گزارش نشست علمی ایراس با حضور آقای رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه:

اهمیت اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو

تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۵
Share/Save/Bookmark
 
نشست علمی ایراس با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه و اعضای شورای علمی ایراس برگزار شد. اقای رحیم پور، مسائل مربوط به مسیرهای تجاری، خطوط انتقال انرژی و سایر همکاری های اقتصادی را یکی از موضوعات اصلی این اجلاس ذکر کرده و در کنار آن، با توجه به تحولات نوین و سریع منطقه ای، تقویت زمینه همکاری های چندجانبه برای پرداختن به این مسائل و تحولات را از اهم مباحث این نشست سه جانبه اعلام کرد. وی همچنین، تقویت و پیشبرد همکاری ها با جمهوری آذربایجان و نیز تعمیق روابط با فدراسیون روسیه، در پرتوی از تجارب همکاری های دوجانبه و چندجانبه گذشته و به منظور ارتقاء توان تعاملات اقتصادی و سیاسی ایران در منطقه اوراسیا را از اهداف این سفر برشمرد ... ابتکار اجلاس سه جانبه در این مقطع زمانی و با ترکیب مذکور، به مثابه یکی از نقاط عطف در روابط منطقه ای و دیپلماسی چندجانبه ایران محسوب شده، مسائل مورد توجه آن، عمدتا برآمده از مسائل غیر دوجانبه دانسته می شود ...
اهمیت اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو
 
عنوان گزارش: اهمیت اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو

سخنران:
آقای ابراهیم رحیم پور، معاون محترم آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه

با حضور اعضای شورای علمی ایراس

تاریخ برگزاری: مردادماه 1395
کد بازیابی: گزارش- 9506

دریافت متن کامل PDF

----------
ایراسنشست سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در حالی برگزار می شود که روابط دو جانبه ایران، روسیه در نقطه عطف قرار دارد و دلیل این نیز موضوعاتی است که در روابط تهران-مسکو ایجاد شده تا جایی که دو طرف تصمیم گرفته اند این روابط باید راهبردی شود. ایران و روسیه تا پیش از این، چه در زمان قبل از انقلاب و چه بعد از آن، روابط راهبردی نداشتند. اما اکنون وقایعی در منطقه و جهان رخ داده که طرفین را به سوی یکدیگر سوق داده است.

- به دنبال وقوع بحران اوکراین، روسیه با تحریم های متعددی از سوی غرب مواجه شد که این مسئله بر شرایط اقتصادی این کشور تأثیر منفی به جا گذاشت. براین اساس روس ها بعضاً علاقمند به استفاده از تجربیات ایران در زمینه مقابله با تحریم ها بودند.

 
-از سوی دیگر بر اساس طراحی سعودی ها، بهای جهانی نفت به شدت کاهش یافت که این مساله   نیز به اقتصاد روسیه فشار وارد کرد.
 
- حضور روسیه در سوریه، به واسطه همکاری با ایران،  فرصتی برای روس ها بود که نقش از دست داده در اوکراین را در این منطقه تاحدی جبران کنند.
 
- در همین حال ساقط شدن جنگنده روسی توسط ترکیه و تنش در روابط آنکارا و مسکو، موجب افزوده شدن فاکتور جدید در روابط خارجی روسیه شد.
 
- رهبران روسیه به این باور رسیده‌اند که مسایل روسیه با غرب به زودی حل نمی شود و بر این اساس به دنبال حل مسایل از طرق دیگر، بدون حل مسایل با غرب هستند.
 
نشست باکو به دعوت رئیس جمهوری آذربایجان میان روسای جمهور ایران، روسیه و مسکو در شرایطی برگزار می شود که روابط ایران و روسیه متاثر از این شرایط، در مسیر رشد قرار گرفته است. الهام علی اف پس از سفر به ایران، در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور ایران خواستار برگزاری این نشست شد. دستور کار اصلی نشست، همکاری ترانزیتی میان سه کشور است.

• در زمینه ترانزیت و نقش ایران گفتنی است؛
- ایران در زمینه ترانزیت موقعیت ویژه ای دارد و برای کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز مسیری امن برای دستیابی به آبهای آزاد می باشد.
- بحران دریای چین جنوبی، نگرانی هایی ایجاد کرده که اصل آن مبتنی بر رقابت برای تسلط بر آبراه‌ها است. بنابراین چینی ها در حال جستجوی راه های غیردریایی امن هستند که هم از پاکستان و هم آسیای مرکزی به روسیه و اروپا می رسد. بر این اساس افتتاح سمبلیک چابهار نیز موجب رقابت چین و هند شده است.

• روابط تهران و باکو در دوره آقای روحانی به سطح قابل قبولی ارتقا یافته و تنش‌زدایی در روابط با موفقیت همراه بوده است. تغییر شرایط در روابط تهران و باکو می تواند به گسترش همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف بینجامد کرد. به همین دلیل اتصال راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان برای دو کشور مزیت هایی خواهد داشت و امکان اتصال جمهوری آذربایجان به خلیج فارس را فراهم می کند.

• روس ها از این مسیر می توانند برای ترانزیت کالاهایی از جمله نفت و گاز استفاده کند که موجب کاهش نقش انحصاری ترکیه می شود. این قرارداد همچون قراردادهای قبلی که شکل چند جانبه پیدا کردند، می تواند چند جانبه شود. مانند قرارداد چند جانبه عمان، ایران، ترکمنستان و ازبکستان، و یا قرارداد ایران و هند که با حضور افغانستان سه جانبه شد.
ادامه دارد ...


----------

دریافت متن کامل PDF
 
کد مطلب: 1720