فایننشیال تایمز

​هزینه ای که سیاست خاورمیانه ای چین برای آمریکا دارد

نفوذ چین در خاورمیانه چقدر جدی است؟

22 شهريور 1399 ساعت 16:56


منتقدان حمله سال 2003 آمریکا به عراق معتقدند که هدف واشنگتن از اینکار تحت کنترل گرفتن دومین منابع بزرگ نفت در جهان بود. حتی معماران "عملیات آزادی عراق" توجیه شده بودند که درآمدهای نفتی می تواند به بازسازی سریع یک کشور نماینده آمریکا در منطقه کمک کرده و شرایط خاورمیانه را به نفع ایالات متحده تغییر دهد. البته اگر قرار بود نفت و نفوذ، جایزه های این منطقه باشند، به نظر می رسد این چین است که برنده جنگ عراق و حتی بعد از آن شده است.
 
*چین که بزرگترین وارد کننده نفت خام در جهان است، حالا بزرگترین شریک تجاری عراق هم به شمار می رود. فقط روسیه بیشتر از عراق به چین نفت می فروشد.در نیمه نخست امسال، میزان صادرات نفت عراق به چین 30 درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته میلادی بود. این حجم، یک سوم از کل صادرات نفت عراق را شامل می شود.
  
*در همین شرایط، حجم صادرات نفت عراق به آمریکا در نیمه نخست سال جاری میلادی به نصف کاهش یافته و پنتاگون هم در صدد است تا یک سوم از نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج کند. چنین رویه ای در افغانستان هم دنبال می شود تا طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا به پایان خود نزدیک شود.
 
*مقامات افغانستان و پاکستان به فایننشیال تامیز گفته اند که پکن به طور کامل کنترل گفتگوهای صلح را در دست گرفته و به طالبان هم وعده داده به محض خروج آمریکا، سرمایه گزاری گسترده ای در حوزه انرژی و زیرساخت برای آنها انجام خواهد داد.
 
*نفوذ چین در شرایطی به سرعت در خاورمیانه افزایش میابد که متحدان منطقه ای آمریکا و حتی خود مقامات این کشور هم تعهدات واشنگتن را زیر سوال می برند. پکن بزرگترین سرمایه گذار در این منطقه بوده و با کشورهای خلیج فارس به جز بحرین پیمان های همکاری راهبردی بسته است.
 
*بیشترین سرمایه گذاری چین به سوی متحدان سنتی آمریکا روانه شده که به فناوری های نظامی چینی هم علاقه دارند. نخستین پایگاه نظامی خارجی چین 3 سال پیش در جیبوتی گشایش یافت.
 
*چین همچنین در دیگر نقاط استراتژیک این منطقه، سرمایه گذاری گسترده ای در بنادر تجاری کرده که در صورت نیاز می توانند به سادگی توسط ناوگان های نظامی مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله این موارد می توان به به بندر گوادا در پاکستان و الدقم در عمان که در دو سوی خلیج عمان واقع هستند اشاره کرد.
 
*چین تنگه هرمز را در کنار تنگه مالاکا (بین مالزی و جزیره سوماترای اندونزی) و باب المندب، برای رشد اقتصادی و نظامی خودش حیاتی می دان چراکه بخش زیادی از واردات انرژی خود را از طریق این تنگه های استراتژیک انجام می دهد.
 
*در حالیکه روابط چین و آمریکا رو به افول می رود، پکن اولویت را بر این گذاشته تا کنترل خود بر این راه های آبی را افزایش داده و توان آمریکا برای قطع دسترسی چین به آنها در صورت بروز درگیری را کاهش دهد. به همین دلیل است که چنین ناوگان دریایی بزرگی ساخته که نه تنها عظیم تر از ناوگان آمریکا است، بلکه ممکن است از آن پیشرفته تر هم باشد.


کد مطلب: 4039

آدرس مطلب: http://www.iras.ir/fa/doc/note/4039/هزینه-سیاست-خاورمیانه-چین-آمریکا

ایراس
  http://www.iras.ir