روسیه و اروپای شرقی
آسیای مرکزی
قفقاز جنوبی
همسایگان اوراسیانسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » يادداشت » حوزه های جغرافیایی

ایالات متحده در صدد است آلمان را به روسیه هدیه دهد

۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۴

*ایوان دانیلُف در ریانووستی

    از اظهارات جوزپ بورل، کمیساریای امور خارجه کمیسیون اروپا(مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا)، مبنی بر اینکه پس از قرن آمریکایی «قرن آسیایی» در جهان آغاز شده است، می توان انتظار داشت که واشنگتن تلاش خواهد کرد تا فشار خود را بر بروکسل تشدید نماید.

چنین تصوری در مورد اقدامات بعدی واشنگتن دست کم می تواند بر اساس تجربه تاریخی 15-20 سال اخیر مطرح شود، تجربه ای که نشان می دهد هرگونه تلاشی از سوی سیاستمداران اروپایی (البته نه تنها سیاستمداران اروپایی) برای چشیدن طعم آزادی و دویدن با پرچم‌های ژئوپلیتیکی که با دقت توسط دیپلمات‌های وزارت امور خارجه و سایر فرستادگان «دولت پنهان» آمریکا تنظیم شده اند با استفاده از فشار دیپلماتیک، تحریم‌ها و در صورت لزوم حتی فناوری «انقلاب‌های رنگی» به انتقام سخت منتهی می شود.

بر این اساس، این بیانات در این باره که اتحادیه اروپا به عنوان متحد کوچک ایالات متحده در مبارزه با چین (که دست کم طی دهه آینده وظیفه ژئوپلیتیکی آشکار و اصلی ایالات متحده است) عمل نخواهد کرد، نمی تواند بدون مجازات بماند. علاوه بر این، اتحادیه اروپا همچنین درخواستی برای سیاست خارجی مستقل در آسیا ارائه داد و حتی شروع به تحقق تهدیدهای خود برای محرومیت غول‌های فناوری اطلاعات آمریكا (مانند فیس بوك یا مایکروسافت) از فرصت‌های مشاركت در بهینه سازی مالیات در اتحادیه اروپا كرد.

 این مجازات واقعاً دنبال شد و به معنای واقعی کلمه روز جمعه رسانه­های آمریکایی برنامه این مجازات را فاش کردند، با این حال، تفاوت ظریف مهمی وجود دارد: بسیاری، از جمله کارشناسان آمریکایی به درستی معتقدند که این اقدامات به احتمال زیاد فاصله بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا را تقویت کرده و حتی به روسیه کمک می کند.

 وال استریت ژورنال، پرچمدار رسانه‌های تجاری آمریکا با استناد به منابع خاص خود و تأییدیه‌های دریافت شده از مقامات ارشد پنتاگون، از مجازات نمایشی آلمان (به عنوان رهبر واقعی اتحادیه اروپا) به خاطر رفتار ضدآمریکایی اش خبر می دهد.

مقامات دولت آمریكا اظهار داشتند: «رئیس جمهور ترامپ به پنتاگون دستور داده است تا ماه سپتامبر هزاران سرباز آمریكایی را از آلمان خارج كند كه باید به طور اساسی موضع نظامی ایالات متحده را در اروپا تغییر داده و تنش فزاینده بین واشنگتن و برلین را در مورد هزینه‌های نظامی و سایر مسائل امنیتی منعكس كند. دستور خروج نظامیان، حضور نیروهای آمریکایی در آلمان را به میزان 9.5 هزار نفر کاهش می دهد (از 34.5 هزار نظامی که به طور دائم در آنجا مستقر هستند). این همچنین (حداکثر) در آینده تعداد سربازان آمریکایی در آلمان را محدود خواهد کرد. طبق رویه موجود، در صورت چرخش واحدها و شرکت در تمرینات، تعداد کل نیروهای نظامی (ایالات متحده در آلمان) می تواند به 52000 نفر برسد.

اگر منطق رسمی گفتمان سیاسی واشنگتن و به طور خاص آن نسخه از ادراک جهان را دنبال کنیم که توسط بخش خاصی از نخبگان سیاسی آمریکا که خود ترامپ نیز به آن تعلق دارد تبلیغ می شود که  این مجازات این است که امریکا آلمان را از حمایت نظامی آمریکا محروم می کند. این کاهش در «سطح امنیت» کامل نیست، و به احتمال زیاد نمایشی است، یعنی به عنوان دلیل و برهان ضروری است چنانچه برلین و بر