روسیه و اروپای شرقی
آسیای مرکزی
قفقاز جنوبی
همسایگان اوراسیانسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » حوزه های جغرافیایی

ایراس؛

تجارت ایران با باکو بیشتر است یا ایروان؟

۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۷

قدرت شفیعیایراس - با توجه به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به دو همسایه شمالی و چشم انداز مثبت همکاری های تجاری فی مابین، نگاهی مقایسه ای می اندازیم به آمار و ارقام تجارت این دو کشور با ایران.
در جریان سفر منطقه ای دکتر ظریف به قفقاز، تهران و ایروان تفاهم نامه ای برای افزایش مبادلات تجاری تا 1 میلیارد دلار به امضا رساندند. البته ارمنستان اخیرا هم به وضوح اعلام کرده بود که تمایل دارد کالاهای وارداتی از ترکیه را با کالاهای ایرانی جایگزین کند.بعلاوه میان تهران و باکو هم تفاهمی برای ایجاد ترمینال ریلی در استان اردبیل برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای شمالی از جمله روسیه عقد شده است. به صورت کلی تهران یکی از مهمترین شرکای تجاری باکو و ایران و همچنین از اصلی ترین سرمایه گذارها در این دو کشور است. خلاصه ای از مبادلات تجاری ایران با جمهوری آذربایجان و ایروان به نقل از کمیته آمار ایروان و کمیته دولتی آمار آذربایجان:ایران 3.3 میلیارد دلار در صنعت نفت آذربایجان سرمایه گذاری کرده است.

باکو به ایران برق میدهد و از ایران گاز دریافت می کند.

بیش از 1500 شرکت ایرانی در جمهوری آذربایجان فعالیت دارند.ارمنستان به ایران گوشت صادر می کند و از ایران محصولات خام پلیمری، تجهیزات صنعتی، گاز و محصولات چرمی دریافت می کند. 

بیش از 5 هزار شرکت با سرمایه ایرانی در ایروان ثبت شده اند که 36 درصد از کل تعداد شرکت های خارجی هستند.مبادلات تجاری تهران با باکو در سالهای اخیر به سرعت افزایش یافته و از مبادلات با ایروان پیشی گرفته است. برای مثال در سال 2015 م. حجم مبادلات ایران با ارمنستان 279 میلیون دلار و با آذربایجان 124 میلیون دلار بود. اما همین آمار در سال 2019 م. برای ایروان به 409 و برای آذربایجان به 500 میلیون دلار رسیده است. / ایراس