اهداف باکو از گسترش روابط با تل آویو

گفت‌وگو با پاک آیین

1 اسفند 1395 ساعت 10:12

سفیر سابق ایران در باکو خرید تسلیحات برای مقابله با ارمنستان را یکی از اهداف جمهوری آذربایجان از نزدیکی به تل آویو خواند.


ایراس؛ «محسن پاک‌آیین»، دیپلمات با سابقه و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان، در گفت‌وگو با تسنیم، با توجه به اهداف باکو برای گسترش روابط با اسرائیل گفت: موضوع قره باغ و تلاش برای رفع اشغال از مناطق اشغال‌ شده، محور اصلی سیاست خارجی جمهوری آذربایجان است، لذا یکی از اهداف باکو برای  ایجاد رابطه با اسرائیل، خرید تسلیحات جهت مقابله با ارمنستان می‌باشد. بنابراین، اگر کشورهای اسلامی این نیاز آذربایجان را برطرف کنند، می‌توانند بین باکو و تل آویو فاصله ایجاد کنند.

تضعیف لابی ارامنه در مجامع بین‌المللی از اهداف باکو برای رابطه با اسرائیل

سفیر سابق ایران در باکو با توجه به اهداف دیگر آذربایجان از رابطه با اسرائیل، خاطرنشان کرد:  هدف دیگر باکو از رابطه با تل آویو، استفاده از لابی بین‌المللی یهودی برای تضعیف لابی ارامنه در مجامع بین‌المللی است. لابی ارامنه و طرفداران ارمنستان، حتی در اسرائیل هم فعال هستند. این لابی تلاش می‌کند تا از تقویت مناسبات اسرائیل با آذربایجان، به ویژه در زمینه فروش تسلیحات به باکو جلوگیری کند. در دیدارهای خصوصی که در طول ماموریت خود با مقامات آذری داشتم، آنها چندان از خریدهای تسلیحاتی خود راضی نبودند و می‌گفتند که "اسرائیل در ازای دریافت مبلغ بالا، سلاح‌های از رده خارج تحویل می‌دهد". برای مثال در سفر اخیر نتانیاهو به باکو، اسرائیل وعده داد که گنبد آهنین را به آذربایجان تحویل دهد و  در این رابطه تبلیغات و سر و صدای رسانه‌ای زیادی به راه انداخت، اما تاکنون خبری از عملیاتی شدن این وعده منتشر نشده است. آذری‌ها همچنین از موفقیت لابی ارامنه در اسرائیل، برای ممانعت از حمایت‌های تاثیرگذار رژیم صهیونیستی از آذربایجان هم ناراضی بودند.

 وی افزود: البته آمریکا و چند کشور غربی، مشوق آذربایجان برای همکاری با رژیم اشغالگر قدس هستند و باکو برای حفظ مناسبات خود با غرب، ارتباط نزدیکی با اسرائیل دارد.

رژیم صهیونیستی در میان مردم آذربایجان جایگاهی ندارد

پاک‌آیین در توضیح رویکرد مردم آذربایجان به روابط کشور خود با اسرائیل، بیان کرد: مردم آذربایجان مسلمان و شیعه هستند و به طور طبیعی از رژیم صهیونیستی که دشمن اصلی اسلام و مسلمانان است، متنفرند. آنها نمی‌توانند از رابطه کشور خود با رژیمی که قبله اول مسلمانان را اشغال کرده، راضی باشند. حتی محافل لائیک و غیر دینی نیز از جنایات اسرائیل در فلسطین، به خصوص غزه ناراضی هستند و در مقاطع مختلف با نگارش مقاله یا انجام مصاحبه، نسبت به این جنایات اعتراض کرده‌اند.

دیپلمات با سابقه ایران  با اشاره به عدم رضایت برخی یهودیان آذربایجان از فعالیتهای صهیونیست‌ها، گفت: اسرائیل بر روی حمایت یهودیان آذربایجان که حدود بیست هزار نفر هستند، حساب می‌کند، اما برخی از همین یهودی‌ها نیز از اقدامات رژیم صهیونیستی راضی نیستند. یکی از سیاست‌های اسرائیل، زمینه‌سازی برای مهاجرت یهودیان آذربایجان به اسرائیل است و در یک مقطع نیز موفق شد، اما دیری نگذشت که یهودیان آذری با نارضایتی از محیط امنیتی و اجتماعی اسرائیل، به کشور خود برگشتند. به نظر من رژیم صهیونیستی در میان مردم آذربایجان پایگاهی ندارد و ارتباطات باکو و تل‌آویو دولتی است و از نوع ارتباط مردمی نیست.  

هیچ کشور مسلمانی نمی‌تواند با اسرائیل روابط راهبردی داشته باشد

سفیر ایران در باکو در پاسخ به اینکه سطح روابط جمهوری آذربایجان با اسرائیل چگونه است؟ توضیح داد: من رابطه باکو و تل آویو را راهبردی نمی‌دانم و در آینده نیز بعید می‌دانم که روابط فعلی، به یک مناسبات راهبردی تبدیل شود. اسرائیل از دوستی با آذربایجان به منظور تاثیرگذاری در سایر کشورهای مسلمان استفاده می‌کند و کشورهای مسلمان و خود آذربایجان نیز به این هدف اسرائیل واقف هستند.

وی افزود: باکو نیز می‌داند که برنامه صهیونیست‌ها، افزایش شکاف در میان کشورهای مسلمان است. آذربایجان که عضو سازمان همکاری اسلامی است و می‌خواهد از لابی کشورهای مسلمان در موضوع قره باغ استفاده کند، نمی‌تواند روابط راهبردی با اسرائیل ایجاد کند. واقعیت این است که هیچ کشور مسلمانی نمی‌تواند مناسبات راهبردی با اسرائیل برقرار کند، چرا که این رژیم، بزرگترین تهدید امنیتی علیه جهان اسلام است؛ اسرائیل اولین قبله مسلمانان را اشغال کرده و هر روز  جنایات جدیدی بر علیه مسلمانان مرتکب می‌شود. از این رو، روابط باکو و تل‌آویو نیز تبدیل به یک رابطه راهبردی نخواهد شد. مضاف بر اینکه روابط راهبردی به معنی مشروعیت بخشیدن به اشغال است و جمهوری آذربایجان که خود را مخالف اشغال سرزمین‌های اسلامی می‌داند، نمی‌تواند شریک استراتژیک اسرائیل باشد.

انتهای گفت و گو/


 


کد مطلب: 3007

آدرس مطلب: http://www.iras.ir/fa/doc/news/3007/اهداف-باکو-گسترش-روابط-تل-آویو

ایراس
  http://www.iras.ir