ارشناس روس مطرح کرد:

حذف چین بازی اصلی کاخ سفید در زمین افغانستان

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۶
Share/Save/Bookmark
 
کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک روسیه گفت: در پس استراتژی جدید کاخ سفید در افغانستان هدف ویژه‌ای مبنی بر حذف و تضعیف چین نهفته است.
حذف چین بازی اصلی کاخ سفید در زمین افغانستان
 
ایراس: «اژدر کورتف» یکی از کارشناسان مرکز مطالعات استراتژیک روسیه گفت: در پس استراتژی جدید کاخ سفید در افغانستان هدف ویژه ای مبنی بر حذف و تضعیف چین نهفته است.
وی با بیان اینکه نسخه جدید استراتژی آمریکا در افغانستان منافع چین را تحت تأثیر قرار می‌دهد خاطرنشان کرد: دولت «دونالد ترامپ» اخیرا به طور فعال در نزدیکی مرزهای «پکن» از جمله کره شمالی و افغانستان تنش ایجاد می‌کند.
وی همچنین با اظهار این نکته که پکن در چارچوب پروژه «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و «سازمان همکاری شانگهای» حضور دارد، گفت: تخریب این طرح‌ها یا حداقل تضعیف سرعت توسعه آن هدف دولتترامپ می‌باشد.
کورتف در بخش دیگری از سخنان خود افزود: سیاست «واشنگتن» در افغانستان دچار شکست شده و برنامه جدید دولت ترامپ چیزی را در این کشور تغییر نخواهد داد.
وی با اشاره به قصد ترامپ جهت انتقال 4 هزار نظامی آمریکایی به افغانستان گفت: زمانی که آمریکا با ائتلاف 100 هزار نفری نتوانست وضعیت در این کشور را بهبود بخشد افزایش نیروهای نظامی نیز به وی کمکی نخواهد کرد.
کورتف افزود: اگر داعش در سوریه کاملاً شکست بخورد افغانستان به کانون جدید تروریست‌های بین‌المللی تبدیل می‌شود.
وی افزود: زیرا جنگویان بین المللی در منطقه خاورمیانه به دنبال مناطق جدید خواهند بود که افغانستان می‌تواند به چنین حوزه‌ای تبدیل شود.
کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک روسیه تصریح کرد: بنابراین در صورت شکست داعش در خاورمیانه باید انتظار تشدید فعالیت و انتقال جنگجویان این سازمان تروریستی در افغانستان و در نتیجه تشدید جنگ داخلی در این کشور را داشت.
منبع: فارس
کد مطلب: 3310