خط لوله «جریان شمالی 2» بین اروپا و آمریکا جدایی می‌اندازد

تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۳
Share/Save/Bookmark
 
خط لوله «جریان شمالی 2» بین اروپا و آمریکا جدایی می‌اندازد
 
آنتون کانِفسکی

در تاریخ 4 ژوئن ویرایش جدید قانون گسترش تحریم‌ها علیه شرکت‌های اروپایی که با احداث خط لوله «جریان شمالی 2» ارتباط دارند به سنای آمریکا ارائه شد. ریچارد گرِنِل، سفیر وقت آمریکا گفت «علیرغم تبلیغات انتخاباتی، فرایند تصویب قانون ممکن است بسیار کوتاه باشد». به گفته او آمریکا قصد دارد اگر نتواند مانع از اتمام ساخت آن [جریان شمالی 2] شود، مانع از بهره‌برداری از آن شود.
تفاوت نسخه جدید از نسخه پیشین در این است که در حالی که طرح اولیه قانون، تحریم علیه شرکت‌هایی را مدنظر داشت که در ساخت خط لوله مشارکت مستقیم دارند، اکنون روی ساختارهایی تمرکز شده است که پشتیبانی حقوقی ساخت و بیمه اعضای آن را بر عهده دارند. بخصوص طرح قانون مدنظر دارد که علیه شرکت‌های بیمه که با کشتی‌های لوله گذار کار‌ می‌کنند و همچنین مهمتر از آن، علیه شرکت‌هایی که کار کنترل و صدور گواهینامه را بر عهده دارند تحریم وضع کند. اما صدور گواهینامه و کنترل را تنها نهادهای ذیصلاح دولتی آلمان‌ می‌توانند انجام بدهند، زیرا خط لوله از قلمرو آلمان و قلمرو آبهای آن عبور‌ می‌کند.  
اسناد داخلی وزارت اقتصاد آلمان که بخش‌هایی از آن را Frankfurter Allgemeine Zeitung با استناد به منابع ارائه‌ می‌کند نشان‌ می‌دهد که تحریم‌های جدید آمریکا‌ می‌تواند نهادهای دولتی آلمان را تحت تأثیر قرار دهد.
در سند گفته‌ ‌شده که طرح قانون جدید این تهدید را در بر دارد که «اقدامات اداری و فنی نهادهای دولتی را در مراحل پایانی ساخت و بهره‌برداری از خط لوله تحت تحریم قرار‌ می‌دهد». همچنین تأکید‌ می‌شود که این «امری کاملا جدید» است. در هر صورت «پیشنهادات جدید [آمریکا] در خصوص تحریم‌ها تعداد بسیار بیشتری از شرکت‌های آلمانی و اروپایی را به سیبل‌های بالقوه تبدیل‌ می‌کند».
حقیقتا در روابط بین متحدان آتلانتیکی این اندازه بی اعتنایی گستاخانه «بزرگترها» (آمریکا) به منافع «کوچکترها» (آلمان) وجود نداشته است. به نظر‌ می‌رسد که واشنگتن از خطی عبور کرده است که آن سوی آن تعویق اتمام ساخت و آغاز بهره‌برداری از آن به تاریخی نامعلوم و برای برلین به معنی اذعان به وابستگی کامل به آمریکا خواهد بود.
 
شش ماه قبل، بعد از تصویب اولین تحریم‌ها علیه خط لوله روسیه و آلمان، ما این سوال را مطرح کردیم: «کی تحمل آلمانی‌ها سر‌ می‌آید؟» فعلا که آلمانی‌ها تحمل‌ می‌کنند، هرچند هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که «تحریم‌هایی که اکنون در حال بررسی هستند به نظر ما ماهیت فراسرزمینی دارند، ما آنها را رد‌ می‌کنیم».
برلین سعی‌ می‌کند از مشاجره علنی با واشنگتن بپرهیزد و در بیانه‌های خود محتاطانه عمل‌ می‌کند، اما نشانه‌هایی پدید‌ می‌آیند که نشان‌ می‌دهند کار به اعتراضات شفاهی از سوی آلمان محدود نخواهد شد. خودداری آنگلا مرکل از سفر به آمریکا برای شرکت در نشست جی 7 بلافاصله بعد از اعلام وضع تحریم‌های جدید نیز این موضوع را نشان‌ می‌دهد.
پاسخ کتبی بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا به درخواست امانوئل مورل، نماینده پارلمان اروپا نیز لازم است مورد توجه قرار گیرد. در پاسخ آمده است، تحریم‌ها علیه اقداماتی که قوانین اتحادیه اروپا مجاز کرده است «قابل قبول نیستند و حقوق بین‌الملل را نقض‌ می‌کنند». در نامه بورل گفته‌ می‌شود: کمیسیون اروپا «آماده‌ می‌شود مکانیزم تشدید تحریم‌ها را به تصویب برساند که ثبات اروپا را در مقابل تحریم‌های فراسرزمینی کشورهای ثالث افزایش‌ می‌دهد». جزئیات بیشتر آورده نشده است.
فعلا که چشم‌انداز جنگ تحریم بین دو مرکز اصلی دنیای غرب دیگران را نیز‌ می‌ترساند. ضمنا تصمیم به کاهش نیروهای نظامی آمریکا در آلمان پاسخ ترامپ به خودداری مرکل از سفر به آمریکا بود، زیرا آلمانی‌ها هزینه کمی برای تشریک مساعی نظامی‌ می‌پردازند، و برای آمریکایی‌ها مناسب نیست که از دیگران حفاظت کنند، در حالی که این «دیگران» ترجیح‌ می‌دهند گاز روسیه را بخرند، نه گاز آمریکا را. شکاف پدید آمده بین اروپا و آمریکا معطل نخواهد ماند.  
منبع:
https://www.fondsk.ru/news/2020/07/02/severnyj-potok-2-otdaljaet-evropu-ot-ssha-51276.html
 
کد مطلب: 3973