توافق چین و روسیه درباره از سرگیری گفت وگوهای هسته ای کره شمالی

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
Share/Save/Bookmark
 
وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد وانگ یی وزیر خارجه این کشور در اجلاس گروه بیست در آلمان با سرگئی لاوروف همتای روس خود در باره از سر گیری گفت و گوهادر باره بر نامه هسته ای کره شمالی، توافق کردند.
توافق چین و روسیه درباره از سرگیری گفت وگوهای هسته ای کره شمالی
 
ایراس؛ وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد وانگ یی وزیر خارجه این کشور در اجلاس گروه بیست در آلمان با سرگئی لاوروف همتای روس خود در باره از سر گیری گفت و گوهادر باره بر نامه هسته ای کره شمالی، توافق کردند.

وزرای خارجه چین و روسیه دراین گفت وگوها به تبادل دید گاهها در باره اوضاع شبه جزیره کره پرداختند. متعاقب آن توافق کردند تا سطح همکاریهای دوجانبه را در انطباق با شرایط و تضمین ثبات برای ازسرگیری گفت وگوها، تقویت  کنند.

بیش از دو دهه است که چین و روسیه، بنای یک راهبرد منطقه ای را پایه گذاری کردند. امضای پیمان همکاری بیست و پنج ساله بین چین و روسیه، تعامل پایدار دو کشور در سازمان همکاری شانگهای با هدف تقویت روند های نو و بالا بردن سطح همکاری ها در سطوح مختلف و ایجاد یک ائتلاف منطقه ای موید همین دیدگاه است.

درسطح جهانی نیز، همکاری چین و روسیه درخصوص تاثیرگذاری بر تحولات سوریه و ممانعت ازپیشروی ناتو به مرز های شرقی، بر هیچ نهاد سیاسی و محافل مطبوعاتی پوشیده نیست.

درعین حال می توان به حمایت های چین از روسیه درباره تحولات پدیدار شده در اوکراین اشاره کرد.

چین و روسیه چه در دوران جنگ سرد و چه در دوران بعد از جنگ سرد، ملاحظاتی در شمال و شرق آسیا دارند که گاه باعث پیوند خوردن منافع دو کشور شده و گاهی نیز باعث شده است تا پکن و مسکو براساس درک مشترک از روندها و تاثیرگذاری قدرت های فرامنطقه ای بر دیدگاه استراتژیک واحدی تمرکز داشته باشند.

 کره شمالی و فعالیت های هسته ای این کشور که از 2005 شروع و همچنان نیز ادامه دارد، از جمله مولفه تاثیرگذار در روابط چین و روسیه است.

چین و روسیه علی القاعده متناسب با اقدام آمریکا دراین بخش از آسیا عمل می کنند.

دو کشور گاهی با در نظر گرفتن متغیرها در پی تبدیل چالش ها به فرصت ها هستند. بدان معنا اگر آمریکا تن به مذاکره بدهد، در آن صورت پکن و مسکو نیز از کره شمالی خواهند خواست در گفت و گوها شرکت کند زیرا توان کره شمالی در چانه زدن با آمریکا بالا خواهد رفت و دیگر آنکه چین و روسیه ابتکارعمل را به دست خواهند گرفت.

 چین مبتکر مذاکرات شش جانبه با مشارکت روسیه، کره شمالی، آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در 2003 بود. این مذاکرات با هدف رسیدن به راهی برای برون رفت شبه جزیره کره با محوریت کره شمالی از بحران بوده است.

تردیدی نیست که خلع سلاح هسته ای کره شمالی درگروی عمل به تعهداتی است که آمریکا و متحدان آسیایی اش در قبال این مساله دارند. به نظرمی رسد، چین و روسیه تلاش می کنند، از ظرفیت دیپلماسی جهت حل مساله هسته ای کره شمالی گام بر دارند درحالی که هر دو کشور منتظر اقدام متقابل آمریکا و متحدانش نیز می باشند.

انتهای تحلیل/

منبع: پارس تودی
 
کد مطلب: 3017