سیاست خارجی
سیاست های امنیتی و نظامی
جامعه و سیاست
اقتصاد و انرژی
سازمان های منطقه ای
تاریخ
فرهنگ و هنر


نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » يادداشت » سیاست خارجی

دیمیتری ترنین

نزدیکی خطرناک؛ چگونه یک اتحاد غیرمنتظره در هلسینکی شکل گرفت؟

ترجمه اختصاصی ایراس

۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۸

پس از کنفرانس مطبوعاتی در هلسینکی، رییس جمهور روسیه در یک رابطه سیاسی با دونالد ترامپ قرار گرفت. به این ترتیب، ممکن است مسکو منتظر شگفتی‌های ناخوشایند باشد، از این رو، مسکو باید بسیار محتاطانه عمل کند.تصور اصلی از جنبه عمومی دیدار روسای جمهور روسیه و ایالات متحده در هلسینکی این است که ظاهرا ولادیمیر پوتین تصمیم گرفته دونالد ترامپ را به طور جدی رویاروی بخش عمده‌ای از نهادهای حاکمیت سیاسی آمریکا قرار دهد. رسانه‌های غربی عادت کرده‌اند که پوتین و ترامپ را مانند برادران دوقلو تصور کنند، اما آنها در هلسینکی واقعا جبهه مشترکی علیه دموکرات‌ها، کمیته دادستان ویژه مولر و رسانه‌های آمریکا اتخاذ کردند. این پدیده‌ی جدیدی است که اساسا مفهوم جنگ ترکیبی را که اکنون چهار سال است ایالات متحده و روسیه آن را هدایت می‌کنند گسترش می دهد. خطوط مشروط و قراردادی این جبهه دیگر نه مانند سال‌های جنگ سرد از مرزهای این دولت‌ها و بلوک‌های آنها عبور می‌کند، و نه همانند آنچه تا کنون در جریان بود، از میان مراکز دولتی و اطلاعاتی دو کشور می گذرد،  بلکه از درون خود این کشورها در جریان است.

 

ترامپ ریسک می‌کند

زمان نشان خواهد داد حسابی که کرملین روی رئیس فعلی کاخ سفید کرده، تا چه اندازه قابل توجیه خواهد بود. در آستانه نشست هلسینکی ترامپ نسبت به دیدار قبلی که سال گذشته در حاشیه اجلاس گروه بیست در هامبورگ برگزار شد، به مراتب قوی‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری به نظر می‌رسید. در این زمان، هنوز پایگاه حامیان گسترده‌اش از هم نپاشیده، اقتصاد طبق داده‌های وال استریت نتایج خوبی را نشان می‌دهد، تیم دستیاران مستقیمش که با هماهنگی بیشتری کار می‌کند و به رئیس خود وفادار هستند تقویت شده است، برعکس، دموکرات‌ها، رنگ پریده به نظر می‌رسند. ظاهرا آنها هنوز موفق نشده‌اند از شکست در انتخابات 2016 درس بگیرند. دستورالعمل مثبتی برای کشور تهیه نشده است؛ گروهی از رهبران اعلام شده تاکنون موثر نبوده‌اند. در این شرایط استیضاح ترامپ بسیار بعید به نظر می‌رسد، اما انتخاب مجدد او برای سال 2020، از یک سال پیش قابل تصور نبود، اما اکنون دیگر غیرممکن نیست.

 

در عین حال، نباید فراموش کرد که سیاست در ایالات متحده، شبیه «ترن‌های هوایی امریکایی» است، جایی که موقعیت برخی صاحبان یا افرادی که از موقعیت‌های بالا برخوردارند، می‌تواند با سرعت چشمگیری تغییر کند. سخنرانی ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پوتین، بیانگر شک و تردید عمومی او درباره صحت و