۱
 
ایراس برگزار می کند:

نشست تخصصی «ایران و اوکراین؛ بیست و پنج سال روابط دیپلماتیک و چشم انداز همکاری های پیش رو»

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۲
Share/Save/Bookmark
 
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در ادامه سلسله نشست های علمی و تخصصی خود، در نشستی با عنوان «ایران و اوکراین؛ بیست و پنج سال روابط دیپلماتیک و چشم انداز همکاری های پیش رو»، میزبان آقای سرگی بوردیلیاک، سفیر اوکراین در ایران و آقای اکبر قاسمی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اوکراین خواهد بود. در این نشست تخصصی که روز دوشنبه 9 اسفند 1395 با حضور اعضای شورای علمی ایراس و کارشناسان حوزه اوراسیا برگزار خواهد شد، ضمن واکاوی تجربه بیست و پنج ساله روابط دوجانبه، فرصت ها و چالش های پیش روی روابط ایران و اوکراین بررسی خواهد شد.
 
ایراس: موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در ادامه سلسله نشست های علمی و تخصصی خود میزبان آقای سرگی بوردیلیاک، سفیر اوکراین در ایران و آقای اکبر قاسمی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اوکراین است. در این نشست تخصصی که اعضای شورای علمی ایراس، کارشناسان اوراسیا و سایر پژوهشگران این حوزه نیز حضور خواهند داشت، ضمن واکاوی تجربه بیست و پنج ساله روابط دوجانبه، فرصت ها و چالش های پیش روی روابط ایران و اوکراین مورد توجه خواهد بود.
 
سخنرانان:

جناب آقای سرگی بوردیلیاک
سفیر اوکراین در جمهوری اسلامی ایران
عنوان سخنرانی: «چشم انداز روابط ایران و اوکراین در ژئوپلیتیک نوین اوراسیا»
 
جناب آقای اکبر قاسمی
سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اوکراین
عنوان سخنرانی: «مناسبات ایران و اوکراین در پرتو روابط بیست و پنج ساله و بررسی روندهای منطقه ای»
 
مدیر نشست:
جناب آقای دکتر بهرام امیراحمدیان
 
زمان: دوشنبه 9 اسفند 1395   ساعت 17 الی 19

مکان: خیابان ولیعصر بالاتر از پارک ساعی کوچه امینی پلاک 2 واحد 6
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)
 
با توجه به محدودیت فضا و حضور اساتید حوزه اوراسیا، خواهشمند است برای شرکت در این نشست، از قبل، با تماس از طریق شماره های 88792496-88770586  و یا مکاتبه با ایمیل sardabir@iras.ir هماهنگی نمائید.
 
