تصمیم بایدن در مورد چین چیست؟

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۵
Share/Save/Bookmark
 
تصمیم بایدن در مورد چین چیست؟
 
ایرنا- گزارش ها نشان می‌دهد به دنبال پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، امید پکن برای توسعه روابط با واشنگتن که در دوران دونالد ترامپ به سردی گرائیده بود، افزایش یافته است.
 
به نظر می‌رسد این مساله که چه زمانی اختلافات تجاری میان دو طرف و یا حتی تحریم اعمال شده علیه شرکتهای بزرگ تجاری چین پایان یابد تا حد زیادی بستگی به بایدن داشته باشد.

اکنون سوال اینجاست آیا این مشکلات حل شدنی است و یا اینکه آیا بایدن علاقه ای به حل شدن این مسائل دارد؟

ترامپ در کارنامه چهارساله خود با دوست و دشمن مشکل داشت از اروپا گرفته تا آسیا. حتی هم‌پیمانان سنتی غربی این کشور نیز از رفتارهای عجیب ترامپ مصون نبودند. جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن سبب شد،چین متحمل خسارات مالی فراوانی شود.

چین و آمریکا فاز اول توافق خود را در بهمن ماه ۱۳۹۸ امضا کرده بودند که بر اساس آن اعمال تعرفه‌های جدید ۱۵ درصدی روی ۱۶۰ میلیارد دلار کالاهای مصرفی چینی معلق شد.

همچنین به موجب این توافق، آمریکا تعرفه‌های موجود فعلی روی سایر کالاها را نیز کاهش داد. چین نیز پذیرفت که واردات کالاهای آمریکایی در حوزه انرژی، دارویی و محصولات کشاورزی را افزایش دهد.

سرانجام در دی ماه ۱۳۹۸ جنگ تجاری میان چین و آمریکا بعد از ۱۸ماه، با توافقی به پایان رسیدند که بر اساس آن چین ملزم شد ۲۰۰ میلیارد دلار واردات خود را از آمریکا افزایش دهد که این مساله یک پیروزی بزرگ برای کشاورزان آمریکایی به شمار می آید.

اکنون باید گفت بایدن اگرچه پیروز انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا به شمار می‌آید اما تاکنون استراتژی دقیقی در مورد چین اعلام نکرده، اما شواهد نشان میدهد که که او نیزرویکردی سختگیرانه در قبال چین اتخاذ کند.

در ۱۷ آذر، وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در اظهاراتی هوشمندانه توپ از سرگیری روابط با آمریکا را به زمین واشگتن پرتاب کرد.
به گزارش ایرنا از شینهوا، وانگ در پکن در نشست ویدیویی با نمایندگان هیات مدیره شورای تجاری آمریکا و چین افزود: شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در پیام تبریک خود به جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا ابراز امیدواری کرد دو طرف بر پایه اصول عدم رویارویی، احترام متقابل، تأمین منافع مشترک و کنترل اختلافات برای پیشبرد توسعه سالم و باثبات روابط دو جانبه با یکدیگر در ارتباط باشند و به اتفاق کشورها و جامعه جهانی در زمینه صلح و توسعه جهان همکاری کنند.

پیام رئیس جمهور چین به همتای آمریکایی خود بسیار ظریف و هوشمندانه است و به گونه ای آینده روابط را در گرو تصمیم واشنگتن می‌داند.
از دیگر سو، این فقط چین نیست که خواهان از سرگیری روابط با آمریکا است که سودی سرشار را نصیب شرکتهای چینی می‌کند، بلکه شرکتهای آمریکایی نیز خواستار از سرگیری روابط هستند.

به باور شورای تجاری آمریکا و چین، توسعه روابط دوجانبه از اهمیت فراوانی برخوردار است و احیای روابط دوجانبه در شرایطی که کرونا اقتصاد جهان را زمین گیر کرده ضرورتش بیشتر از پیش حس می‌شود.

گزارش ها همچنین نشان می‌دهد محافل صنعتی و بازرگانی آمریکا نیز از از سرگیری روابط دو طرف استقبال می‌کنند.

هزینه‌های اقتصادی جنگ تجاری
به باور کارشناسان این جنگ تجاری برای هر دو طرف مشکلات اقتصادی فراوانی به همراه داشت و تبعات آن تا مدتها برای دو کشور باقی خواهد ماند.
بر اساس آمارها، جنگ تجاری سبب از دست رفتن بیش از ۳۰۰ هزار شغل و تقریباً ۰.۳ درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا شد. از دیگر سو کسری موازنۀ تجارت کالا با چین در نتیجه این جنگ با افزایش روبرو شد و در سال ۲۰۱۸ به میزان بی‌سابقه ۴۱۹.۲ میلیارد دلار رسید.

بر اساس محاسبات موسسه بلومبرگ، در نیمۀ اول سال ۲۰۲۰ تنها ۲۳ درصد از هدف مقرر در توافق تجاری برای امسال تحقق یافته است. گزارش ها حاکی است تعهد پکن در توافق تجاری چین - آمریکا صرفاً یک قول شفاهی برای خرید کالاهای آمریکایی به شمار می‌آید. با بررسی تمام جوانب بعید می‌رسد بایدن به سادگی روابط با چین را از سربگیرد.

به زعم کارشناسان اگرچه دولت در آمریکا تغییر کرده است اما  تنش موجود میان آمریکا و چین همچنان به قوت خود باقی است چرا که مناقشه چین با آمریکا اساساً بر سرغلبه بلندمدت اقتصادی است و این تقابل در حوزه‌های تجارت، مسائل مالی و فناوری هنوز حل نشده است.
بنابراین احتمال ضعیفی وجود دارد که روابط دو طرف در سال‌های پیش رو به بهبودی رود ولی بدون شک تغییراتی در نوع مدیریت بحران در واشنگتن بوجود خواهد آمد.
کد مطلب: 4227