبارزه خود با ارتش سوریه ادامه دهند.

بر اساس گزارش های مستند بین المللی، آمریکا اخیرا دستکم 50 تن تجهیزات و مهمات سبک و سنگین جنگی را در اختیار گروه های تروریستی قرار داده که این اقدام غیرقانونی واشنگتن، یکی از دلایل طولانی شدن حضور تروریست ها در سوریه است.

آمریکا بر اساس سیاستی فریبکارانه، با تقسیم بندی گروه های تروریستی به میانه رو و تندرو، ضمن کمک به گروه های تروریستی نه تنها آتش جنگ سوریه را شعله ور تر کرد، بلکه با تداوم کارشکنی های خود، روند حصول آتش بس را نیز با مشکل مواجه ساخت و مانع از تحقق طرح مذاکرات سازنده برای پایان دادن به بحران سوریه شد.

به رغم ادعای صوری جان کری وزیر خارجه آمریکا در حمایت از مذاکرات آستانه و طرح ادعای حضور در این نشست، دعوت از کشوری که خود علت العلل جنگ و تداوم بحران انسانی در سوریه است و تاکنون به حمایت های خود از گروه های تروریستی علیه دولت قانونی سوریه ادامه می دهد، دور از عقلانیت سیاسی و منطق صلح است.

بنابر آنچه گفته شد، موضع قاطع و شفاف ایران در حضور نیافتن آمریکا، حتی به عنوان عضو ناظر، نه تنها نماد عقلانیت و منطق صلح جمهوری اسلامی ایران است، بلکه تاکیدی بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت قانونی این کشور است.

ب) حضور نماینده سازمان ملل متحد و چین در آستانه، فرصتی مناسب برای هم افزایی سیاسی
چین قصد دارد نماینده ای را جهت شرکت در مذاکرات آستانه و نقش آفرینی سازنده در تحولات سوریه اعزام کند و این در شرایطی است که 'شیه شیائو یوان' فرستاده ویژه چین در امور سوریه نیز اوایل دی ماه 95 در ژنو با 'دی میستورا' نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به بحث و رایزنی پرداختند.

نماینده چین و فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در مذاکرات خود، نشست آستانه قزاقستان را بسیار مثبت و مهم توصیف کردند و تاکید کردند که چین و سازمان ملل از هر اقدامی که در راستای تقویت صلح و ثبات و پیشبرد آتش بس در سوریه باشد، حمایت می کنند.

نماینده چین و دی میستورا به صراحت تاکید کرده اند که نشست آستانه قزاقستان یک فرصت بسیار مهم برای چین و سازمان ملل است تا بتوانند آتش بس را تحکیم و محقق سازند.

چین به عنوان شریک راهبردی ایران، همواره علاقمندی خود به حل بحران سوریه را نشان داده است به طوریکه اقدامات سیاسی و رایزنی های بین المللی خود را برای تحقق این مهم، طی دو سال اخیر به شکل قابل توجهی افزایش داده و علاقمندی خود را نیز به اشکال مختلف بروز داده است.
دولت پکن همواره نگرانی شدید خود را از حضور تروریسم در منطقه و خطر آن برای خود و دیگر کشورها را یادآور شده و تاکید کرده که در این راستا از هر اقدام سازنده ای حمایت خواهد کرد.

با توجه به نقش سازنده سازمان ملل متحد در تحولات سوریه و نیز رویکرد مثبت چین در قبال تحولات سوریه، حضور این دو کنشگر سیاسی در مذاکرات آستانه، فرصتی مهم برای حصول آتش بس و تثبیت صلح و امنیت پایدار در منطقه خواهد بود.

بی تردید مذاکرات آستانه با حضور نماینده سازمان ملل متحد و چین، رنگ دیگری به خود خواهد گرفت و به عنوان گامی مهم در جهت تسریع فرآیند آتش بس، قابل توجه و ارزیابی است.

سخنگوی 'استفان دی میستورا' نماینده سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرده که وی با پذیرش دعوت به شرکت در مذاکرات صلح سوریه که به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه برگزار می شود، به زودی در صدر یک هیات سیاسی به آستانه پایتخت قزاقستان سفر می کند تا در این نشست حضور پیدا کند.

ج) نشست آستانه؛ رایزنی دوستان سوریه و نه دشمنان منطقه ای
در حالی که نشست آستانه با محوریت برگزاری گفت وگوهای سوری- سوری برگزار می شود، تاکید بر حضور کنشگران سیاسی موافق منافع دولت و ملت سوریه، از نکات مهم پیش روی این اجلاس است.

سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به عنوان پایه گذاران اصلی این نشست، تاکید کرده اند که آماده سازی مقدمات حل بحران سیاسی در سوریه و مقابله با حضور گروه های تروریستی در این کشور، از مهم ترین محورهای این نشست است.

با توجه به این حقیقت است که عربستان سعودی به عنوان حامی جریان های تروریستی در سوریه، از نگاه حقوق بین الملل، حق حضور در نشست آستانه را دارا نمی باشد چه اینکه اولا این کشور، قولا و عملا، در خلاف جهت خواست ملت و دولت قانونی سوریه حرکت کرده است و ثانیا رژیم سعودی نقشی مخرب در تداوم جنگ و بحران انسانی در سوریه ایفا کرده است و همواره به عنوان یک کنشگر مخرب علیه صلح و امنیت پایدار منطقه، به اقدامات غیرقانونی خود، به رغم هشدار مجامع جهانی، ادامه داده است.

در حالی که وضعیت کنونی در سوریه به مراحل حساس خود نزدیک شده است و لزوم حصول توافق آتش بس در سوریه بیش از پیش احساس می شود، شرکت دشمنان صلح و امنیت سوریه در نشست آستانه نه تنها کمکی به حل بحران نمی کند، بلکه می تواند به عنوان یک پارادایم منفی، مانع از شکل گیری اجماع سیاسی برای حصول آتش بس شود.

در این میان تاکید جمهوری اسلامی ایران بر حضور همه کنشگران سازنده منطقه ای و تقویت مذاکرات سوری -سوری از یک سو و جلوگیری از مانع تراشی چند کشور مرتجع عربی بویژه رژیم سعودی در روند تحقق صلح و ثبات منطقه از سوی دیگر، نشان از رویکرد سازنده ایران به تحولات سوریه و نشست اخیر آستانه است.

کوتاه سخن آنکه، مثلث طلایی ایران، روسیه و ترکیه و تداوم همکاری های سازنده این سه کشور که اوج آن در نشست آستانه تبلور یافته است، تنها راه پایان دادن به شش سال جنگ و بحران انسانی در سوریه خواهد بود و نشست آستانه می تواند نقطه آغازی برای تحقق صلح، ثبات و امنیت پایدار و رفع سایه شوم جنگ و تروریسم در کل منطقه باشد.

انتهای متن/

گزارش از: حمید اوضح/ ایرنا
 
کد مطلب: 2812