آشنایی با گارنیک آساتوریان؛ ایران شناس سرشناس ارمنی تبار

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۷
Share/Save/Bookmark
 
آشنایی با گارنیک آساتوریان؛ ایران شناس سرشناس ارمنی تبار
 
ایراس - گارنیک سروبی آساتوریان پروفسور ایرانی ارمنی‌تبار در رشته کردشناسی و مقیم ارمنستان است که در دانشگاه دولتی ایروان تدریس می‌کند. پروفسور آساتوریان، رئیس هیئت علمی ایرانی‌شناس دانشگاه دولتی ایروان است و به خاطر تحقیقات فراوانش در زمین مطالعات سنت قبیله‌ای و زبان‌شناختی کُردی و تأسیس مرکز مطالعات معاصر کردی، شناخته می شود.

 او اکنون رئیس مرکز تازه‌تأسیس ایرانی‌شناسی و ویراستار نشریه Acta Kurdica است. آساتوریان سال ۱۳۳۲ خورشیدی (۷ مارس ۱۹۵۳م.) در تهران متولد شد و ۱۹۶۸ م. به ایروان مهاجرت کرد. در سال ۱۹۷۶ م. آساتوریان از بخش کرُدشناسی شعبه ایرانی‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان فارغ‌التحصیل شد.

این پروفسور از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۶ م. دانشجو دکتری و سپس کارمند عالی انستیتوی خاورشناسی آکادمی علوم شوروی در لنینگراد در رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران (اوستایی، سغدی، پهلوی، پارتی، کردشناسی و نژادشناسی ایرانی) بود. آساتوریان در سال ۱۳۶۳ خورشیدی (۱۹۸۴ م.) موفق شد از دانشگاه لنینگراد  دکتری بگیرد و دکترای عالی خود را سال ۱۹۹۰ م. از آکادمی علوم شوروی در مسکو اخذ کرد.

یکی از تألیفات مهم آساتوریان "فرهنگ مفصل ریشه‌شناسی زبان فارسی" است که به فارسی نوشته شده و دربرگیرنده تمام واژه‌های اصیل ایرانی با آوانگاری است.

آثار مهم:
فرهنگ ایران باستان
ادیان قبل از اسلام ایران
متون سغدی، پهلوی، پارتی، کردشناسی (گویش‌های کرُدی و نژادشناسی قوم کرد)
عشایر و قبایل ایرانی (زازها، گوران‌ها، لرها، بختیاری‌ها)
زرتشتیان ایران (گبرها)
مسائل حاد سیاسی منطقه‌ای و مردم نگاری نژادی
فرهنگ عامه (فولکور) و مردم شناسی
کد مطلب: 4306