کد مطلب: 3027
 


 
پرویز قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۲:۰۷:۰۴
وجود مراکز متعدد آموزش زبان فارسی و مطالعات شرقشناسی دراوکراین و برخی اشتراکات تاریخی و فرهنگی از ظرفیت ها و پتانسیل های مهم درجهت بسط و توسعه مناسبات فرهنگی با این کشورمحسوب می شوند. درطول بیست و پنج سال گذشته مناسبات دوکشور، اقدامات و تلاش هایی برای ارتقای سطح مناسبات فرهنگی فیمابین بخصوص راه اندازی و تاسیس رایزنی فرهنگی درکی یف صورت گرفته که متاسفانه تاکنون معطوف به نتیجه نبوده اند. در دوره های دانش افزایی زبان فارسی که همه ساله توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیادسعدی برگزارمی شوند دانشجویان زبان فارسی اوکراینی پای ثابت این دوره ها بوده و درحال حاضرتعداد قابل توجهی فارغ التحصیل زبان فارسی دراوکراین وجود دارد. درسال های نه چندان دور اوکراین به یکی از مقاصد اصلی جوانان ایرانی برای ادامه تحصیل تبدیل شده بودتاجاییکه تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاهها و مراکزعلمی آموزشی این کشوربه بیش از۵هزارنفر رسید. اعزام رایزن علمی ازسوی وزارت علوم برای رتق و فتق امور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل دراوکراین و برخی مسائل آموزشی و همکاری های دانشگاهی فیمابین دراین راستا قابل ارزیابی می باشند. همینطوراست اعزام استاد ثابت زبان فارسی ازسوی وزارت علوم به اوکراین بمنظور تدریس زبان فارسی و تقویت بنیه علمی آموزشی اساتید بومی زبان فارسی اوکراینی. درکناراین فاکتورها اضافه نمایید وجود جامعه مسلمانان اوکراین راکه البته آمار درست و دقیقی ازتعداد آنها دردست نیست . برخی آمارهای غیررسمی ازوجود جمعیت یک ونیم تا دومیلیون نفری مسلمانان دراین کشورحکایت دارند آمارهای منتسب به دولت نیز بصورت هدفمندتعداد مسلمانان را بسیارکمتراز آمارذکرشده اعلام می نمایند. اقلیت شیعه ای هم دراین کشور زندگی می کنند . حسینیه شیعیانی هم در کی یف وجود دارد که بانی اصلی و امام آن طلبه ای ایرانی - آقای صابونچی- می باشد . نامبرده بیش از ۲۰ سال است که دراین کشور رحل اقامت افکنده و منشا آثار فراوانی بوده است. گفتنی دیگراینکه بخش اعظم مسلمانان اوکراین راتاتارها تشکیل می دهند تاتارهایی که همیشه در بزنگاه اختلافات قدرتها و با حکومت مرکزی درمسکو، گوشت قربانی بوده ودرطول تاریخ و اخیرا بیشترین آسیب هاو ضررها را متحمل شده اند. جدایی کریمه ازاوکراین و الحاق آن به روسیه بهیچوجه خوشایند تاتارها نبوده است و تلاش های دولت اوکراین درسالهای پس ازفروپاشی شوروی برای بازگرداندن تاتارها به کریمه بمنظور برهم زدن ترکیب قومی موجود که به نفع روس ها بوده سیاست چندان موفقی نبوده است گواینکه چنانچه دولت مرکزی کی یف با سرعت و درایت بیشتری دراین خصوص اقدام می نمود، امروزه کریمه وضعیت دیگری داشت. مسئله مهم دیگر درارتباط با اوکراین و تشابهات فرهنگی با ایران وجود آثاری از اقوام ایرانی- مادها، سرمت ها و سکاها در سرزمین اوکراین می باشد که درمنابع تاریخی و نیز آثارشرقشناس معروف اوکراین کریمسکی بدانها اشاره شده و این موضوع هم می تواند درمطالعات وتعاملات فرهنگی و تاریخی فیمابین موردتوجه و اهتمام ویژه قرارگیرد.
و آخرین نکته گفتنی درارتباط با اوکراین ، تصمیم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای راه اندازی و تاسیس رایزنی فرهنگی دراوکراین می باشد امری که پیشتر از طرف سفیر کنونی کشورمان در کی یف-جناب آقای بهشتی منفرد- نیز مطرح و مورداستقبال قرارگرفته است. سازمان فرهنگ در طول سالهای گذشته دوبار نسبت به تاسیس رایزنی فرهنگی در اوکراین تصمیم گرفته ولی عملا این تصمیم بنابدلایلی اجرایی و محقق نشده است. این بار گویا تصمیم جدی است و به مصداق " تا سه نشه بازی نشه" ، انشالله درسال ۹۶ ، این رویداد میمون تاسیس رایزنی فرهنگی در کی یف را باهمکاری و حمایت وزارت امورخارجه شاهدخواهیم بود. با تاسیس رایزنی فرهنگی ، بی شک همکاریها و تعاملات فرهنگی با این کشورمهم و البته آشوب زده دراروپای شرقی وارد فاز جدیدی خواهدشد. (167)