1 اکتبر؛ روز نیروی زمینی روسیه و وجه تاریخی آن

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۹
Share/Save/Bookmark
 
1 اکتبر؛ روز نیروی زمینی روسیه و وجه تاریخی آن
 
روز نیروی زمینی فدراسیون روسیه هر ساله در اول اکتبر جشن گرفته می شود. این قانون  در 31 مه 2006 توسط رئیس جمهور کشور به تصویب رسید. تاریخ این جشن اتفاقی نیست و روز نیروهای زمینی فدراسیون روسیه به یک اکتبر سال 1550 میلادی و دوره ی تشکیل اولین ارتش روسیه توسط ایوان مخوف برمی گردد که دستور به تشکیل ارتشی مستقل متشکل از هزار نفر با  سیستم مدیریتی مخصوص به خود و بودجه ی مشخص داد. 

پس از آن پتر کبیر در تشکیل ارتش چریکی روسیه نقش عمده ای ایفا کرد. به دلیل اصلاحات وی ، مجموعه ای منظم شکل گرفت که بیشتر به یک ارتش منظم شباهت داشت.

نیروی زمینی، منبع اصلی ارتش شوروی هم بود که توانست در بزرگترین جنگ تاریخ، راه پیروزی بر هیتلر را هموار کند. با در نظر گرفتن این شرایط ، در سال 1946، فرماندهی اصلی نیروی زمینی تشکیل شد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال 1991 هم دوباره سازماندهی شد.

در این روز مراسم های گوناگون برگزار می شود از جمله راهپیمایی مذهبی همراه با حمل صلیب و تمثال و شاخه های گل برای یادبود جنگجویان و نظامیان روسیه. بعلاوه مراسمی برای آوردن گل بر مزار شهید گمنام و مجسمه ی مارشال ژوکوف در میدان سرخ هم برگزار می شود.
کد مطلب: 4076