روسیه و اروپای شرقی
آسیای مرکزی
قفقاز جنوبی
همسایگان اوراسیانسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » يادداشت » حوزه های جغرافیایی

یادداشت روزنامه روسی نیزاویسیمایا گازتا

روش‌های روسیه و چین برای مقابله با سناریوی ایرانی محاصره مالی

۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۷

*آناستاسیا باشکاتوا، مدیر بخش اقتصاد روزنامه نیزاویسیمایا گازتاخطر قطع دسترسی روسیه به سویفت مانند شش سال پیش جدی است. سناریوی ایرانی محاصره مالی (منفصل شدن از سیستم پرداختهای بین بانکی SWIFT) برای بزرگترین اقتصادهای جهان که در رویارویی با واشنگتن قرار دارند دیگر چیز چندان عجیب و غریبی نیست. مقامات چینی اعلام کرده اند که پکن برای این رویارویی باید بطور واقعی و نه فقط بطور روانی آمادگی پیدا کند. وزارت دارایی فدراسیون روسیه خود را خوشبین نشان می‌دهد و یاد آوری می‌کند که در طول شش سال تحریم، روسیه توانسته است سیستم مالی خود را توسعه دهد. اما ظاهراً مقامات مسکو هنوز به چنین چیزی اعتقاد ندارد.

نایب رئیس کمیته کنترل اوراق بهادار چین فان سین‌های اعلام کرد چین باید خود را برای قطع ارتباط احتمالی از سیستم پرداخت دلار در صورت تحریم‌های واشنگتن آماده کند.

بطور خاص منظور او تسویه حساب‌های دلاری هنگام استفاده از سیستم انتقال اطلاعات و پرداخت بین بانکی سویفت می‌باشد.

نشریه هنگ کنگی South China Morning Post به نقل از این مقام چینی نوشت: "ما باید از قبل برای قطع ارتباط آماده شویم آن هم بصورت واقعی و نه فقط از نظر روانی". وی افزود وابستگی به این سیستم‌ها در پرداختهای دلاری، چین را در برابر تحریم‌های احتمالی واشنگتن آسیب پذیر می‌کند.

فان سین‌های همچنین به خطرات ناشی از کاهش احتمالی ارزش دلار اشاره کرد. چین تقریبا 2 تریلیون دلار سرمایه گذاری غیر مالی در خارج از کشور دارد. علاوه بر این چین یکی از بزرگترین دارندگان بدهی‌های دولت ایالات متحده است. اکنون سرمایه گذاری‌های چین در اوراق بهادار ایالات متحده تقریباً 1.1 تریلیون دلار است. وی توضیح داد: اگر دارایی‌های خارجی ما به یوآن بود اکنون چنین نگرانیهایی نداشتیم.

به نظر می‌رسد که مقامات روسی علیرغم تهدیدهای جدید جمهوریخواهان کنگره آمریكا برای قطع دسترسی روسیه به سویفت، خوش بین تر هستند. هنگامی که چنین تهدیدی در سال 2014 شنیده شد دولت خبر داد که وزارت دارایی و بانک مرکزی به طور جدی برای محافظت از پرداخت‌های داخلی در صورت قطع احتمالی ارتباط سویفت تلاش می‌کنند. در همین حال آلکسی موییسف معاون وزیر دارایی توضیح داد که این تهدید فقط یک فرضیه است، زیرا قطع ارتباط روسیه از سویفت زندگی را نه تنها برای مسکو بلکه برای تمام شرکای تجاری فدراسیون روسیه سخت می‌کند.

در طول شش سال تحریم، اقدامات خاصی انجام شده است. اولا بانک مرکزی یک سیستم ملی کارتهای پرداختی ایجاد کرده است که بر اساس آن کارت‌های Mir و سیستم پرداختهای سریع ایجاد شدند. ثانیا، همکاری‌های بین‌المللی تقویت شده و بطور فعالی در بازار بین‌الملل وارد شده است. این مطلبی است که سوی وونهون دانشیار پژوهشگاه روسیه، اروپای شرقی و آسیای میانه آکادمی علوم اجتماعی چین در مطالعه‌ای که درباره تهدیدات تحریم‌های مالی علیه روسیه انجام داده است نوشته است.

ثالثاً شرایط فعالیت صادرکنندگان کارت‌های بین‌المللی در روسیه با سیستم ملی کارتهای پرداخت روسی هماهنگ شده است. مقامات ایجاد یک مرکز کلیرینگ عملیاتی واحد ایجاد نمودند تا معاملات داخلی را که از طریق کارتهای سیستم‌های پرداخت بین‌المللی انجام شده اند پردازش نمایند.

بعلاوه یک سیستم تبادل اطلاعات مالی داخلی ایجاد شد که البته عمدتا در خاک روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوی وونهون گفت: برای ارتقای این سیستم در سطح بین المللی، روسیه در