تعاملات احتمالی روسیه و آمریکا در سوریه و پیامدهای آن بر منافع و امنیت جمهوری اسلامی ایران

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹
Share/Save/Bookmark
 
دکتر شکیبی: آمریکایی ها نسبت به راهبردی شدن روابط ایران و روسیه تردید دارند و اصولا اعتقادی به آن ندارند. آنها باور دارند که میان روسیه و ایران، بر سر آینده سوریه اختلاف به وجود خواهد آمد؛ دکتر کرمی: روس ها، زمینه حضور ما در مذاکرات سوریه را فراهم کردند. اما با وجود این، احتمال دارد که توافق آتی سوریه، زمینه ساز تحدید قدرت منطقه ای ایران باشد؛ دکتر شوری: راه حل فدرالیسم، بین بد و بدتر، ممکن است راه حل مناسبی برای ایران باشد و این راه حل، بر خلاف آن چه در بدو أمر تصور می شود، می تواند قابل بحث و مذاکره باشد. ...
 
عنوان گزارش: تعاملات احتمالی روسیه و آمریکا در سوریه و پیامدهای آن بر منافع و امنیت جمهوری اسلامی ایران
دومین جلسه شورای علمی ایراس – اردیبهشت 1395

سخنرانان:
دکتر ژند شکیبی، دانشیار دانشگاه دولتی نیویورک
دکترجهانگیر کرمی، دانشیار دانشگاه تهران و عضو شورای علمی ایراس
دکتر محمود شوری، مدرس دانشگاه و عضو شورای علمی ایراس
جناب آقای نعمت الله ایزدی، سفیر اسبق ج. ا. ایران در اتحاد جماهیر شوروی و فدراسیون روسیه

تاریخ برگزاری: اردیبهشت ماه 1395
کدبازیابی: گزارش-9505

دریافت متن کامل (PDF)

----------
ایراس - اهم نقطه نظرات:
 
 - به نظر آمریکایی ها، روسیه نسبت به حفظ اسد تعهدی ندارد. اما در نظر آن ها، تاریخ کنار گذاشتن اسد روشن نیست.
- افرادی مانند اوباما، کری، رایس و حتی مراکزی چون CIA نسبت به دیدگاه پوتین که «اسد باید کنار برود اما هنوز زمان آن مشخص نیست» اتفاق نظر دارند و از آن حمایت می  کنند.
- آمریکایی ها نسبت به راهبردی شدن روابط ایران و روسیه تردید دارند و اصولا اعتقادی به آن ندارند.
- از نگاه آمریکایی ها، روسیه طرفدار نظام فدرالی در سوریه است. آمریکایی ها باور دارند که میان روسیه و ایران، بر سر آینده سوریه اختلاف به وجود خواهد آمد.
- روس ها مخالف ظهور یک دولت، به عنوان قدرت برتر در خاورمیانه هستند.
- روس ها، زمینه حضور ما در مذاکرات سوریه را فراهم کردند. اما با وجود این، احتمال دارد که توافق آتی سوریه، زمینه ساز تحدید قدرت منطقه ای ایران باشد.
- روسیه و امریکا، هر دو به دنبال حل بحران سوریه (به هرقیمتی) هستند اما امکان پیشبرد فرآیند این «حل و فصل»، چندان روشن به نظر نمی رسد.
 

- افزایش قدرت دیپلماتیک ایران در آینده سوریه محصول بازی مناسب با سایر قدرت های منطقه ای و سایر بازیگران میدان سوریه است.
- راه حل فدرالیسم، بین بد و بدتر، ممکن است راه حل مناسبی برای ایران باشد و این راه حل، بر خلاف آن چه در بدو أمر تصور می شود، می تواند قابل بحث و مذاکره باشد.
- بازیگران کوچک و بزرگ و مختلفی در داخل سوریه نقش آفرینی می کنند که درک واقعیت سوریه بدون توجه به آن ها میسر نخواهد بود.
- روندهای خاورمیانه درنتیجه عدم توافق بازیگران حاضر در آن شکل می گیرد و نه درنتیجه توافق آن-ها؛ بنابراین، می بایست به دنبال کاستن از عدم توافقات باشیم و نه حداکثرسازی توافقات.
- تنها بازیگر خاموش ولی بسیار مؤثر خاورمیانه اسرائیل است که بدون تأمین منافع آن، هیچ توافقی در سوریه و خاورمیانه صورت نخواهد گرفت.
- به نظر می رسد که هزینه های نظامی روسیه، زمینه را برای عقب گرد آن ها (حداقل از این گستردگی و حضور مستقیم نظامی) از مناطقی مانند خاورمیانه فراهم خواهد کرد.
 

- این ادعا که روس ها برای حل و فصل بحران اوکراین به سوریه آمده اند، قابل پذیرش نیست.
- پوتین و اوباما، هر دو مایل به استقرار چارچوب های حل بحران تا ژانویه 2017 هستند تا تلاش-هایشان قبل از انتخابات آینده (ریاست جمهوری) به ثمر برسد.
- مسأله اوکراین و سوریه، از نظر اروپا و آمریکا، دو موضوع کاملا جدا از هم به شمار می آید. (ادامه دارد ...)

----------
دریافت متن کامل (PDF)

 
کد مطلب: 1419