انتشار کتاب «ایران؛ گذشته و حال» به زبان روسی

اخبار ایراس
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۳
Share/Save/Bookmark
 
کتاب «ایران؛ گذشته و حال» که مجموعه ای از مقالات ایران شناسان انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم روسیه است، توسط این انستیتو و با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو به تازگی به چاپ رسیده است.
انتشار کتاب «ایران؛ گذشته و حال» به زبان روسی
 

کتاب «ایران؛ گذشته و حال» که مجموعه ای از مقالات ایران شناسان انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم روسیه است، توسط این انستیتو و با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو به تازگی به چاپ رسیده است.

این کتاب 372 صفحه ای که به اهتمام ای.و.دونایوا، ان.ام.مامدووا، ام.س.کامنووا و ای.ی.فدورووا جمع آوری شده، با پیشگفتار و سخنی از مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با خوانندگان آغاز می گردد.

کتاب «ایران؛ گذشته و حال» شامل 22 مقاله از 17 ایران شناسان روس و یک مقاله از مهدی سنایی است.

مقالات این کتاب در زمینه های متنوع تاریخی، فرهنگی، سیاسی، مذهبی، تجاری و روابط مشترک ایران و روسیه به زبان روسی نگاشته شده است.

در پیشگفتار دکتر مهدی سنایی بر این کتاب آمده است:
"پیشینه ایران شناسی در روسیه به حدود دو قرن پیش باز می گردد و با فراز و فرودهایی در روش و محتوا، تا به امروز تداوم یافته است و توانسته خود را به مثابه مکتبی مهم و شناخته شده در این حوزه در عرصه بین المللی معرفی کند. ایران شناسان روسیه از پرکارترین ها در بین همتایان خود در بین کشورهای دیگر هستند. این امر باعث شده که ایران شناسان بزرگی از جامعه روسیه برخاسته اند که به شکوفایی این حوزه کمک کرده و موجب پدید آمدن میراثی گران بها از منابع و متون ارزشمند در این حوزه شده اند. ایران شناسی در روسیه با نام هایی همچون مینورسکی، ایوانف، پطروشفسکی، ژوکوفسکی، کامینسکی و دانشمندان معاصری همچون بوگالوبوف، علییوف، آراباجان، روبینچیک و جهانگیر دری و بسیاری دیگر از بزرگان علم و اندیشه، پیوند خورده است. با نگاهی به آثار این بزرگان می توان به عمق و گستردگی دانش ایران شناسی در روسیه پی برد و در عین حال می توان از طیف ها و مکاتب مختلف ایران شناسی در روسیه سخن گفت. می توان اذعان داشت که در روسیه تقریبا در همه حوزه ها از ادبیات و زبان گرفته تا تاریخ، اقتصاد و فرهنگ، آثار برجسته ای در حوزه ایران شناسی تولید شده که خوشبختانه تاکنون تعدادی از این آثار به زبان فارسی برگردانده شده است. متون ادبی کلاسیک ایرانی نیز در روسیه از جایگاه برجسته ای برخوردارند که برای نمونه می توان به شهرت خیام در روسیه و استقبال جامعه روسیه از اشعار او اشاره کرد. جای خوشوقتی است که در حال حاضر دهها مرکز علمی و دانشگاهی در فدراسیون روسیه مشغول فعالیت در حوزه آموزش زبان فارسی و مطالعات ایرانی می باشند."

"انستیتو شرق شناسی یکی از کانون های فعال علمی در روسیه است که نقش کلیدی در ایجاد شناخت در روسیه نسبت به جوامع شرقی و برقراری ارتباط با این جوامع دارد. در همین راستا شعبه ایران شناسی این انستیتو طی بیست سال گذشته همکاری فراوانی با سفارت جمهوری اسلامی داشته و اقدامات مشترک فراوانی از جمله برگزاری سمینار 5 قرن روابط ایران و روسیه در نوامبر سال 2017 نتیجه این همکاری بوده است. اکنون به مناسبت دویستمین سالگرد تاسیس انستیتو شرق شناسی که بخش ایران شناسی یکی از ارکان فعال و پویای آن بشمار می رود، بر آن شدیم تا مجموعه ای از مقالات ایران شناسان معاصر را در یک مجموعه به چاپ برسانیم. جا دارد از مسئولان انستیتو شرق شناسی و بویژه بخش ایران شناسی این انستیتو تشکر نمایم و امیدوارم که این اقدام ضمن معرفی ایران شناسان برجسته معاصر و گسترش ادبیات مربوط به مطالعات ایرانی در روسیه، در نزدیکی دو ملت ایران و روسیه و تحکیم پیوند بین این دو موثر افتد." 


منبع: بخش رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو


 
کد مطلب: 3791