روسیه و اروپای شرقی
آسیای مرکزی
قفقاز جنوبی
همسایگان اوراسیانسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » يادداشت » حوزه های جغرافیایی

جنگ‌جویان افراطی در کنار مرزهای کشورهای مشترک المنافع

تلاش اطلاعات پاکستان برای احیای "خلافت" در افغانستان

۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۹

    سازمان اطلاعات بین المللی پاکستان (ISI) ترانزیت شبه نظامیان گروه‌‌های تروریستی لشکر طیبه و جیش محمد را به افغانستان برنامه ریزی‌ می‌نماید و در آنجا آنها به داعش‌ می‌پیوندند. گروه‌هایی از "مهاجران جنگی" پاکستان عملیات خود را در استان‌‌های شرقی ننگرهار و کنر آغاز کرده اند. براساس ارزیابی‌های کارشناسان مطلع، مامورین ISI تلاش‌ می‌كنند كه از طریق مهاجرت شبه نظامیان، نه تنها زیرساختهای "ولایت خراسان" (شاخه داعش در افغانستان) را احیا كنند، بلكه توانمندی‌‌های طالبان را برای فشار نظامی بر دولت افغانستان، افزایش دهند.

در اواخر ماه مه سال 2020 جلسه‌ای در استان شرقی كنر افغانستان تشکیل شد که برگزار کننده آن فرماندار در سایه طالبان، ملا احمدالله بود. به گفته منابع ما در کابل چندین فرمانده میدانی بزرگ طالبان، گروه افراطی پاکستانی لشگر طیبه و همچنین افسران اطلاعاتی بین‌المللی پاکستان در این نشست حضور داشتند. در این جلسه، موضوع انتقال دهها تن از مبارزان لشکر طیبه به کنر و تعامل آنها با طالبان در عملیاتهای تروریستی علیه نیروهای دولتی افغانستان مورد بحث قرار گرفت. ظاهرا ریاست نشست با احمدالله، فرماندار در سایه طالبان بود، اما در واقع مامورین ISI مدیریت ملاقات تروریست‌‌های افغانی و پاکستانی را بر عهده داشتند.

چند روز پس از این جلسه، گروهی متشکل از 30 شبه نظامی لشکر طیبه به فرماندهی یک افسر سابق اطلاعاتی پاکستان بنام بلال (که با نام مستعار زرقاوی نیز شناخته‌ می‌شود) به منطقه دانگام استان کنر در مرز پاکستان، نفوذ نمودند. به گفته منابع مطلع ما در کابل، بلال نقش مهمی در زیرساخت‌‌های سایه‌ای ایجاد شده توسط ISI برای مدیریت گروه‌‌های مختلف جهادی تروریستی در منطقه ایفا‌ می‌کند: "بلال قبلاً رهبری یک مرکز آموزش جهادی بزرگ واقع در شهر مظفرآباد که مرکز اداری آزاد کشمیر (پاکستان کشمیر)‌ می‌باشد را بر عهده داشت، سپس مشغول برنامه ریزی برای عملیاتهای تروریستی در جلال آباد (مرکز اداری استان شرقی افغانستان ننگرهار) شد". در حال حاضر، گروه بلال در تلاش است تا به یک مرکز هماهنگی برای گروه‌‌های مختلف تروریستی افغان و پاکستانی که در کنر فعالیت‌ می‌کنند، تبدیل شود. بلال همچنین تلاش‌‌های مستمر و فعالی دارد تا از طریق انتقال شبه نظامیان از پاکستان، تعداد نیروهای تحت کنترل خود را افزایش دهد.

ستیزه جویان گروه‌‌های پاکستانی لشکر طیبه و جیش محمد همچنین در یک پروژه تروریستی دیگر شرکت‌ می‌کنند: احیای مجدد "ولایت خراسان" یا همان شاخه افغانی داعش، که در واقع چند ماه پیش توسط تکاوران و نیروهای اطلاعاتی ارتش ملی افغانستان نابود شد. به گفته منابع ما که به خوبی با اوضاع آشنا هستند، مأمورین اطلاعاتی آژانس بین المللی پاکستان همچنین مشغول ملحق کردن جنگجویان لشگر طیبه و جیش محمد به صفوف داعش نیز هستند: "دقیقا با پشتیبانی ISI است که "لشکرها" و "جیشها" به افغانستان منتقل شده و به داعش‌ می‌پیوندند. در چارچوب پروژه‌ای که در راولپندی (شهری که فرماندهی ارتش پاکستان در آن واقع شده است) تهیه شده است مامورین ISI برای تسهیل عملیاتهای جهادی، شبکه گسترده‌ای از پشتیبانی مالی و لجستیکی ایجاد کرده اند."

