سیاست خارجی
سیاست های امنیتی و نظامی
جامعه و سیاست
اقتصاد و انرژی
سازمان های منطقه ای
تاریخ
فرهنگ و هنر


نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » يادداشت » سیاست های امنیتی و نظامی

ماریانا بلنکایا

نبرد ادلب سوریه نیاز کیست و چرا؟

ترجمه اختصاصی ایراس

۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۸

اگر اسد ادلب را بازپس بگیرد تقریبا کل کشور تحت کنترل او خواهد بود، به جز چندین منطقه، که عمدتا تحت قیمومیت آمریکاست. از این رو، پیروزی احتمالی در ادلب، رژیم سوریه را در چارچوب ژنو کمتر سازگار کرده و در آستانه رویارویی مستقیم با ائتلاف غرب قرار می‌دهد.روز به روز عملیات نظامی در استان ادلب - واقع در شمال سوریه - ممکن است آغاز شود. این منطقه آخرین منطقه از چهار منطقه عاری از تنشی است که سال گذشته روسیه، ترکیه و ایران در فرمت مذاکرات آستانه بر روی آن توافق کرده بودند که هنوز به کنترل دمشق درنیامده است. این نبرد، یا به عبارت دقیقتر، وضع نیروها پس از اتمام آن، ناگزیر به نقطه عطفی برای مناقشه سوریه و تمام نیروهای درگیر در حل و فصل آن تبدیل خواهد شد.

 

اگر بشار اسد رئیس جمهور سوریه ادلب را پس بگیرد، عملا کل کشور تحت کنترل او در خواهد آمد، به جز چندین منطقه، که عمدتا تحت قیمومیت آمریکاست؛ یعنی مناطقی در شمال شرق و جنوب شرق کشور، و همچنین بخشی از صحرای سوریه (همچنین در شرق)، که در آن هنوز بیشتر مبارزان گروه تروریستی «دولت اسلامی» (که در روسیه ممنوع است) باقی می‌مانند. با توجه به اینکه مقامات سوریه تمایل دارند تا زمان برقراری مجدد حکومت اسد بر تمام قلمرو سوریه، عملیات خود را متوقف نکنند، درگیری می‌تواند به رویارویی بین دمشق و واشنگتن تبدیل شود.

 

اهمیت ادلب

استان ادلب در مرز ترکیه واقع شده است، از طریق آن کوتاه‌ترین مسیر از لاذقیه به حلب، و همچنین بزرگراه بین‌المللی M5  که ترکیه و اردن را (از طریق حلب و دمشق) به هم متصل می‌کند، می‌گذرد.

 

منطقه عاری از تنش ادلب، فراتر از مرزهای اداری استان بوده و شامل پاره‌ای از مناطق استان‌های حما، لاذقیه و حلب می‌باشد. این منطقه به طور مستقیم در مجاورت مناطقی قرار دارد که ترکیه طی دو عملیات نظامی «سپر فرات» و «شاخه زیتون» کنترل بر آنها را برقرار کرده است.

 

در ادلب نیروهای اصلی گروه تروریستی هیئت تحریرالشام (که بیشتر با نام قدیم آن، جبهه النصره شناخته می‌شوند) متمرکز هستند. طبق ادعای برخی از رسانه‌ها، این نیروها، حدود 60 درصد از استان، از جمله خود شهر ادلب را کنترل می‌کنند. تعداد این یگان‌ها، با توجه به برآوردهای مختلف، می‌تواند 50 تا 60 هزار نفر باشد، اما باید در نظر گرفت که یگان‌های آنها ممکن است بین خودشان درگیری و اختلاف داشته باشند.

 

همچنین در ادلب، یگان‌های معارضان مسلح سوری هم فعال هستند که در اوایل آگوست در چارچوب جبهه آزادی‌بخش ملی متحد شده‌اند. تعداد آنها حدود 85 تا 100 هزار نفر است. پانزده گروه