محسن پاک آیین

فصل جدید در روابط ایران و تاجیکستان

یادداشت تحلیلی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۵۲
Share/Save/Bookmark
 
سفر اخیر دکتر ظریف وزیر امور خارجه، به تاجیکستان نشانگر جدیت ایران برای تقویت روابط با همسایگان دور و نزدیک و ایجاد اعتماد متقابل، با دوستان قدیمی خود در منطقه می باشد.
 

سفر اخیر دکتر ظریف وزیر امور خارجه، به تاجیکستان نشانگر جدیت ایران برای تقویت روابط با همسایگان دور و نزدیک و ایجاد اعتماد متقابل، با دوستان قدیمی خود در منطقه می باشد. سیاست ایران در آسیای مرکزی و قفقاز با تاکید بر پیشینه مشترک تاریخی و فرهنگی، توسعه مناسبات با دولت ها و ملت های این حوزه، بخصوص در زمینه های اقتصادی است. ایران، از نخستین کشورهایی است که استقلال این کشورها بخصوص تاجیکستان را به رسمیت شناخت و در یک مقطع حساس و
سیاست ایران در آسیای مرکزی و قفقاز با تاکید بر پیشینه مشترک تاریخی و فرهنگی، توسعه مناسبات با دولت ها و ملت های این حوزه، بخصوص در زمینه های اقتصادی است
در زمان جنگ‌ داخلی تاجیکستان، در کنار روسیه، با انجام اقدامات میانجیگرانه موفق شد، برای تحقق آشتی ملی در تاجیکستان و تثبیت موقعیت امامعلی رحمان، نقش تعیین کننده ای ایفا نماید. پس از آن نیز تقویت مناسبات اقتصادی و مشارکت در پروژه‌های زیرساختی از جمله در حوزه‌های سدسازی و راه‌سازی، در دستور کار ایران قرار گرفت. افتتاح سد و نیروگاه برق‌آبی سنگ توده- ۲ در جنوب غرب تاجیکستان، در سپتامبر 2011 نقطه عطف همکاری های ااقتصادی تهران و دوشنبه بود.
 
اما سفر دکتر ظریف به تاجیکستان در زمانی انجام شد که به دلیل تلاش های برخی از کشورهای منطقه برای ایجاد اختلال در روابط دو کشور و بروز وجود برخی سوءتفاهم‌های بی دلیل، با رکود مواجه شده بود. مانع تراشی های دوشنبه بر سر راه  عضویت کامل ایران در شانگهای و پخش برخی اظهارات ضد ایرانی در رسانه ملی تاجیکستان، در افزایش سردی روابط فیمابین تاثیر غیر قابل انکاری داشت. بر این اساس سفر ظریف به تاجیکستان و مذاکرات سودمند وی با امامعلی رحمانف رئیس جمهور تاجیکستان، نقطه آغازی برای رفع سوء تفاهم‌ها و بنای روابط دوستانه شد و نشان داد که از طریق مذاکره و رایزنی می توان اختلافات را حل‌وفصل
سفر ظریف به تاجیکستان و مذاکرات سودمند وی با امامعلی رحمانف رئیس جمهور تاجیکستان، نقطه آغازی برای رفع سوء تفاهم‌ها و بنای روابط دوستانه شد و نشان داد که از طریق مذاکره و رایزنی می توان اختلافات را حل‌وفصل کرد
کرد.
 
متعاقب سفر دکتر ظریف، برگزاری یازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های بازرگانی، اقتصادی، فنی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان در تهران  نیز نشان داد که موانع گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور بر طرف شده و این اتفاق نماد تمایلات صمیمانه و حسن نیت دو کشور می باشد.
 
با توجه به این تحولات می توان امیدوار بود که زمینه های لازم برای رایزنی‌های بیشتر جهت تقویت اعتماد و بهسازی روابط بخصوص در حوزه های اقتصادی فراهم شده است.
 
بخصوص در مقطع فعلی که گروه های تروریستی تکفیری بخصوص داعش، پس از شکست در عراق و سوریه به دنبال مقاصد جدید در آسیای مرکزی و قفقاز هستند، تهران و دوشنبه می توانند با رایزنی و تداوم همکاری نقش خود در مقابله با تروریسم و استقرار صلح و امنیت در منطقه را ایفا نمایند. نکته مهم این است که در دیدار رئیس جمهوری تاجیکستان و وزیر خارجه ایران نیز درباره مسائل امنیت منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و همکاری درچارچوب سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر شده است.
 
سفر دکتر ظریف به دوشنبه و متعاقبا برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی، آغاز فصل جدیدی در روابط دو کشور را نشان می دهد و نوید بخش آینده ای بهتر و پرامید برای دو کشور  دوست و برادر می تواند باشد.
 

 
نویسنده: محسن پاک آیین، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان و عضو ارشد شورای علمی ایراس
 
 

 
کد مطلب: 3437
مولف : محسن پاک آیین