تاکید تاجیکستان و افغانستان بر مبارزه با تروریسم

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان مسائل مربوط به همکاریهای دوجانبه دوشنبه و کابل رابررسی و همچنین بر مبارزه با تروریسم و حفاظت از مرزهای دو کشور تاکید کردند.
تاکید تاجیکستان و افغانستان بر مبارزه با تروریسم
 
ایراس؛ امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان مسائل مربوط به همکاریهای دوجانبه دوشنبه و کابل رابررسی و همچنین بر مبارزه با تروریسم و حفاظت از مرزهای دو کشور تاکید کردند.

به گزارش واحد مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، در این دیدار دو طرف آمادگی و علاقه مندی خود را برای توسعه همکاری های منطقه ای ازجمله اجرای طرح خطوط راه آهن و خطوط انتقال نیروی برق اعلام کردند.

به گزارش این منبع، امامعلی رحمان و صلاح‌الدین ربانی ،در مورد همگرایی برای مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مسائل مرزی دو کشور را نیز بررسی کردند.

صلاح‌الدین ربانی وزیرامورخارجه افغانستان به همراه همتای تاجیک خود نیز در یک نشست مطبوعاتی به تقویت همکاری ها در مبارزه با تروریسم بین‌المللی، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و دیگر چالشهای امنیتی در منطقه، تأکید کردند.

صلاح‌الدین ربانی گفت که به گروههای تروریستی هیچ امکانی نخواهند داد که از قلمرو آن کشور به تاجیکستان آسیب رسانند.
مقامات افغانستان بارها گفته اند که اعضای گروههای افراطی نظیر حرکت اسلامی ازبکستان در نزدیکی مرز تاجیکستان جمع شده‌اند و در همین مناطق تمرین جنگی انجام می دهند.

مقامات تاجیک نیز بارها از تجمع گروههای جنگی در منطقه‌های شمال افغانستان هم‌مرز با استان های ختلان و بدخشان تاجیکستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

ربانی وزیر امور خارجه افغانستان از دو روز پیش برای انجام سفر رسمی در تاجیکستان حضور یافت.
تاجیکستان با افغانستان بیش از یک هزار و 300 کیلومتر مرز دارد که حفاظت از بسیاری از این مناطق مرزی سخت است و به هزینه زیاد نیاز دارد.
این مرز طولانی یکی از راههای قاچاق مواد مخدر است و سالانه در آن دهها درگیری بین مرزداران تاجیک و قاچاقچیان رخ می دهد.

انتهای خبر/

منبع: ایرنا
کد مطلب: 3010