توافق 90 درصدی ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۴
Share/Save/Bookmark
 
هیات های ایران، روسیه و ترکیه در نخستین نشست دور جدید مذاکرات سوری که پشت درهای بسته در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار می شود، برای برقراری کامل آتش بس در سوریه اعلام آمادگی کردند.
توافق 90 درصدی ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه
 
ایراس؛ ایران، روسیه و ترکیه در آستانه به توافق 90 در صدی در نشست فنی در مورد آتش بس در سوریه رسیدند و تنها اختلاف نظر جزئی در مورد بیانیه وجود دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از یکی از نمایندگان هیئت های حاضر در این نشست، در آستانه پایتخت قزاقستان، سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به توافق 90 درصدی در نشست فنی آتش بس در سوریه دست یافتند.
منبع این خبر در پاسخ به این سوال که این مذاکرات تا چه مرحله ای پیش رفته است، اعلام کرد؛ در این نشست، توافقات تا حدود 90 درصد پیشرفت داشته است.
وی اضافه کرد، مذاکرات به خوبی پیش می رود. ایران و ترکیه برای مشورت با مقامات خود خواهان زمان بیشتری می باشند.

به گزارش ایرنا، معاون اداره اصلی عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه که سرپرستی هیات این کشور در مذاکرات آستانه را برعهده داشت در پایان مذاکرات به خبرنگاران گفت: هیات های سه کشور بر آمادگی خود برای ادامه همکاری به منظور برقراری کامل آتش بس در سوریه تاکید کردند.

خبرگزاری روسیا سگودنیا به نقل از استانیسلاو گاجی ماگامدوف نوشت: مذاکرات امروز (دوشنبه) نخستین نشست گروه عملیاتی مشترک روسیه، ایران و ترکیه برای بررسی وضع رعایت آتش بس در سوریه و تقویت آن بود.
وی افزود: هیات های کارشناسی روسیه، ایران و ترکیه و نمایندگان سازمان ملل در نشست امروز اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز و کار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز را بررسی کردند.

معاون اداره اصلی عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه همچنین خاطرنشان کرد: طرف های شرکت کننده در مذاکرات تدابیر افزایش اعتماد متقابل و تامین شرایط دسترسی بدون مانع به کمک های انسانی را نیز مورد مذاکره قرار دادند.

در نشست امروز برای نخستین بار نمایندگانی از اردن نیز شرکت داشتند.

پیش از این وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که گروه مشترک عملیاتی متشکل از کارشناسان نظامی سه کشورهای ضامن آتش ‌س در سوریه (یعنی روسیه، ایران و ترکیه)، با حضور کارشناسانی از کشور اردن و همچنین نماینده سازمان ملل متحد، امروز، دوشنبه، در آستانه (پایتخت قزاقستان) در نشستی فنی مکانیزم‌های مربوط به کنترل توقف درگیریها در سوریه، از جمله پیشنهادات گروه‌های مسلح مخالف سوری در این زمینه را بررسی می کنند.

طبق اطلاعات وزارت دفاع روسیه، هدف از نشست 6 فوریه در آستانه بررسی راههای اجرای توافقات قبلی در نشست 24-23 ژانویه در خصوص رعایت رژیم توقف درگیریها و کنترل و ثبت موارد نقض آتش بس و افزایش اعتماد متقابل بین دولت سوریه و مخالفان آن و همچنین حل و فصل مشکلات انسانی در مناطق درگیری است.

این اجلاس بخشی از دستاورد نشست روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه در آستانه است که به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروههای مسلح برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رودرو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.

آتش بس فراگیر کنونی از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 2924