گزارش نخستین مباحثه موضوعی گروه تلگرامی ایراس:

کمربند اقتصادی جاده ابریشم (راه ابریشم چینی) و جایگاه ایران

یکم مردادماه 1395
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۱
Share/Save/Bookmark
 
در این بخش، گزارش نخستین مباحثه موضوعی گروه تلگرامی ایراس با عنوان «کمربند اقتصادی جاده ابریشم (راه ابریشم چینی) و جایگاه ایران» که در تاریخ یکم مرداد ماه 1395 برگزار شد، تقدیم حضور شده است.
کمربند اقتصادی جاده ابریشم (راه ابریشم چینی) و جایگاه ایران
 
گزارش نخستین مباحثه موضوعی گروه تلگرامی ایراس:

کمربند اقتصادی جاده ابریشم (راه ابریشم چینی) و جایگاه ایران

یکم مردادماه 1395

مباحثه کنندکان:
دکتر بهرام امیراحمدیان، دکتر محسن شریعتی نیا، دکتر افشین زرگر، دکتر حمیدرضا عزیزی، جناب آقای ولی کوزه گر کالجی، جناب آقای محمد زارع

مدیریت جلسه:
دکتر جهانگیر کرمی

دریافت متن گزارش (کوتاه) PDF

دریافت متن گزارش (کامل) PDF

----------
ایراس: در این بخش، گزارش نخستین مباحثه موضوعی گروه تلگرامی ایراس با عنوان «کمربند اقتصادی جاده ابریشم (راه ابریشم چینی) و جایگاه ایران» که در تاریخ یکم مرداد ماه 1395 برگزار شد، تقدیم حضور شده است:

دکتر کرمی: ابتدا از آقای دكتر شریعتی نیا و آقای كالجی می خواهم كه در مورد اصل طرح راه ابریشم چینی نظرشان را ارائه کنند.

دکتر شریعتی نیا: به نظرم از ایران چند تعریف در سیاست خارجی چین ارائه شده است:
1-  به عنوان تولید کننده مهم انرژی
2-  بازاری متوسط برای کالا خدمات و سرمایه گذاری چین
3-  شریکی در مبارزه با تروریسم
4-  شریکی متوسط در رقابت استراتژیک با آمریکا و کارتی در این حوزه
5-  شریکی در طرح ابریشم که البته به تفاهم رسیدن با آن دشوار است و پیش بینی روندهای آن سخت
6-  کشوری که چین در آن حضور بیشتری نسبت به اتحادیه اروپا، ژاپن و هند داشته باشد.

دکتر کرمی: بسیار خوب. بند 5 را مفصل تر و یا کمی دقیق تر توضیح دهید.

دکتر شریعتی نیا: این طرح بزرگترین طرح تاریخ بشر است، بنابراین ابهامات آن هم بزرگ بوده و حداقل 35 سال برای اجرای آن زمان در نظر گرفته شده است. برداشت من این است که چین در این طرح میخواهد یک زنجیره ی ارزش چین محور را شکل داده و در ژئواکونومی اوراسیا به ویژه به بازیگر کلیدی تبدیل شود. اگر براساس سند دولت چین در این باره صحبت کنیم، کشورها از پنج مسیر یا پنج لینک با یکدیگر متصل و همگرا خواهند شد: هماهنگی در سیاستگذاری، تجارت آزاد و تسهیل تجاری، همگرایی مالی، اتصال زیرساخت ها به یکدیگر، توریسم و همکاری فرهنگی.

آقای کالجی: همان طور که همه دوستان مستحضر هستند مسیر راه ابریشم چین، دارای دو مسیر زمینی و دریایی است که ویژگی مسیر زمینی را می توان جهت گیری شرقی- غربی آن دانست که طرح راه ابریشم جدید آمریکا را که جهت گیری شمالی- جنوبی (آسیای مرکزی- افغانستان و آسیای جنوبی) دارد، از وسط قطع می کند اما چینی ها به سبک و سیاق سنتی خود، اشاره ای به این موضوع نمی کنند. هر چند سابقه این طرح ها به دهه 1990 بر می گردد، اما طرح راه ابریشم جدید آمریکا در سال 2011 و طرح راه ابریشم چین در سال 2013 میلادی مطرح شده است.

آقای زارع: نظرات متفاوتی نسبت به این طرح وجود دارد. هندی ها ان را اسب تروای چین برای تحقق نیات استراتژیک خود میدانند. روس ها آن را نفوذ چین در حیاط خلوت خود میدانند و به نظرم نگاه ایران هم نگاه ذوق زدگی ناشی از فضای پسابرجام است.

دکتر کرمی: پس می توان گفت که راه ابریشم چینی، طرحی بنیادین و بلندمدت برای ورود چین به اوراسیا و جهان بوده و رقیب طرح آمریكایی است.

آقای کالجی: در متن سندی که تحت عنوان «بینش و اقدامات مرتبط با ساخت مشترک کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریای قرن ٢١»  که از سوی «کمیسیون اصلاح و توسعه ملی»  وابسته به وزارت امور خارجه چین و با همکاری وزارت بازرگانی و شورای دولتی این کشور در مارس ٢٠١٥ میلادی منتشر شده است، در صفحه سوم این سند، در تشریح مسیرهای کمربند اقتصادی راه ابریشم آمده است: «کمربند اقتصادی راه ابریشم بر یکپارچه سازی چین، آسیای مرکزی، روسیه و اروپا (حوزه بالتیک) و برقرار ساختن ارتباط چین با خلیج فارس و دریای مدیترانه از طریق آسیای مرکزی و آسیای غربی و نیز مرتبط ساختن چین با آسیای جنوب شرقی، جنوب آسیا و اقیانوس هند تمرکز می کند».

دکتر کرمی: پس برای ایران هم جایگاه مهمی در طرح هست.

دکتر شریعتی نیا: در شعار بله اما در عمل به توان بوروکراتیک ایران و رابطه آن با غرب بستگی تام دارد.

آقای کالجی: در متن سند  «بینش و اقدامات مرتبط با ساخت مشترک کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریای قرن ٢١» هیچ نامی از ایران به میان نیامده است. در توضیح مسیرهای زمینی و دریایی یاد شده نیز نامی از ایران به میان نیامده و همین امر نوعی ابهام را ایجاد نموده است. در دیداری که آذر ماه سال گذشته، پروفسور جی ژیه، رئیس موسسه مطالعات روابط بین الملل معاصر چین از مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری داشتند، عدم ذکر نام ایران در این سند از سوی دکتر فاضلی، معاون پژوهشی مرکز مورد پرسش قرار گرفت و طرف چینی با سکوت و اظهار بی اطلاعی، اظهار داشت که باید موضوع را از مقامات بالاتر جویا شود.

دکتر کرمی: آقای دكتر شریعتی نیا، لطفا به این نكته آقای كالجی جواب دهید.

دکتر شریعتی نیا: این طرح به یک برنامه open source می ماند که مشارکت در آن باز بوده و بستگی به توان برنامه نویسی دارد؛ که متاسفانه در ایران ضعیف است.

ادامه دارد ...

دریافت متن گزارش (کوتاه) PDF

دریافت متن گزارش (کامل) PDF

 
کد مطلب: 1656
مولف : دکتر جهانگیر کرمی