سوریه؛ محور اصلی مذاکرات لاوروف و ظریف در مونیخ

تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۰
Share/Save/Bookmark
 
وزرای امور خارجه روسیه و ایران شب گذشته باردیگر در دیداری دوجانبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، همکاریهای دوجانبه و تلاشها پیرامون حل مشکلات در سوریه را بررسی کردند.
سوریه؛ محور اصلی مذاکرات لاوروف و ظریف در مونیخ
 
ایراس؛ وزرای امور خارجه روسیه و ایران شب گذشته باردیگر در دیداری دوجانبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، همکاریهای دوجانبه و تلاشها پیرامون حل مشکلات در سوریه را بررسی کردند.

به گزارش تسنیم به نقل از «نووستی»، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه شب گذشته در حاشیه کنفرانس بین المللی امنیتی در مونیخ آلمان، در دیدار با "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مسائل مربوط به سوریه، با توجه به رایزنیهای انجام شده در آستانه (پایتخت قزاقستان) و همچنین مشارکت دوجانبه مسکو و تهران را مورد بررسی قرار داد.

پیش از این اعلام شده بود که لاوروف قرار است در چارچوب کنفرانس امنیتی مونیخ با همتای ایرانی خود دیدار و گفتگو داشته باشد. به گفته دیپلماتهای حاضر در این دیدار، وزرای امور خارجه روسیه و ایران بعد از رد و بدل کردن سلام، سر میز مذاکره نشستند. لاوروف تاکید کرد که از  دیدار دوباره آقای ظریف بسیار خرسند است. ادامه این نشست که در جریان آن طرفین مواضع خویش در قبال بحران سوریه را با یکدیگر هماهنگ کردند، در پشت درهای بسته انجام گرفت.

در پایان این دیدار، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای که در سایت رسمی آن منتشر شد، اعلام کرد: «وزرای امور خارجه روسیه و ایران در این دیدار مسائل مربوط به همکاریهای دوجانبه، از جمله جدول زمانبدی تماسهای آتی در سطوح مختلف را بررسی کردند. علاوه بر این، مسائل مهم بین المللی نیز مورد تبادل نظر مقامات دیپلماتیک بلندپایه دو کشور قرار گرفت. در این راستا، مشکلات مربوط به حل و فصل  بحران سوریه با توجه به رایزنیهای انجام گرفته در آستانه، مورد توجه خاص طرفین قرار داشت.»

دومین دور مذاکرات بین المللی برای حل و فصل مناقشه نظامی در سوریه در تاریخ 16-15 فوریه در آستانه برگزار شد.

وزیر امور خارجه روسیه روز پنج شنبه نیز در مسکو با "استفان دی میستورا" نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، پیرامون روند حل و فصل مناقشه در این کشور گفتگو کرده و وی را در جریان اقدامات انجام شده در چارچوب تلاشهای سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه «جریان آستانه» قرار داده و طرفین پیرامون فراهم سازی مقدمات برگزاری دور بعدی مذاکرات بین سوریها در ژنو نیز تبادل نظر کرده بودند.

انتهای خبر/


 
کد مطلب: 2999