همانطور که قبلاً نیز گزارش داده بودیم در اوایل ماه آوریل، نیروهای ویژه افغانستان کل فرماندهان ولایت خراسان و در راس آنها اسلم فاروقی امیر داعش (او تبعه پاکستان‌ می‌باشد) را که قبلاً از نزدیک با لشکر طیبه و طالبان پاکستان در ارتباط بود به اسارت گرفت. تقریباً دو ماه است که فعالیت داعش در افغانستان فلج شده است که بدیهی است که باعث ناخرسندی سرویس‌‌های ویژه پاکستانی‌‌ها می‌شود: از اواخر ماه مه، ماموران و عاملین ISI به شدت کار خود را برای تقویت موقعیت داعش در شرق افغانستان تشدید کرده‌اند. به جای اسلم فاروقی که در زندان افغانستان است مولوی محمد به مقام "امیری" ولایت خراسان رسید. او از ساختارهای لشگر طیبه آمده و هنوز هم نه تنها با لشگر طیبه، بلکه با اطلاعات بین سازمانی پاکستان نیز ارتباط نزدیکی دارد.

منابع آگاه ما در کابل‌ می‌گویند: "در حال حاضر گروه‌‌های تروریستی پاکستان"لشگر طیبه" و "جیش محمد" در حال گسترش حضور خود در شرق افغانستان هستند و به طور فعال هم با طالبان افغانستان و شبکه حقانی، و هم با ولایت خراسان در تعامل هستند. البته این اتفاق در چارچوب یک استراتژی بسیار دقیق و سنجیده مقامات ارشد ارتش و سرویس‌‌های اطلاعاتی پاکستان رخ‌ می‌دهد. در زمانیکه ایالات متحده به بازی با طالبان روی آورده است و "ملاهای خشمگین" را به سمت "گفتگوهای بین افغانی" و مذاکره با دولت افغانستان سوق‌ می‌دهد، اسلام آباد به منابعی جدید احتیاج دارد که تحت پرچم جهاد، اوضاع افغانستان را باز هم بی ثبات کنند. به همین دلیل، "لشکرها" و "جیشها" در کشور ظاهر شده‌اند و قصد دارند حملات تروریستی را هم تحت برند خودشان و هم تحت برند داعش انجام دهند. با این حال، اپراتور همه این گروه‌‌ها یکی است: ISI، و هدف نیز مشترک است: نابودی کشور افغانستان."

طبق برآوردهای سازمان ملل حداقل 6 هزار جهادی خارجی در حال حاضر در افغانستان فعالیت‌ می‌کنند. بیشتر آنها شهروندان پاکستان، اعضای گروه‌‌های تروریستی مستقر در خاک پاکستان هستند. مثلا تنها شبه نظامیان لشگر طیبه در افغانستان بیش از 1 هزار نفر‌ می‌باشند: حدود 800 جهادی از لشگر طیبه در کنار طالبان در استان ننگرهار (مناطق شیرزاد، دور بابا، موماند دارا) و حداقل 220 شبه نظامی در کنر فعالیت‌ می‌کنند. علاوه بر این، بیش از 200 تروریست از گروه جیش محمد در حال نبرد با نیروهای دولت افغانستان در ننگرهار هستند (در کنر جیش محمد 30 رزمنده دارد).

منابع ما در کابل گزارش‌ می‌دهند که علاوه بر ننگرهار و کنر، ستیزه جویان گروههای تروریستی پاکستان وابسته به ISI در استان شرقی نورستان نیز مشاهده شده‌اند: "پاکستانی‌‌ها آشکارا در کار خود جدی شده‌اند، آنها عملیات‌های تروریستی را در مناطق مرزی در امتداد خط دیورند (مرز بین افغانستان و پاکستان) در سه استان افغانستان برنامه‌ریزی و اجرا‌ می‌کنند. در همین زمان، شبه نظامیان "لشگر طیبه" و "جیش محمد" نیز اقدامات خود را با القاعده هماهنگ‌ می‌کنند، آنها ارتباط خود را با طالبان تنها در حرف قطع کرده‌اند".

بدیهی است که امروز در شرق افغانستان با پشتیبانی اطلاعات بین سازمانی پاکستان، زیرساخت‌‌های محلی جامعه جهادی در حال تقویت است. این شامل تقویت مواضع شبکه حقانی، طالبان و القاعده از طریق اعزام گروه‌‌های تروریستی پاکستانی لشگر طیبه و جیش محمد، و همچنین احیای پروژه دولت اسلامی ( این هم با کمک نیروهای لشگر طیبه انجام‌ می‌شود)‌ می‌باشد. به احتمال زیاد، استراتژیستهای ISI، استانهای ننگرهار، کنر و نورستان را "حلقه ضعیف" در سیستم امنیتی افغانستان‌ می‌دانند و قصد دارند از موقعیت جغرافیایی نورستان برای ارتقاء نفوذ خود در مناطق شمال شرقی و شمالی کشور استفاده کنند.

اگر فعالیت مخرب سرویس‌‌های مخفی پاکستان از طریق تلاش‌‌های بین‌المللی و مهمتر از همه کشورهای منطقه مهار نشود پس از گذشت چند ماه شبه نظامیان "لشگر طیبه" و "جیش محمد" در نزدیکی مرزهای شمالی افغانستان ظاهر‌ می‌شوند، یعنی مستقیما در نزدیکی چین و آسیای میانه. و این یک تهدید کیفی جدید برای امنیت دولتهای فضای پس از اتحاد جماهیر شوروی خواهد بود که مسکو نیز باید به آن عکس العمل نشان بدهد.

منبع: سایت نیزاویسیمایا گازتا (9/6/2020)

 

http://www.ng.ru/world/2020-06-09/100_pakistan09062020.html