انتشار کتاب «داعش تهدیدی برای امنیت بین المللی»

اخبار ایراس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
Share/Save/Bookmark
 
کتاب «داعش تهدیدی برای امنیت بین المللی» با ترجمه پرویز قاسمی وارد بازار نشر شد. این کتاب از سوی انستیتو تحقیقات استراتژیک روسیه (ریسی) تهیه شده و توسط شورای راهبردی روابط خارجی و باهمکاری دانشگاه امام صادق(ع) چاپ و منتشر شده است.
انتشار کتاب «داعش تهدیدی برای امنیت بین المللی»
 

«داعش تهدیدی برای امنیت بین المللی» عنوان کتابی است که در ژانویه 2016 توسط  انستیتو  تحقیقات استراتژیک وابسته به ریاست جمهوری روسیه  تهیه و منتشر شده است. این کتاب از سوی پرویز قاسمی ترجمه و توسط شورای راهبردی روابط خارجی و باهمکاری دانشگاه امام صادق(ع) چاپ و منتشر شده است.
 
قاسمی در بخشی از مقدمه خود بر این کتاب نوشته است:
 
"انستیتو تحقیقات استراتژیک روسیه (ریسی)، وابسته به ریاست جمهوری این کشور؛ از مراکز مطالعات راهبردی روسیه محسوب می شود که از سال های گذشته مطالعه داعش را در دستور کار خود قرار داده است. یکی از نتایج این تحقیقات، کتاب "داعش تهدیدی برای امنیت بین المللی" است که در اواخر سال 2015 به زبان روسی منتشر شده است. ارتباط و همکاری میان این انستیتو و شورای راهبردی روابط خارجی ایران و برگزاری نشست صاحب­نظران و کارشناسان روسیه و ایران به ریاست دکتر کمال خرازی رئیس شورای مذکور در تهران و متعاقب آن آغاز حملات هوایی روسیه به مواضع داعش در سوریه تنها چند روز پس از برگزاری این نشست، ایده ترجمه کتاب مذکور را برای اینجانب تقویت کرد. اگر چه بررسی تحولات کشورهای مشترک المنافع از جمله انقلاب های رنگی در گرجستان، اوکراین و قرقیزستان و نقش سازمان ها و مؤسسات غربی همچون سوروس، خانه آزادی، جامعه باز و .... در این انقلاب ها ، در کارنامه مترجم می باشد، اما ویژگی بحران سوریه و مواضع و دیدگاه های روسیه در خصوص این بحران؛ سبب شد تا از سال های گذشته به رصد مستمر این تحولات بپردازم. در این بررسی ها، کتاب "داعش تهدیدی برای امنیت بین المللی" به جهت اینکه از منظر غیر ایرانی و غیر غربی به بررسی پدیده داعش پرداخته است و به ابتکار یک مرکز مطالعات راهبردی و توسط جمعی از متخصصان تدوین شده و حاوی مطالب ارزشمند و متفاوت در خصوص این پدیده می باشد، از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار می باشد. در این کتاب ؛ نویسندگان روسی به صراحت اقدامات موثر ایران در مبارزه با افراط گرایی و داعش در منطقه و نقش انکار ناپذیر ایران در مقابله با تروریسم را مورد توجه قرار داده اند. کتاب اشاره صریحی به نقش آمریکا در تشکیل داعش و حمایت های مالی کشورهایی چون عربستان از این تشکیلات دارد."

کتاب «داعش تهدیدی برای امنیت بین المللی» در 8 فصل به رشته تحریر درآمده است که سرفصل های آن به ترتیب عبارتند از:

فصل اول: نقش متحده ایالات آمریکا در ایجاد و گسترش داعش
فصل دوم: ایدئولوژی
فصل سوم: ساختار تشکیلاتی
فصل چهارم: منابع تامین مالی داعش
فصل پنجم: سیاست کشورهای منطقه در قبال داعش
فصل ششم: مناطق گسترش داعش
فصل هفتم: خطر بی ثبات سازی آسیای مرکزی و ماورای قفقاز
فصل هشتم: «داعش» چالشی برای امنیت روسیه


 
کد مطلب: 3573