وزیر امور خارجه قزاقستان:

قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی، پیاده نظام «بازی بزرگ جدید» نخواهند بود

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۸
Share/Save/Bookmark
 
ایرلن ایدریسوف، وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: جمهوری قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی در بازی های بزرگ جهانی، سرباز پیاده نیستند.
 
ایراس: ایرلن ایدریسوف، وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: جمهوری قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی در بازی های بزرگ جهانی، سرباز پیاده نیستند.

وزیر امور خارجه قزاقستان خاطرنشان کرد که کشور قزاقستان و کشورهای مستقل مشترک المنافع آسیای مرکزی، خود بازیگران سیاسی بالغی هستند و در این میان، قزاقستان کشوری است که به قلمرو بزرگ آسیای مرکزی به عنوان یک عضو همکار و جدایی ناپذیر نگاه می کند.

وی اضافه کرد که جمهوری قزاقستان نقش خودش را به عنوان یک بازیگر سیاسی بالغ و با توجه به منافع سیاسی، اقتصادی و منطقه ای در آسیای مرکزی بازی می کند.

ایدریسوف همچنین اشاره کرد که «می خواهم بگویم که با توجه به سفرهای متعدد هیات های بلند پایه کشورهای چین، روسیه، ترکیه، هند، ژاپن، ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی، یک تعداد تحلیلگران جهانی در مورد احیا و تجدید "بازی بزرگ" سخن گفته اند».

وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان طی سخنانش بطور قاطعانه نظریه «بازی بزرگ» را رد کرد. وی تأکید کرد که قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی خود می توانند در ساز و کار سیاسی منطقه ای، نقش مستقل خود را داشته باشند و بنابراین، اصطلاح "پیاده نظام بازی بزرگ" برای کشورهای آسیای مرکزی و از جمله قزاقستان، کاملاً نادرست است.

وی گفت، بازیگران بزرگ که در قلمرو اوراسیا و آسیای مرکزی منافع مشروع دارند، می توانند باهم همکار باشند و فعالیت های سیاسی شان را بر مبنای سیاست صلح طلبانه دنبال کنند.

ایدریسوف اضافه کرد: «تفاوت ماهیت "نظریه اوراسیا" که به ابتکار نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان مطرح شده است، در همین است. در زبان انگلیسی اصطلاح win-win (برد-برد) را مد نظر قرار می دهیم؛ یعنی همه کامیاب می شوند. ما این مسیر را به طور جدی دنبال خواهیم کرد. این مسیر ماهیت اصلی سیاست چند بعدی ما است».

وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان در حالی از نقش مستقل کشورش و همین طور کشورهای آسیای مرکزی در «بازی بزرگ جدید» یاد می کند که اخیراً سناریوی انتقال ناامنی و تروریسم به قلمرو کشورهای آسیای مرکزی و مرزهای روسیه، قوت گرفته است. چنین به نظر می رسد که جمهوری های مستقل آسیای مرکزی، از جمله قزاقستان بیش از پیش به این فکر افتاده اند که اجازه ندهند تروریسم و افراطی گری در قلمرو آسیای مرکزی قوت بگیرد. به نظر می رسد که مساعی مشترک جمهوری های آسیای مرکزی برای کنترل و مهار هر نوع افراطی گری و تروریسم، این کشورها را بیش از پیش باهم نزدیک کرده است.


منبع: http://markazipress.com/?p=18796
 
کد مطلب: 913