مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه و عضو شورای علمی ایراس

منافع مشترك با همسايگان شمالي

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۱
Share/Save/Bookmark
 
 

يكي از مهم‌ترين نكاتي كه سفر روز چهارشنبه (10 آبان 1396) ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه به تهران يادآوري مي‌كند اين واقعيت است كه روابط دو کشور علاوه بر ابعاد بين‌المللي و دوجانبه‌اي كه در گذشته از آن برخوردار بود و طي سه سال گذشته تعميق و گسترش قابل‌‌توجه يافته از دو بعد جديد همكاري‌هاي منطقه‌اي خاورميانه‌اي و اوراسيايي نیر برخوردار شده است.
 
در فاصله سفر آذرماه سال 1394 رئيس‌جمهور روسيه به تهران و ديدار وي با رهبر معظم انقلاب و رئيس جمهوري اسلامي ايران همكاري‌هاي دو کشور در مبارزه با تروريسم و برقراري آرامش و ثبات در خاورميانه نتايج بي‌نظير و محسوسي داشته است.اين دستاورد ناشي از رويكردهاي مشترك راهبردي دو كشور و شناخت واقعي از ظرفيت‌هاي متقابل دو طرف و پيوند خوردن آن به هم است.
 
علاوه بر اين كريدور شمال و جنوب كه يك طرح راهبردي اقتصادي است و منطقه بزرگي را از شبه‌قاره هند، خليج‌فارس تا شمال روسيه و اروپاي شرقي و مركزي را از طريق سه کشور ايران، آذربايجان و روسيه به هم پيوند مي‌دهد براي بار دوم در فاصله كمتر از يك سال روساي جمهور سه کشور را گرد هم آورده است و اين طرح كه منافع بلندمدتي براي كشورهاي منطقه دارد بيش از همه سال‌هاي گذشته به واقعيت و عملياتي شدن نزديك شده است.
 
اين اميد وجود دارد كه سه کشور با كمك هند كريدور شمال و جنوب را به بخشي از اولويت‌هاي اصلي خود در حوزه ترانزيت و انرژي تبديل كنند و كارگروه و برنامه‌اي مشترك و ثابت براي عملياتي كردن كامل و پايدار اين كريدور و حمل بار از طريق آن با توجه به مزيت‌هاي فراواني كه نسبت به ديگر مسيرها دارد ايجاد كنند.
 
ملاقات و گفت‌وگوي رؤساي جمهور دو کشور كه دهمين ديدار آنان طي چهار سال گذشته است علاوه بر مرور طرح‌هاي جاری همكاري ميان دو کشور انتظار مي‌رود كه برداشتن گام‌هاي بلندي در همكاري دو کشور در حوزه انرژي و حضور و سرمايه‌گذاري كمپاني‌هاي بزرگ روس در ميدان‌هاي نفتي و گازي ايران و همچنين در زمينه همكاري ايران با اتحاديه اقتصادي اوراسيا به دنبال داشته باشد.

رايزني‌هاي پيوسته ميان ساختارهاي دو کشور در حوزه اقتصادي تلاش مي‌كند در كنار گسترش تعاملات سياسي، امنيتي، فرهنگي و دانشگاهي حجم مبادلات 2كشور را به سطح قابل‌قبولي متناسب با ظرفيت‌ها برساند.
 
رشد نزديك به 40 درصدی صادرات از ايران به روسيه در شش‌ماهه اول 2017 در مقايسه با شش‌ماهه اول 2016 نشان مي‌دهد كه با وجود همه كاستي‌ها، ظرفيت‌هاي توليدي كشور در حال آشنايي و آشتی با بازارهاي شمالي است.

برنامه‌ريزي براي توليد صادرات‌محور، ايجاد شبكه تأمين كالا، تقويت پايانه‌هاي صادراتي، ساختارسازي جهت تبديل ايران به ‌هاب ترانزيت غلات روسيه به بازار‌هاي جهاني و بسترسازي براي توسعه صنعت گردشگري براي جذب درصدي از نزديك به 3 ميليون گردشگر روسي كه با هدف فرهنگي و تاريخي سفر مي‌كنند از جمله مواردي است كه در داخل كشور و به منظور استفاده از فرصت‌هاي پديده آمده مي‌بايست مورد توجه قرار گيرد.
 

منبع: روزنامه همشهری
 
کد مطلب: 3386