پایان ماه‌عسل ترامپ و پوتین

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۶
Share/Save/Bookmark
 
دولت روسیه امیدوار بود که با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فصل تازه‌ای در روابط دو کشور آغاز شود. اکنون به نظر می‌رسد که مقامات روس به این نتیجه رسیده‌اند که نباید روی اظهارات ترامپ حساب کرد.
پایان ماه‌عسل ترامپ و پوتین
 
ایراس؛ دولت روسیه امیدوار بود که با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فصل تازه‌ای در روابط دو کشور آغاز شود. اکنون به نظر می‌رسد که مقامات روس به این نتیجه رسیده‌اند که نباید روی اظهارات ترامپ حساب کرد.

به گزارش دویچه وله، شروع کار دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده برای دولت روسیه آغاز فصل تازه‌ای از روابط میان دو کشور به‌شمار می‌رفت. البته در این زمینه هیچ گونه بیانیه رسمی منتشر نشد اما اظهارنظرهای سیاستمداران و دیپلمات‌های بلندپایه روسی بیانگر چنین برداشتی بود.

علت این خوشبینی، سخنان رئیس جمهوری جدید آمریکا در مبارزات انتخاباتی بود. او بارها از بهبود روابط با مسکو سخن گفته و حتی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را "رهبری قدرتمند" توصیف ‌می‌کرد.

در مقابل، مقامات روسی نیز به تعریف و تمجید از ترامپ می‌پرداختند. پوتین او را "فردی بسیار درخشان و با استعداد" می‌نامید و رئیس کمیسیون امور بین‌المللی دوما معتقد بود که "باید از دموکرات‌ها با آن ایدئولوژی لیبرالی ترسید" و از همکاری با یک "تاجر و عملگرا" (ترامپ) استقبال کرد.

به گزارش وبسایت خبری "اسپوتنیک" تقریبا همزمان با ادای سوگند دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار روسیه بالا رفت. بر اساس این گزارش، روسیه از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری تا اوایل فوریه ۲۰۱۷ حدود ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه‌ به خود جلب کرده است.

در هفته دوم فوریه رسانه‌های روسی ۲۰۲ هزار بار از دونالد ترامپ نام برده‌اند که حاکی از محبوبیت چشمگیر رئیس جمهوری آمریکا در روسیه است. در  همین مدت زمان نام ولادیمیر پوتین در رسانه‌های کشورش ۱۴۷ هزار و ۷۰۰ بار ذکر شده است.

آغاز "فصلی سرد"

اما هنوز یک ماه از آغاز کار دولت جدید ایالات متحده نگذشته، نومیدی و عدم اعتماد جای تعریف و تمجید را گرفته است.

درخواست رئیس جمهوری ایالات متحده برای بازگرداندن شبه‌جزیره کریمه به اوکراین را می‌توان نخستین میخ به تابوت امیدهای مقامات روسیه برای بهبود روابط خود با واشنگتن تلقی کرد.

دونالد ترامپ ۱۴ فوریه (۲۶ بهمن) از طریق شان اسپایسر، سخنگوی خود اعلام کرد که روسیه باید شبه‌جزیره کریمه را که در سال ۲۰۱۴ به اشغال خود در آورده، به اوکراین باز پس دهد. او رفع تحریم‌ها علیه روسیه را منوط بر تحقق این امر کرد.

این پیام ترامپ مانند بسیاری از دیگر اقدامات او حیرت ناظران سیاسی را برانگیخت و باعث بروز موجی از اعتراض‌های مقامات روسی شد.

اسلوتسکی یکی از سیاستمداران پرنفوذ روسیه است که به گسترش همکاری با دولت جدید ایالات متحده امید زیادی بسته بود. او حتی زمانی که ترامپ مشاور امنیت ملی خود را کنار گذاشت، معتقد بود که رئیس دولت آمریکا تحت فشار دیگران ناچار به این اقدام شده است. او گفت، "تردیدی نیست که استعفای مایکل فلین بر اثر فشارهای سیاسی بوده" و به اعتقاد او "با قصد آسیب‌رساندن به اعتماد عمومی به دولت ترامپ" صورت گرفته است.

گفته شد که مایکل فلین به سفیر روسیه در آمریکا وعده رفع تحریم‌ها علیه روسیه را داده است.

تاکید آمریکا بر پایبندی به ناتو

روز شنبه (۱۸ فوریه) یکی دیگر از مقامات بلندپایه آمریکایی به طور تلویحی تاکید کرد که واشنگتن به ادامه روابط دوستانه با کشورهای غربی هم‌پیمان خود اهمیت بیشتری می‌دهد تا گسترش روابط خود با روسیه.

مایک پنس، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت، کشورش مانند گذشته به ناتو وفادار است و به همه تعهدات خود در قبال متحدانش عمل می‌کند.

او ضمن اشاره به  "ارزش‌های مشترک" اظهار داشت: «ما نسل‌هاست که در کنار یکدیگر برای دفاع از دموکراسی تلاش می‌کنیم.»

روسیه اخیرا با تحرکات تازه ناتو در شرق اروپا خشمگین است و استقرار سامانه موشکی آمریکا در شرق اروپا، حضور دست‌کم ۴ هزار سرباز ناتو در کشورهای استونی و لتونی و همچنین پیوستن مونته‌نگرو به پیمان نظامی آتلانتیک شمالی را تحریک علیه خود می‌داند و بارها نسبت به این اقدامات هشدار داده است.

آخرین اظهار نظر در باره ناتو از جانب سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه ابراز شد. او روز شنبه (۱۸ فوریه) در کنفرانس امنیتی مونیخ ناتو را نهادی "وابسته به جنگ سرد" نامید که به گفته او "قلب و مغز" آن هم وابسته به همان دوران است. او خواستار "نظم جهانی تازه‌ای" شد و گفت، نظمی که در آن "یک باشگاه کشورهای برگزیده" به دنیا حکومت می‌کند دوام نخواهد نداشت.

انتهای متن/

منبع: ایسنا


 
کد مطلب: 3011