سفر بردی‌محمداف به پاکستان جهت شرکت در نشست «اکو»

تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۰
Share/Save/Bookmark
 
رئیس جمهور ترکمنستان برای حضور در نشست سران کشورهای سازمان همکاری‌های اقتصادی «اکو» در پاکستان به «اسلام‌آباد» سفر می‌کند.
سفر بردی‌محمداف به پاکستان جهت شرکت در نشست «اکو»
 
ایراس؛ وزیر امور خارجه ترکمنستان از سفر چند روز آینده رئیس جمهور این کشور به پاکستان برای حضور در نشست سران کشورهای سازمان همکاری‌های اقتصادی «اکو» خبر داد.

«رشید مرداف» افزود: «قربانقلی بردی‌محمداف» در رأس هیأتی عالی رتبه در نشست آتی سازمان «اکو» در «اسلام‌آباد» شرکت می­‌کند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ترکمنستان افزود: در حاشیه این نشست قرار است چندین ملاقات دوجانبه و چند جانبه با سران کشورهای عضو سازمان اکو انجام شود.

براساس اعلام سایت رسمی سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو، نشست آتی سران کشورهای عضو این سازمان با حضور ایران، پاکستان، ترکیه، قزاقستان، قرقیزستان، آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان، ازبکستان و ترکمنستان در تاریخ 11 اسفند ماه سال جاری به میزبانی اسلام‌آباد برگزار خواهد شد.

سازمان اکو، سازمانی اقتصادی و منطقه‌ای است که کشورهای ایران، پاکستان و ترکیه در سال 1343 (1964) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی کردند.

این سازمان در ابتدا با نام «آر سی دی» که نام اختصاری سازمان همکاری عمران منطقه‌ای است، آغاز به کار کرد.

پس از انقلاب ایران (1357)، کار سازمان با وقفه مواجه شد و در سال 1364 با نام «اکو» حیات خود را از سر گرفت.

پس از فروپاشی شوروی، در سال 1372 کشورهای افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به سازمان اکو پیوستند.

این سازمان هم‌اکنون با 10 عضو، حدود 330 میلیون نفر جمعیت و 8٬620٬697 کیلومتر مربع وسعت، امکانات نفتی، گازی و صنعتی را در اختیار دارد.

طبق اساسنامه این سازمان، اکو برای بهبود توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو تلاش کرده و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد.

از دیگر اهداف اکو، تهیه برنامه مشترکی برای توسعه منابع انسانی در این 10 کشور است.

این سازمان همچنین برای تسریع برنامه توسعه حمل‌ونقل و ارتباطات فعالیت می‌کند.

زبان رسمی اکو انگلیسی است و مقر اصلی آن در «تهران» است.

به مناسبت پیوستن افغانستان و کشورهای قفقاز و آسیایی از جمله ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و آذربایجان به سازمان اکو و افزایش اعضای این سازمان از 3 کشور، ایران، پاکستان و ترکیه به 10 کشور، روز هفتم آذر 1371، به عنوان روز اکو نامگذاری شده است.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 3042