دور جدید مذاکرات سیاسی بین «عشق‌آباد» و «ابوظبی» برگزار شد

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۳
Share/Save/Bookmark
 
معاون وزیر خارجه ترکمنستان در سفر به «ابوظبی» با همتای امارتی خود دیدار و بر گسترش روابط سیاسی و اقتصادی تاکید کرد.
دور جدید مذاکرات سیاسی بین «عشق‌آباد» و «ابوظبی» برگزار شد
 
ایراس«بردینیاز میاتی‏‌اف» معاون وزیر خارجه ترکمنستان که در رأس هیأت عالی رتبه سیاسی به ابوظبی سفر کرده‌ است امروز با «احمد عبدالرحمن الجرمن» معاون امور سیاسی وزارت خارجه امارات متحد عربی دیدار و گفت‌وگو کرد.
براساس این گزارش، معاونان دستگاه سیاست خارجی ترکمنستان و امارات در جریان این گفت‌وگو طیف وسیعی از مسائل مرتبط با روابط دوجانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و توریسم را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
معاون وزیر خارجه امارات در این زمینه علاقه دولت خود جهت گسترش روابط بین «ابوظبی» و «عشق‌آباد» را اعلام کرد و افزود: این مذاکرات در زمینه گسترش تعاملات اقتصادی، تجاری، فرهنگی و گردشگری بین 2 کشور از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد.
معاون وزیر خارجه ترکمنستان نیز تأکید کرد: رئیس جمهور این کشور برای گسترش مراودات با امارات اهمیت خاصی قائل است و عشق‌آباد از مدل توسعه و مدیریت امارات متحده عربی الگوبرداری نموده است و با توجه به این روش ترکمنستان موفق شده‌ تا به حلقه مهم زنجیره حمل و نقل منطقه‌ای تبدیل شده و بازار جذابی برای سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی باشد.
تعاملات ابوظبی و عشق‌آباد در زمینه مبارزه با تروریسم در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر موضوعات مهم این مذاکرات بود.
لازم به ذکر است که روابط ترکمنستان و امارات در دوران ریاست‌ جمهوری «قربانقلی بردی‏‏‏‌محمداف» وارد مرحله جدیدی شده ‏‏است.
امارات کمک‏‌های زیادی در زمینه احداث مرکز بین‏‌المللی پزشکی «آرچمان» و فرودگاه «مرو» ترکمنستان را انجام داده است.
همچنین این امیرنشین خلیج فارس تاکنون یک مجتمع نگهداری ایتام، مرکز تجاری و مسجد جامع در عشق‌آباد به صورت رایگان احداث کرده‏‌است.
منبع: فارس
کد مطلب: 3309