پنج اثر ادبی بزرگ روسی كه در دوران اپيدمی نوشته شد

تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۰
Share/Save/Bookmark
 
پنج اثر ادبی بزرگ روسی كه در دوران اپيدمی نوشته شد
 
اين روزها كه همه جهانيان به نوعي درگير اپيدمی فراگير ويروس كرونا هستند، شايد برای دوستداران ادبيات روس جالب باشد كه پنج اثر بزرگ از نويسندگان معروف روس در دوران شيوع اپيدمی نوشته شده‌اند.

از «امان از عقل» الكساندر گريبايدوف كه همان اندازه كه برای ما ايرانيان چهره‌ای گره خورده با رويدادهای تلخ است و سرنوشتی تراژيك را برايش رقم زده‌ايم، در نزد اهالی ادبيات روس عزيز و گرامی است شروع كنيم. او اين شاهكار خود را در زمان شيوع حصبه، وبا و طاعون در شهرهای تفليس، تبريز و تهران نوشت.

پوشكين بزرگ را خيلي‌ها با منظومهٔ عاشقانه «يوگني آنيگين» می‌شناسند. جالب است بدانيد نابغه بی‌همتای ادبيات روس نوشتن شاهكار خود را در سال ۱۸۲۳ و هنگام شيوع وبا آغاز كرد.

نيكلای گوگول كه اعجوبه‌ای چون داستايفسكی خود را در آمده از زير «شنل» او می‌دانست، بخش‌هائی از شاهكار بزرگ خود «نفوس مرده» را كه نوشتن آن ۱۲ سال به طول انجاميد در دوران همه‌گيری وبا در اروپا نوشت.

آنتوان چخوف كه بی‌گمان يكی از مشهورترين نويسندگان روس در همه اعصار است، «جزيره ساخالين» را در سالهای شيوع وبا در روسيه به رشته تحرير در آورد.

و ميخائيل بولگاكوف، خالق «مرشد و مارگاريتا» كه از بزرگترين آثار ادبی روسيه و جهان در قرن بيستم محسوب می‌شود، «يادداشت‌های يك پزشك جوان» را در سالهای سخت پايانی جنگ جهانی اول و شيوع بيماری‌های وبا، مالاريا و آبله در بخش‌های بزرگی از روسيه نوشت.

چه بسا در روزهای كرونائی ما آثاری بزرگ در ادبيات روسيه در حال خلق باشند كه سالها بعد از آنها به عنوان نمونه‌هایی ديگر  از شاهكارهای ادبی روسيه كه در دوران اپيدمی نوشته شده‌اند ياد كنند.

سید حسین طباطبایی در مرکز فرهنگی شهر کتاب
کد مطلب: 3897