پاسترناک؛ نویسنده‌ای که جایزه نوبل را نخواست

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۱
Share/Save/Bookmark
 
پاسترناک؛ نویسنده‌ای که جایزه نوبل را نخواست
 
بوریس پاسترناک سال ۱۸۹۰ م. در خانواده ای هنرمند در روسیه متولد شد. پدرش یکی از نقاشان و مجسمه سازان سرشناس و مادرش پیانیست معروف عصر خود بود. باریس پاسترناک در کودکی تحت تاثیر آلکساندر سکرابین پیانیست و آهنگ ساز معروف شروع به تحصیل در رشته ی پیانو کرد و حتی دو سونات نوشت. اما وقتی به این باور رسید که استعداد کافی برای دست یافتن به مهارت های فوق العاده در این زمینه ندارد، موسیقی را رها کرد و در زمینه فلسفه ادامه تحصیل داد. فلسفه را هم پس از مدتی رها کرد تا به ادبیات و نوشتن شعر روی آورد.

پاسترناک در سال ۱۹۳۴ م. به استالین نامه ای نوشت و خواستار آزادی همسر و پسر آنا آخماتووا شد. این درخواست مورد موافقت قرار گرفت و پاسترناک به همین دلیل به استالین مجموعه ی آثار گرجی را که خود ترجمه کرده بود هدیه داد. در سال ۱۹۳۶ م. هم دو اثر از پاسترناک درباره ی استالین به چاپ رسید اما به دلیل تلاشش برای آزادی خانواده آخماتووا، هیچ گاه از سوی حاکمیت بخشیده نشد. 

در همین سال پاسترناک از فضای ادبی شوروی کنار گذاشته شد و مجبور شد برای تامین مخارج خانواده اش دست به ترجمه شعر و نمایش نامه بزند. آثاری که از شکسپیر، گوته و شیلر ترجمه کرد او را به یکی از معروف ترین مترجمان عصر خود بدل کرد. 

پاسترناک در سال ۱۹۵۸ م. برای رمان "دکتر ژیواگو" جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد. این واقعه باعث طرد شدن او از سوی حکومت شوروی و حتی مردم شد تا جایی که عده ای خواستار مجازات و اخراج او از شوروی شدند. 

با اینکه خانواده او به آلمان مهاجرت کرده بودند اما خودش "ترک وطن را برابر با مرگ" میدانست پس در شوروی ماندگار شد. پاسترناک به دلیل فشار شدید از سوی مردم و حکومت برای دریافت جایزه نوبل، شعری در این باره نوشت که به خاطر این شعر هم به خیانت به کشور متهم کردند. او هم طی نامه ای به آکادمی سوئد، اعلام کرد که جایزه اش را نمی خواهد. 

پاسترناک در سال ۱۹۶۰ م. فوت کرد و تنها پس از مرگش، سخت گیری های دولتی نسبت به او کاسته شد تا جایی که در سال ۱۹۶۵ اشعارش به چاپ رسیدند و حتی در سال ۱۹۸۸ م. رمان "دکتر ژیواگو" هم در شوروی مجوز چاپ گرفت. یک سال پس از آن، جایزه نوبل برای همین اثر به پسر بزرگ پاسترناک اعطا گردید.

از آثار معروف پاسترناک می توان به "توامان در ابرها"، "خواهر من زندگی"، "کودکی لوورس"، "قطار اول وقت" و "تولد دوباره" اشاره کرد.

تهیه شده در تحریریه ایراس
 
کد مطلب: 4267