سفر قریب الوقوع هیأت سیاسی حکمتیار به مسکو

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۴
Share/Save/Bookmark
 
دور اول مذاکره حزب اسلامی حکمتیار با مقامات روسی در تاجکستان به پایان رسیده است و احتمال سفر هیئت سیاسی این حزب به مسکو و دیدار با مقامات روس قوت گرفته است.
سفر قریب الوقوع هیأت سیاسی حکمتیار به مسکو
 
ایراس؛ دور اول مذاکره حزب اسلامی حکمتیار با مقامات روسی در تاجکستان به پایان رسیده است و احتمال سفر هیئت سیاسی این حزب به مسکو و دیدار با مقامات روس قوت گرفته است.
خبرواصله حاکی است که اخیراً و در آستانۀ خروج نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، یک هیأت باصلاحیت حزب اسلامی (شاخه حکمتیار) مذاکراتی را با مقامات رسمی روسیه در شهر دوشنبه تاجکستان انجام داده اند.

گزارشنامه افغانستان نیز نوشته است که ظاهرا پس از مذاکرات موفقیت آمیز هیئت حزب اسلامی با روسها درباره همکاری در حذف نام حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل، این هیئت خود را برای مذاکرات بیشتر و جدی‌تری در نشست مسکو آماده می‌کند.

بنا به این گزارش درباره جزئیات احتمالی مذاکرات بین دو طرف چیزی گفته نشده است. اما در خبر قید شده است که بعد از موافقت مقامات کرملین به رفع تحریم های بین المللی علیه حکمتیار، هیأت حزب قرار است تا روز های آتی به مسکو سفر کند و فاز مهم تر مذاکرات در مسکو برگزار شود.

گفته می‌شود چند روز قبل از حذف نام گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل هیئتی از اعضای ارشد این حزب برای تحقق این امر با مقامات روس در تاجیکستان مذاکره کرده‌اند.

ماه گذشته نیز رسانه غربی «وال‌ ستریت ژورنال» گزارش داده بود که روسیه در روند حذف تحریم‌های سازمان ملل از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار مشکل ایجاد می‌کند و این موضوع بخشی از تلاش‌های این کشور در برابر نفوذ آمریکا در آسیای مرکزی است.

این گزارش وال ستریت ژورنال واکنش بلافاصله «محمدنادر افغان» مسئول مطبوعاتی حزب اسلامی حکمتیار در پی داشت.

 وی گفته بود که روسیه با حذف نام حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل مخالف نیست بلکه مقامات روسی در تماس با حزب اسلامی گفته‌اند که در رفع تحریم‌ها از این حزب با دولت افغانستان همکاری خواهند کرد.

با این وجود پرسش‌های در مورد تعامل احتمالی حزب اسلامی با روسیه و کسب اعتماد این کشور مطرح است زیرا زیرا این حزب در در جنگ علیه شوروی سابق نقش زیادی داشت.

برخی از کارشناسان معتقدند که حزب اسلامی به رهبری حکمتیار تلاش دارد تا با تعامل با آمریکا و برخی از کشورهای منطقه نقش پررنگی را در عرصه سیاسی افغانستان و مسایل منطقه‌ای بازی کند.

انتهای خبر/


 
کد مطلب: 2925