مهدی سنایی: ایران و روسیه همدیگر را به عنوان تمدن‌های تاریخی می‌بینند

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۱
Share/Save/Bookmark
 
مهدی سنایی: ایران و روسیه همدیگر را به عنوان تمدن‌های تاریخی می‌بینند
 
سخنان مهدی سنایی، مشاور ارشد وزیر خارجه در مراسم افتتاحیه نخستین همایش جامعه شناسی ایران و روسیه که امروز دوشنبه با همکاری آکادمی علوم روسیه و پژوهشگران و دانشگاه های ایرانی آغاز شده و تا دو روز ادامه خواهد یافت:
 
برقراری هر نوع دیالوگ در عرصه های مختلف بین دو کشور حائز اهمیت است این همکاری در زمینه مطالعات اجتماعی اهمیت خاصی دارد چراکه دو کشور رویکردی تمدنی به یکدیگر دارند و به عنوان دو تمدن به هم نگاه می کنند. در روسیه ایران را نه به عنوان یک کشور، بلکه به عنوان یک تمدن میشناسند.

در دوره معاصر دو کشور انقلاب ها و تحولات مشابهی را پشت سر گذاشته اند و روسیه در دوره تجدد و تاریخ معاصر ایران هم نقش قابل توجهی داشته است.

ایرانی ها هم برای کسب تجربه های مدرنیته و توسعه، از تجربیات روسیه استفاده کردند و روسیه برای ایرانیان، به عنوان پلی به اروپا شناخته می شد. 

دو کشور به ادبیات یکدیگر احترام می گذارند. هم ادبیات کلاسیک ایران در روسیه مورد توجه است و هم بالعکس. 

دو کشور در زمینه سیاسی در جهان معاصر هم از یک جانبه گرایی نگرانند و با نگاهی مشترک، این موضوع را تهدید به حساب می آورند. 

ایران و روسیه در دوره جهانی شدن، تکیه بر هویت ملی خود دارند. مسائلی همچون تحریم ها که علیه هر دو اعمال می شود، تهران و مسکو را به هم نزدیک تر کرده و اهمیت مطالعات اجتماعی را افزایش می دهد.

در افتتاحیه این همایش، کاظم جلالی سفیر کشورمان در روسیه، کاظم سجادپور رئیس مرکز آموزش و مطالعات وزارت خارجه و تعدادی از پژوهشگران ایرانی و اندیشمندان سیاسی و اجتماعی روس حضور و سخنرانی داشتند.

 پژوهشی تحت عنوان اطلس جمعیت شناسی ایران و روسیه که به صورت مشترک روی آن کار شده است هم در جریان این همایش معرفی و ارائه گردید. / ایراس

 
کد مطلب: 4171